תואר שני בפיזיקה בהתמחות אופטיקה באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בפיזיקה בהתמחות אופטיקה באוניברסיטת בן-גוריון

תואר שני בפיזיקה בהתמחות אופטיקה קוונטית ולייזרים באוניברסיטת בן-גוריון


בתחום האופטיקה הקוונטית משתמשים החוקרים בעקרונות תורת הקוונטים כדי לחקור תופעות אור שונות. חוקרים אלה עוסקים בסוגיות כגון לייזרים, יחסי גומלין בין אטומים וקרינה ועוד. לאחרונה מתקיימים שלל מחקרים בענף זה בפיזיקה והוא מעסיק חוקרים בארץ ובעולם.


במחלקה לפיזיקה של אוניברסיטת בן-גוריון מתקיימת תכנית לתואר שני בפיזיקה במגמת אופטיקה קוונטית. זוהי אחת מן המגמות שבהן יכולים לבחור הסטודנטים לתואר שני בפיזיקה, במסגרת ביצוע עבודת המחקר. חוקרי המחלקה מנחים את הסטודנטים במהלך כתיבת התזה וחושפים את הסטודנטים לשלל סוגיות פיזיקליות מתקדמות. הידע הנרכש במסלול יכול לסייע לסטודנטים להשתלב במגוון אפיקי פיתוח ומחקר וכן לפנות לקריירה אקדמית.


תכנית הלימודים


סטודנטים במגמה זו מתמקדים בסוגיות מחקריות מתקדמות בפיזיקה אופטית, פיזיקה קוונטית ופיזיקה אטומית תוך בחינת סוגיות שונות בתחום הלייזרים. הסטודנטים מעמיקים במתודולוגיות ניסויות מגוונות ומפתחים את כישורי המחקר המדעי שברשותם.


במחלקה לפיזיקה פועלות כמה מעבדות מחקר היכולות להתאים לסטודנטים במגמת אופטיקה. בין היתר, ישנה מעבדת מחקר שבה חוקרים תכונות אופטיות של מבנים ננומטריים קוונטים. כמו כן, קיימת מעבדה "השבב האטומי" שבה ניתן לחקור סוגיות בפיזיקה אטומית ובתורת הקוונטים.

 

מתכונת הלימוד


זוהי אחת ממגמות ההתמחות האפשריות למחקר במסגרת התואר השני בפיזיקה. אורך התואר השני הוא שנתיים והוא כולל ארבעה סמסטרים. התכנית היא מחקרית והסטודנטים כותבים במהלכה עבודת תזה.


במהלך השנה הראשונה עליהם להשלים את הקורסים הכלליים. בשנה השנייה מתמקדים בפיתוח ועריכת המחקר בהנחייה של המנחה. את המנחה על הסטודנטים לאתר במהלך הסמסטר הראשון, ובסיום השנה הראשונה להגיש את הצעת המחקר.


במחלקה לפיזיקה מעודדים את הסטודנטים לשמש עוזרי הוראה ולהצטרף לסגל הזוטר. מסטרנטים המשמשים עוזרי הוראה ומצטיינים במחקרם יכולים לקבל מלגות שונות, תנאי המלגה נקבעים באישור ותיאום עם המנחה שכן מקורו של המימון מתקציבי מחקר.


נושאי הלימוד


סטודנטים במגמת אופטיקה קוונטית עוסקים במגוון סוגיות פיזיקליות, בין הקורסים הנלמדים בהתמחות זו ניתן למנות:

 

 

  • תיאוריית הקוונטים
  • מכניקה סטטיסטית
  • מתודולוגיות בפיזיקה ניסויית
  • לייזרים ואופטיקה לא לינארית
  • מתודולוגיות ניסויות בפיזיקה אטומית
  • ועוד

 

סגל הוראה


במחלקה לפיזיקה פועלים במסגרת קבוצת המחקר בפיזיקה אופטית, אטומית ומולקולרית חוקרים המתמקדים במחקריהם בתחומים הללו. ביניהם ניתן למנות חוקרת שמחקריה עוסקים באינטראקציות שבין לייזרים וחומר; חוקר המתמקד בתחום הננו פוטוניקה; חוקר הבוחן פיתוח של מערכות לייזק; וחוקרים נוספים. החוקרים מלווים ומנחים את הסטודנטים במסגרת מחקריהם בתארים המתקדמים.


על מוסד הלימוד


סטודנטים בתואר השני בפיזיקה באוניברסיטת בן-גוריון יכולים ללמוד בשלל מגמות נוספות, ביניהן מגמת ביופיזיקה, מגמת פיזיקה של מערכו מורכבות, מגמת פיזיקה של אנרגיות גבוהות ומגמת פיזיקה של מצב מעובה. בכל אחת ממגמות אלה פועלים שלל מחקרים במחלקה לפיזיקה שבהם יכולים הסטודנטים לקחת חלק בליווי של הסגל הבכיר.


חברי הסגל במחלקה מובילים מחקרים בשלל תחומי מחקר בפיזיקה העיונית והניסויית. בין תחומי המחקר הללו ניתן למנות מכניקה קוונטית, מזוסקופיה, מוליכים, אסטרופיזיקה, גרביטציה, פיזיקה רפואית ועוד. בין מטרות המחלקה להכשיר דור של פיזיקאים איכותיים שיכולים לפתח את המחקר המדעי הישראלי ולהביא לתרומות משמעותיות לעולם המדע.


המחלקה לפיזיקה פועלת במסגרת הפקולטה למדעי הטבע. בפקולטה זו מתקיימים מסלולים רבים נוספים לתארים מתקדמים, כגון תואר שני בכימיה, תואר שני במתמטיקה, תואר שני במדעי החיים, תואר שני במדעי המחשב ועוד. מדעני מחלקות אלה פועלים כיום בשלל תחומי מחקר מובילים ומפרסמים את מחקריהם בכתבי עת מדעיים בעולם.

 


תעודה


תואר שני M.Sc. מוסמך בפיזיקה מוענק על ידי אוניברסיטת בן-גוריון לסטודנטים העומדים בכל הדרישות האקדמיות. בין היתר, עליהם להגיש את עבודת הגמר הכתובה בסיום התכנית, עבודה זו מובאת להערכת שופטים ולאחריה יש להגן על העבודה במסגרת מבחן מסכם. מוסמכים המעוניינים בכך יכולים גם להמשיך לתואר שלישי (דוקטורט) ולהמשיך לפתח את מחקריהם.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון