תואר שני בלימודי מדינת ישראל באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בלימודי מדינת ישראל באוניברסיטת בן-גוריון

תואר שני בין לאומי בלימודי מדינת ישראל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


מתש"ח ועד היום


מאז קום המדינה, מדינת ישראל היא בית למגוון של תרבויות וקבוצות. חוקרים שבוחנים את ישראל של היום עוסקים בשאלות היסטוריות, חברתיות ותרבותיות כדי להבין לעומק מנהגים, אידיאולוגיות וסכסוכים שמתקיימים בה.


באוניברסיטת בן-גוריון מציעים מסלול בין לאומי לתואר שני בלימודי מדינת ישראל, שמאפשר לסטודנטים לחקור את שלל ההיבטים בהתפתחות המדינה, משנותיה הראשונות ועד לימינו. התכנית באה להכשיר חוקרים להמשיך את הדיון על פעילות המדינה לעם היהודי וגם מספקת כלים וידע שחשובים למי שמעוניינים להשתלב בתחומים כמו פוליטיקה ועשייה חברתית כדי להשפיע על עתיד המדינה.


תכנית הלימודים


הסטודנטים במסלול זה לתואר שני דנים לעומק בסוגיות עכשוויות שנוגעות לחקר מדינת ישראל. הם בוחנים היבטים בשלל תחומים ובהם היסטוריה, פוליטיקה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, גיאוגרפיה, פילוסופיה וספרות. בהמשך הם לומדים על התפתחות הציונות לאורך השנים ועוסקים בהתפתחות האידיאולוגיה הציונית, בבניית היישוב היהודי בארץ ובקום המדינה. כמו כן, הם מעמיקים בנושאים תרבותיים, פוליטיים וחברתיים שנוגעים ליהדות המודרנית ולמזרח התיכון.

 


מתכונת הלימוד


התכנית מתפרשת על פני פרק זמן שבין שלושה לארבעה סמסטרים, לפי בחירת הסטודנטים. ניתן ללמוד גם בסמסטרים בחודשי הקיץ. המשתתפים יכולים לבחור בין מסלול מחקרי עם תזה לבין תכנית ללא תזה. שיעורים מתקיימים בארבעה ימים בשבוע משעות הבוקר ועד אחר הצהריים. זוהי תכנית בין לאומית שנלמדת בשפה האנגלית ובה לומדים סטודנטים ממגוון מדינות.


מלבד שיעורים עיוניים, הסטודנטים לוקחים חלק בסמינריונים, בסדנאות מעשיות, בסיורים לימודיים לאתרים היסטוריים ולמוסדות תרבות ובמפגשים עם אישי ציבור, מנהיגים ואזרחים מחתכי החברה השונים.


נושאי הלימוד

 

  • גלות ומולדת בשיח הישראלי
  • יהדות בעידן המודרני
  • רב תרבותיות במדינת ישראל
  • ישראל והעולם היהודי
  • היסטוריה ופוליטיקה של ישראל
  • זהות קבוצתית והגירה
  • מגדר ויהדות בחברה הישראלית
  • יחסי צבא וחברה במדינה    
  • אנתרופולוגיה בחברות במזרח התיכון    
  • ועוד


סגל הוראה


בין המרצים בתכנית נמנים: פרופסור שמחקריו עוסקים בסכסוך הערבי ישראלי ובהיסטוריה הפוליטית של ישראל; פרופסור שחוקרת את זיכרון השואה בחברה הישראלית; דוקטור שבוחנת את התפתחות מערכת החינוך בארץ; חוקרת שדנה בתרבות יהודי ארצות המזרח; ועוד.


על מוסד הלימוד


תכנית זו לתואר שני פועלת במסגרת מכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות שהקימה אוניברסיטת בן-גוריון. המכון ממוקם בשדה בוקר ומטרתו לחקור את תולדות ישראל. נוסף על המסלול הבין לאומי לתואר שני פועלת בו גם תכנית ללימודי מדינת ישראל. האוניברסיטה מציעה מסלולים נוספים לתואר שני, כגון תואר שני בהיסטוריה של עם ישראל, תואר שני במזרח תיכון ותואר שני במחשבת ישראל.


תנאי קבלה


הקבלה למסלול זה היא לבוגרי לימודי מדעי החברה או מדעי הרוח בממוצע ציונים של 80 לפחות. המועמדים צריכים גם להגיש המלצות מטעם גורמים מקצועיים ואקדמיים. מי שאין בידיהם רקע בתחומי היהדות או לימודי ארץ ישראל צריכים להשתתף בשיעורי השלמה.


תעודה


סטודנטים שמסיימים את המסלול בהצלחה ועומדים בכל החובות מקבלים תואר שני MA בלימודי מדינת ישראל מטעם אוניברסיטת בן גוריון.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון