לימודי פיזיקה בהתמחות מחשבים באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי פיזיקה בהתמחות מחשבים באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי פיזיקה בהתמחות מחשבים באוניברסיטת בן-גוריון


מדעי הפיזיקה עוסקים בהבנתו של החומר, היקום, החלל והפלנטות, והעקרונות על פיהם הם מתנהגים. ככל שמתקדמת מהפכת המחשוב, כך מחשבים תופסים מקום מרכזי יותר במחקר ובהבנה של היבטים שונים בפיזיקה. קיימת גם השפעה של הפיזיקה על מדעי המחשב – חקר מהירות האור, למשל, רלבנטי לפעילותם של סיבים אופטיים.


בלימודי פיזיקה לקראת תואר ראשון, הסטודנטים רוכשים את תשתית הידע הנדרשת לפיזיקאים: בין היתר, הם לומדים על אנרגיה מסוגים שונים, על חוקי התרמודינמיקה והמכניקה, ועל הדרכים המשונות בהן מתנהג החומר כאשר מחלקים אותו לחלקיו הקטנים ביותר. מי שמשלבים התמחות במחשבים כבר במהלך לימודי התואר הראשון בפיזיקה, יכולים לרכוש, נוסף על הידע הפיזיקלי, גם הבנה במדעי המחשב ובנקודות ההשקה ביניהם לבין הפיזיקה העיונית והניסויית.


בין מוסדות הלימוד בהם מוצעים לימודי פיזיקה בהתמחות מחשבים, נמנית אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


תכנית הלימודים


מטרת תכנית הלימודים היא להעניק לסטודנטים הכשרה מקיפה בפיזיקה וכן לתת להם הבנה במדעי המחשב ובנקודות ההצטלבות שלהם עם מדע הפיזיקה.


בתחילת לימודיהם הסטודנטים רוכשים יסודות מתמטיים ופיזיקליים, על מנת לקבל את ההיכרות עם בסיס הידע הנדרש לפיזיקאים בתחומי התרמודינמיקה, תורת הקוונטים, המכניקה, וכן שימושים ויישומים של שיטות מתמטיות בפיזיקה.


לאחר מכן, הם משתתפים בקורסים ייעודיים להתמחות במחשבים, כולל מבואות במדעי המחשב, קורס במערכות ספרתיות, וקורסים מתקדמים במתמטיקה כמו מבנים בדידים וקומבינטוריקה, תורת הקבוצות ולוגיקה, ועוד.

 


מתכונת הלימודים


התואר נפרש על פני 6 סמסטרים, או 3 שנים. הלימודים משלבים בין פיזיקה עיונית לניסויית, כך שהסטודנטים מקבלים הכשרה מלאה בהיבטים השונים של עבודת הפיזיקאי.


במהלך הלימודים, הסטודנטים משתתפים בקורסי חובה כלליים מהמחלקה לפיזיקה וכן בקורסי חובה ייעודיים להתמחות במחשבים. סך נקודות הזכות הנלמדות בתואר הוא 124.


על הסטודנטים להשתתף במעבדות, כמו מעבדה בפיזיקה, מעבדה לניסויים מתקדמים בפיזיקה וכן בסמינר מחקר.


נושאי הלימוד

 

 

  • תורת הקוונטים
  • מכניקה אנליטית
  • מערכות ספרתיות
  • פונקציות מרוכבות
  • מבוא לאנליזה נומרית
  • מבוא ללוגיקה ותורת הקבוצות
  • מבוא לשיטות מתמטיות בפיזיקה
  • תרמודינמיקה ומכניקה סטטיסטית
  • ועוד

 

על סגל ההוראה


סגל המרצים מורכב ממרצים בכירים, אקדמאים וחוקרים בפיזיקה. ביניהם ניתן למנות פרופסור לפיזיקה שעוסק, בין היתר, במחקר שדות מגנטיים, פלסמה יחסית, ופולסרים; דוקטור לפיזיקה תיאורטית שתחומי המחקר שלו הם פיזיקת חלקיקים וניתוח תוצאות המחקר במאיץ החלקיקים LHC בשוויץ; מרצה בכיר הפועל כחוקר בתחומי הקוסמולוגיה והאסטרופיזיקה; ועוד.


על מוסד הלימודים


באוניברסיטת בן-גוריון עוסקים במחקר ובהוראת תחומים אקדמיים שונים: מדעי הטבע, מדעי הבריאות, מדעי ההנדסה, מדעי החברה, מדעי הרוח, ועוד.


במחלקה לפיזיקה, הסטודנטים יכולים להשתתף בלימודי פיזיקה לתואר ראשון ולתארים מתקדמים. הלימודים לתואר ראשון מתקיימים במספר התמחויות: לימודי פיזיקה בהתמחות כללית, לימודי פיזיקה בהתמחות מדעי המוח, לימודי פיזיקה בהתמחות ננופיזיקה, והתמחויות נוספות.


כמו כן, קיימות במחלקה תכניות למצטיינים, כולל מסלול ישיר לתואר שני בפיזיקה, וכן מסלולים לתואר כפול בפיזיקה אליהם יכולים להתקבל מועמדים מצטיינים, למשל: תואר כפול בפיזיקה ומדעי המחשב, תואר כפול בפיזיקה והנדסת מכונות, תואר כפול בפיזיקה והנדסת חשמל ומחשבים.


תנאי קבלה


כדי להתקבל לתואר הראשון בפיזיקה בהתמחות מחשבים, יש לעמוד בדרישות הקבלה לתואר ראשון חד מחלקתי בפיזיקה: להחזיק בסכם של לכל הפחות 630 ובנוסף בציון פסיכומטרי או נתיב לאקדמיה של 600 לפחות.


המועמדים נדרשים להציג תעודת בגרות שבה הציון ב – 4 יחידות מתמטיקה הוא 80 ומעלה, או ציון 70 ומעלה ב - 5 יחידות לימוד מתמטיקה. נוסף על כך, הציון בפיזיקה צריך להיות 70 או יותר ב - 5 יחידות לימוד.


ניתן להתקבל על סמך תעודת בגרות בלבד, בתנאי שהממוצע הוא 103 או יותר, הציון במתמטיקה הוא 80 ב - 5 יחידות לימוד, והציון בפיזיקה 80 או יותר ב - 5 יחידות לימוד.


הסטודנטים שמתקבלים ללימודים נדרשים להצליח בשנה א' ללימודיהם, כדי להמשיך בתואר.

 


תעודה


הבוגרים שעומדים בהצלחה בכל הדרישות האקדמיות זכאים לתואר ראשון B.Sc. בפיזיקה, מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.
 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון