תואר שני בחינוך בהתמחות תכניות לימוד והוראה באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בחינוך בהתמחות תכניות לימוד והוראה באוניברסיטת בן-גוריון

תואר שני בחינוך בהתמחות תכניות לימוד והוראה והתחדשות חינוכית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


למען חדשנות בהוראה


מערכת החינוך חווה לאחרונה שינויים משמעותיים ומהותיים. אנשי הוראה ומחקר מגדירים מחדש תפישות למידה וכן את עצם הגדרת התפקיד של המורה בבית הספר של היום. תמורות אלה מושפעות בין היתר משינויים חברתיים ומהתפתחויות טכנולוגיות שמשנות את הדרך בה אנו מתקשרים, עובדים ולומדים.


במסגרת התכנית לתואר שני בחינוך של אוניברסיטת בן-גוריון, מתקיימת תכנית התמחות בתכניות לימוד והוראה (התחדשות חינוכית). תכנית זו מכשירה מורים וחוקרים תוך שימת דגש על חדשנות, ביסוס אמפירי והובלה של תהליכי התחדשות בהוראה. בתכנית מניחים ששינוי והתפתחות מתקיימים בהקשר תרבותי חברתי וארגוני וכך שואפים להעניק מגוון כלים לסטודנטים. בוגרי התכנית יכולים לעשות שימוש בכלים הנלמדים כדי לבסס ולהעמיק את הזהות המקצועית שלהם, להתקדם לתפקידי רכזים ומפתחי תכניות לימוד ולהשתלב במחקר בתחום ההוראה.

 

תכנית הלימודים


הסטודנטים בתכנית זו דנים במטרות החינוך ובפרט בישראל של היום. הם בוחנים תהליכים חינוכיים ושיטות הוראה וחוקרים כיצד אנשים לומדים ורוכשים ידע. כמו כן, הם מתמקדים בתהליכים לשינוי חינוכי ובדרכים לקידום שינוי כזה בבתי ספר. נוסף על כך, הם עוסקים במחקר פדגוגי ובמחקר שמתמקד בעשייה חינוכית ולומדים כיצד לקדם אותו מבחינה אקדמית כדי שיהיה רלבנטי לקבלת החלטות ולעיצוב דפוסים בשדה החינוכי בימינו.


מתכונת הלימוד


היקף התכנית הוא כשנתיים. ניתן ללמוד במסלול מחקרי (עם תזה) או במסלול יישומי ללא תזה. הסטודנטים במסלול המחקרי משתתפים במחקר עצמאי לכתיבת עבודת המחקר וכן לוקחים חלק בהדרכות עם המנחים. במסלול היישומי עורכים פרויקט מסכם ונבחנים במבחן.


נושאי הלימוד


בין הנושאים שנידונים במסגרת ההתמחות נכללים:

 

  • שיח הוראה ולמידה
  • קוגניציה בחינוך
  • רפורמות ושינוי בחינוך
  • מחשבת החינוך
  • תיאוריות במנהל חינוך
  • מדיניות חינוכית    
  • מתודולוגיה מחקרית כמותית    
  • ועוד


על מוסד הלימוד


במחלקה לחינוך של אוניברסיטת בן-גוריון ניתן לבחור בעוד מגוון של התמחויות במסגרת התואר השני. בין המסלולים אפשר למנות תואר שני בהתמחות מנהל ומדיניות החינוך, תואר שני בהתמחות ייעוץ חינוכי ותואר שני בהתמחות סוציולוגיה של החינוך. ישנה גם תכנית לתואר שני בהתמחות פסיכולוגיה במערכת החינוך, אשר משותפת למחלקה לפסיכולוגיה. בוגרי תכניות מחקריות בחינוך יכולים להמשיך גם לתואר שלישי בחינוך שמתקיים באוניברסיטה.


תנאי קבלה


מסלול זה מיועד לאנשי חינוך מנוסים שמעוניינים להעמיק את הידע שלהם בתחום תכניות הלימוד והחדשנות בהוראה. כדי להתקבל לנתיב המחקרי יש צורך בממוצע ציונים של לפחות 90 ובמציאה של מנחה לכתיבת התזה לפני פתיחת התכנית. במסגרת תהליך הקבלה יש צורך להציג קורות חיים והמלצות מגורמים אקדמיים ומקצועיים. כדי לקבל את הפרטים המדויקים לגבי תנאי קבלה מומלץ לפנות ישירות למוסד הלימוד.

 


תעודה


תואר שני בחינוך ניתן לבוגרי התכנית שעומדים בכל חובותיהם ומסיימים את התכנית בהצלחה, מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון