לימודי אמנות לתואר ראשון בהתמחות אמנות ישראלית באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי אמנות לתואר ראשון בהתמחות אמנות ישראלית באוניברסיטת בן-גוריון

תואר ראשון באמנות בהתמחות אמנות ישראלית באוניברסיטת בן-גוריון

 

מימי קום המדינה ועד לימינו פועלת בארץ עשייה אמנותית ענפה. היוצרים המקומיים פועלים בשלל זרמים, פלטפורמות וטכניקות וביצירתם מביאים לידי ביטוי את המגוון העשיר של החברה הישראלית. סטודנטים המעוניינים להכיר יצירות ויוצרים מובילים באמנות המקומית ולבחון את האופן שבו חברה ואמנות משפיעים זה על זה, יכולים לקחת חלק בתכנית לתואר ראשון באמנות בהתמחות אמנות ישראלית המתקיימת באוניברסיטת בן-גוריון. זהו מסלול התמחות בתואר הראשון באמנות, שבו הסטודנטים לוקחים חלק בקורסים שונים שדרכם ניתן להיחשף לתהליכי ההתפתחות המרכזיים של האמנות בארץ לאורך השנים.


בפני בוגרי לימודי האמנות נפתחות מגוון אפשרויות תעסוקה בסיום התואר. באפשרותם להשתלב בתפקידים שונים בגלריות, בתי מכירות ומוזיאונים, כגון אוצרות וניהול תערוכות. כמו כן, הם יכולים לפנות לאפיקים מחקריים ואקדמיים דרך המשך לתארים מתקדמים.


תכנית הלימודים


במסגרת התמחות זו בתואר הראשון לאמנות הסטודנטים מתמקדים בתרבות החזותית המקומית במהלך תקופות שונות, החל מתחילת המאה העשים ועד לימינו. הם דנים בדרכים בהן האמנות הישראלית מושפעת מאמנות המערב לצד מסורות מקומיות. כמו כן, הם בוחנים את יחסי הגומלין שבין האמנות הישראלית לבין שדה היצירה הגלובלי העכשווי והמודרני וסוקרים נקודות ציון משמעותיות בהתפתחותה.


במהלך התואר, הסטודנטים בוחנים סוגיות מחקריות מובילות באמנות המקומית. הם עושים זאת דרך בחינה של תמות מרכזיות הדומיננטיות בה. בין היתר נלמדים מדיות חדשות, מבע אישי וקשרים שבין אמנות לבין בניית האומה. כמו כן, הסטודנטים לומדים על הדרך שבה תהליכים חברתיים, מגדריים ופוליטיים באים לידי ביטוי ביצירתם של אמנים ישראלים מובילים.

 

מתכונת הלימוד

 

תואר ראשון באמנות נפרש על פני שלוש שנים. הסטודנטים בהתמחות זו לוקחים חלק בקורסים חובה ובחירה וכן משתתפים בסמינרים ובפרויקטים שונים במחלקה. נערכים בין היתר ימי עיון ומפגשים עם יוצרים ואמנים, לצד אירועים שונים בזירה האמנותית בעיר באר שבע כגון תערוכות וגלריות.

 


סגל הוראה


סגל המחלקה לאמנות מורכב מחוקרים בעלי ניסיון וותק רב בענפי האמנות. תחומי מחקרם מקיפים תקופות וזרמים רבים כגון אמנות ימי הביניים, אמנות הרנסנס והבארוק, אמנות מן המזרח הרחוק כגון יפן, אמנות ואדריכלות עכשווית ועוד.

 

על מוסד הלימוד


סטודנטים הלומדים במחלקה לאמנות יכולים ללמוד גם בהתמחויות נוספות, ביניהן אמנות יהודית, אמנות עכשווית, אמנות בימי הביניים, אמנות הרנסהס הבארוק והרוקוקו או אמנות המאה ה – 19. בהתמחויות השונות מתמקדים בזרמים או תקופות משמעותיות בתולדות האמנות וכך מכירים מקרוב יוצרים ויצירות מובילות.


במחלקה שמים דגש על החיבור שבין האמנות לבין הסביבה שבה היא מתקיימת. סטודנטים במסלול אמנות יצירה יכולים לקחת חלק בקורסים מעשיים ובהם לפתח מיומנויות ציור, איור, פיסול ועוד. נלמדים גם היבטים באוצרות ובחקר היצירה. כמו כן, באפשרות הסטודנטים לקחת חלק באשכול קורסים בתחום האמנות הדיגיטלית, ובו דנים בהשפעות של האמנות מן התרבות הדגיטלית בימינו והטכנולוגיות המובילות שבה.

 

ניתן לשלב את לימודי האמנות עם מבחר חוגים נוספים במסגרת לימודים דו מחלקתיים. מרבית השילובים הן במסגרת הפקולטה למדעי החברה והרוח. בתחומים אלה מתקיימים חוגים כגון לימודי בלשנות, לימודי ארכיאולוגיה, לימודי ספרות, לימודי פילוסופיה ועוד.

 

תנאי קבלה


במסגרת תנאי הקבלה ללימודי אמנות דו מחלקתי – תולדות האמנות יש צורך בציון התאמה של 450 ומעלה, או בציון פסיכומטרי 450 לפחות. מועמדים שברשותם ממוצע בגרויות של 90 ומעלה יכולים להתקבל ללא צורך בפסיכומטרי. מומלץ לפנות אל מוסד הלימוד לקבלת הפרטים המלאים אודות תנאי קבלה, תנאי הקבלה משתנים מעת לעת.

 

 

תעודה


בוגרי התכנית מקבלים תואר ראשון BA באמנות מטעם אוניברסיטת בן-גוריון. בוגרים המעוניינים להרחיב את הידע המחקרי שברשותם יכולים להמשיך לתואר שני באמנות המתקיים במוסד הלימוד, הנערך במסלול מחקרי או עיוני.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון