לימודי כימיה והנדסת כימיה בדגש ננו טכנולוגיה למצטיינים באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי כימיה והנדסת כימיה בדגש ננו טכנולוגיה למצטיינים באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי כימיה והנדסה כימית בדגש ננו טכנולוגיה למצטיינים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב - מסלול לתואר כפול


חלקיקים זעירים, שימושים מזהירים


תחומי הננו מדע והננו טכנולוגיה מתמקדים בחקר של חומרים בקנה מידה זעיר ובעיצובם לשירות התעשייה. בגדלים אלה יש לחומרים תכונות ייחודיות, אשר מאפשרות לחוקרים לעשות בהם שימוש ליישומים מדעיים , הנדסיים וטכנולוגיים. מאמצעים להעברה מהירה של מידע בין מחשבים ועד לטכנולוגיות גנטיות לריפוי מחת הסרטן, התחום מוליד פיתוחים מהפכניים שמשנים את פני המדע.


חומרים ותופעות בתחום המזעור, או הננו טכנולוגיה, הופכים למבוקשים יותר ויותר בפיתוח ובמחקר בשלל ענפים, מאלקטרוניקה ומחשבים ועד לטכנולוגיות רפואיות. באוניברסיטת בן-גוריון מציעים מסלול כפול למצטיינים בלימודי כימיה והנדסה כימית בדגש ננו טכנולוגיה. תכנית זו מציעה שילוב בין לימודי כימיה לבין לימודי הנדסה כימית והיא שמה דגש על שילוב הכשרה מדעית וטכנולוגית מתקדמת. מטרתה של התכנית היא הכשרת בוגרים מיומנים שיכולים להשתלב בפיתוח, בייצור ובמחקר של מערכות ממוזערות בתעשיית ההייטק.


תכנית הלימודים


במהלך תכנית זו הסטודנטים רוכשים כלים טכנולוגיים יחד עם הכשרה מעמיקה במדעים. הם לומדים על תהליכי הפיתוח והייצור של מערכות ממוזערות בתעשייה, לרבות בעולם ההייטק. הם נחשפים לבסיס המדעי שמאחורי תחום הננו טכנולוגיה וכן סוקרים מחקרים עכשוויים שעוסקים בתחום זה. כך הם בוחנים תכונות של חומרים, תהליכי פיתוח ותיאוריות מדעיות רבות ושונות ואת יישומן בשטח.


מתכונת הלימוד


אורכה של התכנית לתואר כפול היא ארבע שנים. הסטודנטים לומדים בקורסים מן החוג לכימיה וכן קורסים מן החוג להנדסה כימית, בקורסים ייחודיים של התכנית כמו כן הם לוקחים חלק בסמינריונים ש שני החוגים, בעבודה במעבדות ובסיורים לימודיים במפעלים ובמעבדות. לקראת סיום הלימודים גם עורכים פרויקט גמר בשיתוף של מרצים, מדענים ומהנדסים.


נושאי הלימוד


בין הנושאים שנלמדים במסגרת המסלול המשולב:

 

  • הנדסת פני שטח
  • ביו חומרים
  • אינטראקציה של קרינה
  • מדעי הנתונים
  • תורת הכורים הגרעיניים
  • כימיה פיזיקלית
  • פיזיקה במערכות חיידקים
  • דינמיקה ובקרה    
  • תהליכי הפרדה בהנדסה הכימית    
  • ועוד


על מוסד הלימוד


אוניברסיטת בן-גוריון מציעה תכניות נוספות ללימודים למצטיינים. אלה כוללות מסלולים כגון לימודי הנדסת בניין וגיאולוגיה לתואר כפול, לימודי הנדסת חשמל ומחשבים לתואר כפול, לימודי מערכות מידע למצטיינים, תכנית מצטיינים ללימודי המזרח התיכון, תכנית "אשלים" למצטיינים במדעי החיים וכן תכניות למסלול ישיר לתואר שני בתחומי המדע וההנדסה.


תנאי קבלה


מסלול זה מיועד לסטודנטים מצטיינים. כדי להתקבל יש צורך בציון סכם הנדסה של לפחות 525, בציון של 640 ומעלה בפסיכומטרי וכן בציון סכם כמותי של לפחות 620. כמו כן, על המועמדים להציג בגרות במתמטיקה בהיקף 5 יחידות בציון 70 או בהיקף 4 יחידות לימוד בציון 80 ומעלה.


תעודה


הבוגרים שעומדים בהצלחה בכל הדרישות בתכנית המצטיינים מקבלים תואר ראשון בכימיה B.Sc. ותואר ראשון בהנדסה כימית B.Sc. שמוענקים על ידי אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון