לימודי פסיכולוגיה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי פסיכולוגיה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי פסיכולוגיה וניהול (דו חוגי) באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

 

ניהול הנפש

 

פסיכולוגיה היא המדע אשר עוסק בנפשו של האדם, בהתנהגות שלו ובחקר של תהליכים שכליים ורגשיים הנובעים ממנה. ניהול, לעומת זאת, הוא אסכולה המתמקדת בטיפול ובארגון של פעילויות ובשימוש נכון במשאבים למען קידום האינטרסים הנדרשים. במבט ראשון נראה כי אם יש קשר בין שתי הדיסציפלינות הוא קלוש, אך בראייה מעמיקה יותר ניתן לראות כי בין השתיים יש יחסים קרובים ומשיקים.

 

עבודת הניהול כרוכה תמיד במגע עם אנשים אחרים, במתן הוראות, בקבלת החלטות ובתעדוף של גורמים שונים, כדי לעשות זאת בדרך הטובה ביותר הנתונים היבשים אינם מספיקים, מנהל טוב צריך להכיר את דרכי ההתנהגות של העובדים שלו ושל העמיתים שלו, להבין את המניעים שלהם ולהקשיב לנפש שלהם. בעוד פסיכולוגיה יכולה לראות את עבודתו של המנהל כמיקרוקוסמוס של החברה, היא חוקרת את התהליכים שאנשים עוברים בזמן עבודת צוות ותחת לחץ ואת יחסי הגומלין בין אדם לאדם.

 

תכנית הלימודים

 

לימודי פסיכולוגיה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון משלבים בין שתי הדיסציפלינות במטרה להעניק לסטודנטים את מרב הכלים להבנה מעמיקה של נפש האדם תחת מצבים שונים. בחוג לפסיכולוגיה הסטודנטים לומדים על הרכיבים הרגשיים, החברתיים והקוגניטיביים של התנהגות האדם לצד הרכיבים הביולוגיים וההתפתחותיים שלו. כמו כן, הם לומדים על שיטות מחקר והפצת ידע בתחומים השונים של הפסיכולוגיה, לרבות נוירו - קוגניציה, פסיכולוגיה קלינית ופסיכולוגיה חברתית-התפתחותית.

 

תחת לימודי ניהול לתואר ראשון הסטודנטים משלימים את הידע הפסיכולוגי שהם רוכשים ולומדים על נפש האדם מתוך ראייה ניהולית מערכתית. לשם כך הם לומדים על דרכים לקבלת החלטות, על סוגיות בניהול המשאב האנושי ועל ההשלכות שיש לכך עם פעילות עסקית. תכנית הלימודים יוצרת איזון בין שני התחומים וכן בין ההשכלה העיונית של הניהול לבין גישות ניהול וההתנהלות של האנשים הפועלים תחתיהן.

 

מתכונת הלימוד

 

לימודי התואר נמשכים כשלוש שנים. מתכונת הלימוד כוללת קורסי חובה בפסיכולוגיה, קורסי חובה בניהול, קורסי בחירה, סדנאות מחקר וניסויים.

 

נושאי לימוד

 

  • פסיכולוגיה פיזיולוגית
  • אתיקה בניהול
  • התנהגות אבנורמלית
  • התנהגות צרכנים
  • רגרסיה ושיטות ניתוח
  • ממשק אדם מכונה
  • גישות בניהול הומניסטי
  • פסיכולוגיה ארגונית    
  • יסודות פילוסופיים בפסיכולוגיה    
  • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

אוניברסיטת בן-גוריון היא מוסד להשכלה גבוהה אשר בא לקדם את החדשנות המדעית והמחקרית במטרה לשפר את איכות החיים מתוך ראייה רב תחומית. נוסף על הלימודים העיוניים מוסד הלימוד מקנה חשיבות רבה לערכים חברתיים ולפיתוח החברה בישראל בכלל ובנגב בפרט. בין מסלולי הלימוד שהאוניברסיטה מציעה אפשר ללמוד לימודי עבודה סוציאלית, לימודי חינוך, לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה ולימודי ניהול ויישוב סכסוכים.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים ללימודי פסיכולוגיה וניהול צריכים להיות בעלי סכם – ממוצע של תעודת הבגרות ושל ציון של 650 לפחות בפסיכומטרי או ציון 650 ומעלה בפסיכומטרי.

 

תעודה

 

הסטודנטים שעומדים בכל הדרישות מקבלים תואר B.A בפסיכולוגיה ובניהול מטעם אוניברסיטת בן-גוריון.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון