לימודי גיאולוגיה דינמית באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי גיאולוגיה דינמית באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי גיאולוגיה במגמת גיאולוגיה דינמית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

 

במסגרת לימודי הגיאולוגיה והסביבה המתקיימים באוניברסיטת בן-גוריון הסטודנטים יכולים לבחור במספר מגמות לימוד, בהן המגמה לגיאולוגיה דינמית. במגמה זו נלמדים בהרחבה תהליכי עיצוב פני השטח של כדור הארץ, תהליכים שהתחוללו מאז יצירתו לפני מיליארדי שנים ופעילים עד היום. הסטודנטים לומדים על השינויים המתחוללים בפני השטח של עולמנו תוך היכרות עם שלל תהליכים שאחראיים לשינויים הללו. הם שמים דגש מיוחד על הבסיס הכימי והפיזיקלי שעומד בבסיס ההתרחשויות הללו.


במהלך הלימודים במגמת גיאולוגיה דינמית הסטודנטים רוכשים ידע וכישורים שיכולים לסייע להם לפתוח דלתות לתעסוקה בתעשיות המחצבים והכרייה וכן בחברות לייעוץ גיאולוגי. נוסף על כך, באפשרות להמשיך לתארים מתקדמים בתחום הגיאולוגיה והסביבה וכך לפנות לקריירה אקדמית מחקרית.

 

תכנית הלימודים


סטודנטים במגמת גיאולוגיה דינמית מכירים מגוון רחב של תהליכים המתחוללים בכדור הארץ. בין היתר הם דנים בתהליכים ארוכי טווח הכוללים התרוממות וקריסה של הרים, גדילה של יבשות וטקטוניקת לוחות, כלומר תזוזה של לוחות עצומים המצויים בתחתית האוקיינוסים ואחראיים גם להיווצרות היבשות המוכרות לנו היום. כמו כן, הסטודנטים עוסקים בתהליכים קצרי טווח כגון רעידות אדמה או התפרצויות של הרי געש ודנים בתרומה של תהליכים אלה למגמות ארוכות טווח.


נוסף על כך, עוסקים הסטודנטים בתחומים הנוגעים להתפתחות נופי כדור הארץ. בין היתר הם לומדים על בסיסים גיאו פיזיים להתפתחויות בכדור הארץ העמוק, להתגבשות של יבשות ולהשלכת ההיווצרות שלהן וכן להשפעה של תנועת סלעים על תהליכים גלובליים ומקומיים בנוף.

 

 

מתכונת הלימוד


לימודי גיאולוגיה וסביבה באוניברסיטת בן-גוריון נפרשים על פני כשלוש שנים. הלימודים במגמה מתחילים משנה א' והם כוללים שיעורי חובה ובחירה וכן סמינרים וסיורים לימודיים שונים.


במגמה זו שמים דגש מיוחד על העבודה בשדה כדי להכין את הסטודנטים לקראת ההשתלבות בקריירה. הסטודנטים לוקחים חלק בקורסים מתקדמים בשדה במהלך השנה השנייה, שבהם הם דנים ביחסי המיפוי והשדה באזורים סלעיים שונים וכן מעמיקים בקשרים שפועלים בין תהליכי יצירת נופים לטקטוניקה צעירה. דרך הקורסים המעשיים הם יכולים להבין לעומק סוגיות מתקדמות ומעשיות במיפוי שיכולות לסייע להם בהמשך דרכם.

 

נושאי הלימוד


בין שלל הנושאים שלומדים סטודנטים במגמת גיאולוגיה דינמית במסגרת לימודיהם נכללים הנושאים הבאים:

 

  • מיפוי מתקדם
  • מינרלים וסלעים
  • טקטוניקת לוחות
  • גיאולוגיה של ארץ ישראל
  • קריסטלוגרפיה גיאומטרית
  • הידרו גיאולוגיה של מי התהום
  • זרימה ושבירה של חומרים פלנטריים
  • ועוד


על מוסד הלימוד


במחלקה לגיאולוגיה וסביבה מתקיימות מספר מגמות לימוד נוספות שבהן יכולים לבחור הסטודנטים לתואר ראשון. בין המגמות הללו נכללות המגמה לגיאולוגיה הנדסית, המגמה לגיאולוגיה סביבתית והידרו גיאולוגיה וכן מגמה לגיאולוגיה וביולוגיה. בכל אחת מן המגמות הללו הסטודנטים יכולים לשים דגש על היבט אחר בתורת הגיאולוגיה והסביבה ולקחת חלק בקורסי בחירה ייעודיים, נוסף על התכנית הכללית.


כמו כן, לסטודנטים מצטיינים מוצעות תכניות לתואר כפול. בין המסלולים הללו נכללים תואר כפול משולב במדעי הגיאולוגיה והסביבה עם לימודי הנדסת בניין, או תואר כפול משולב במדעי הגיאולוגיה והסביבה עם מדעי המחשב. מסלולים אלה מתקיימים בשיתוף עם מחלקות נוספות באוניברסיטה והם מתאימים למי שמעוניינים לרכוש השכלה רב תחומית הן בגיאולוגיה והן בענפים מדעיים או הנדסיים נוספים.

 

תנאי קבלה


כדי להתקבל ללימודי גיאולוגיה וסביבה על המועמדים להיות בעלי ציון של 590 ומעלה בפסיכומטרי. ישנה אפשרות קבלה על סמך ציוני בגרויות ללא פסיכומטרי למועמדים שלהם ממוצע בגרות 100 ומעלה ובגרות במתמטיקה ברמת 5 יחידות בציון 80 ומעלה או ברמת 4 יחידות בציון 90 ומעלה. חשוב להדגיש כי תנאי הקבלה עשויים להשתנות מעת לעת.

 

תעודה


תואר ראשון B.Sc. בגיאולוגיה ומדעי הסביבה מוענק לבוגרי הלימודים שעומדים בכל חובותיהם על ידי אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון