לימודי מגדר לתואר ראשון באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי מגדר לתואר ראשון באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי מגדר לתואר ראשון באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


לאתגר תפישות על גבריות ונשיות


לימודי מגדר מתבססים על חשיבה ביקורתית על משמעויות החלוקה המגדרית בין גברים לנשים, ההשלכות החברתיות, ההיסטוריות הפוליטיות, הכלכליות והמדעיות שלה, וכן על ביקורת תרבות וניתוח הדרכים שבהן מגדר מתבטא ביצירות ובטקסטים תרבותיים במגוון של מדיומים. הלימודים מתאימים למי שמתעניינים בסוגיות מגדריות ורוצים להתעמק ולחקור את הדרכים שהן משפיעות על כלל תחומי החיים.


ניתן להשתתף בלימודי מגדר באוניברסיטת בן-גוריון בנגב במסגרת החטיבה ללימודי מגדר, הנלמדת לצד חטיבות בעולמות ידע נוספים וכך מאפשרת לסטודנטים לרכוש הבנה רב תחומית מקיפה בענפים של מדעי החברה והרוח.


תכנית הלימודים


ההשתתפות בקורסים השונים בחטיבה ללימודי מגדר מקנה לסטודנטים תשתית ידע מגדרי ופמיניסטי, באמצעות קורסי החובה.

 

קורסי הבחירה מגוונים ונותנים הזדמנות לבחור במה להתמקד, כאשר בחטיבה באוניברסיטת בן-גוריון מדגישים לימודי מיניות על היבטיהם השונים. ניתן ללמוד במסגרת התכנית בקורסים ממגוון המחלקות הקיימות בפקולטה למדעי הרוח והחברה, מה שמאפשר לסטודנטים לרכוש הבנה רב תחומית של סוגיות מגדריות המשפיעות על כלל תחומי החיים ועוסקות בעולמות ידע שונים: לימודי תרבות, פילוסופיה, פוליטיקה, פסיכולוגיה וסוציולוגיה, ועוד.

 


מתכונת הלימודים


הלימודים מורכבים מקורסי חובה המקנים את תשתית הידע ויסודות לחשיבה מגדרית ופמיניסטית, כמו גם מקורסי בחירה. על המשתתפים לבחור בסמינר מבין מספר נושאים, כאשר ניתן לבחור גם בקורסי בחירה ובסמינר מאושרים ממחלקות אחרות.


לצד ההרצאות והדיונים בכיתה, הסטודנטים בחטיבה משתתפים בסדנאות, פעילות פמיניסטית שמתבטאת בהתנדבויות במסגרות פמיניסטיות וכן השתתפות במאבקים פמיניסטיים וארגון אירועים המעלים מודעות מגדרית בקרב הציבור בדרום הארץ.


החטיבה בלימודי מגדר כוללת קורסים שהיקפם הוא 28 נקודות זכות, ניתן לשלב אותה עם 3 חטיבות נוספות במחלקה הרב תחומית, או לשלב במסגרת תואר דו מחלקתי - עם עוד חטיבה אחת מתוך המחלקה הרב תחומית, ומחלקת נוספת.


נושאי הלימוד

 

 • חברה ומגדר
 • דראג פרפורמנס
 • מין, מגדר ומיניות
 • הפמיניזם בישראל
 • נשים בעולם הערבי
 • פילוסופיה פמיניסטית
 • מבוא לתיאוריות פמיניסטיות
 • ועוד


על סגל ההוראה

 

סגל ההוראה מונה חוקרות ומרצות למגדר המגיעות מתחומי ידע שונים, וביניהן:

 

 • דוקטור העוסקת במחקר פמיניסטי וקווירי ומתמקדת בנושאי פורנוגרפיה, תיאוריה קווירית, ואקטיביזם קווירי, וכן פועלת כאקטיביסטית פמיניסטית ולהט"בית.
 • דוקטור שנושאי מחקרה מתמקדים בחוויות הגוף הנשי, ייצוגי מיניות נשית, וגיבורות פעולה בקולנוע.
 • דוקטור לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה שחוקרת מגדר וסוציולוגיה אורבנית, וכן את הקולוניאליזם והפוסט קולוניאליזם מתוך פרספקטיבה מגדרית.


על מוסד הלימודים


אוניברסיטת בן-גוריון בנגב פועלת כ - 5 עשורים, במסגרתה לומדים סטודנטים לתארים ראשונים, שניים ושלישיים בענפים מגוונים של מדעי הטבע, מדעי ההנדסה, מדעי המוח, מדעי החברה והרוח, מדעי הבריאות, ועוד. כמו כן קיימים באוניברסיטה מכוני מחקר, השתלמויות פוסט דוקטורט, ולימודי תעודה בנושאים שונים.


במסגרת הפקולטה למדעי הרוח והחברה, מוצעות במחלקה ללימודים רב תחומיים מספר של חטיבות בהן יכולים הסטודנטים ללמוד במהלך התואר הראשון בענפי מדעי הרוח ומדעי החברה: התכנית לניהול ויישוב סכסוכים, תכנית ללימודי תרבות ערבית יהודית, מסלול ללימודי מדינת ישראל, ועוד.


מתוך ראיית העולם שאותה מטפחים באוניברסיטה, פועלת בה מזה 4 עשורים המחלקה למעורבות חברתית שעוסקת בקידום הקבוצות השונות בנגב, הנגשה של השכלה בדגש על השכלה גבוהה, כמו גם סיוע לאוכלוסיות של עולים ושל אנשים הנמצאים בשיקום.


תעודה


על מנת להיות זכאים לתואר ראשון מטעם הפקולטה למדעי החברה והרוח, יש לעבור את קורסי החובה בציון 65 וכן לעמוד בדרישות ובקריטריונים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


אפשרויות תעסוקה


עם המודעות העולה לסוגיות מגדריות, קיימים מגוון של תחומים שבעלי תואר ראשון בלימודי מגדר יכולים לעסוק בהם - להמשיך בלימודים לתואר שני ושלישי ולפתח קריירה באקדמיה ובמחקר, לפעול בעמותות פמיניסטיות וחברתיות שונות, לעבוד כיועצי ומדריכי סדנאות חינוך מיני או סדנאות בנושאים מגדריים שונים, כאנשי מקצוע במסגרות החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, במסגרות נוספות במגזר הציבורי או הפרטי או כעצמאיים.
 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון