תואר שני בפיזיקה בהתמחות ביופיזיקה באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בפיזיקה בהתמחות ביופיזיקה באוניברסיטת בן-גוריון

תואר שני בפיזיקה בהתמחות ביופיזיקה באוניברסיטת בן-גוריון


בפיזיקה חוקרים את עקרונות וחוקי הטבע היסודיים, שעומדים מאחורי הפעולות וההתנהגויות של גופים ביקום. עם העלייה ברב תחומיות של העיסוקים המדעיים, התפתחו ענפים מדעיים חדשים שעוסקים בנקודות ההצטלבות של הפיזיקה עם מדעים אחרים.


בביופיזיקה חוקרים תופעות כמו מבנה הדנ"א ומבני אטומים של חומרים ביולוגיים אחרים, מיקרוסקופים אופטיים, תגובות חשמליות של תאי עצב ביצורים חיים, ועוד.


מי שמתעניינים ביישום תיאוריות וחשיבה פיזיקליות על סוגיות ביולוגיות, יכולים להשתתף בתכניות לתואר שני בביופיזיקה, וכך לערוך מחקר בתחומים המעניינים אותם.


אחת מהאפשרויות היא השתתפות בתכנית לתואר שני בפיזיקה בהתמחות ביופיזיקה, שנערכת באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. בתכנית זו ניתן להשתתף במחקר בתחומים כמו דינמיקת התא, אינטראקציות בין דנ"א לבין חלבון, המכניזמים של חלוקת תאים, דינמיקות של תגובת מערכות חיסוניות, ועוד.


תכנית הלימודים


במהלך התואר השני בפיזיקה, הסטודנטים מרחיבים את הידע הבסיסי הנחוץ עבור פיזיקאים, תוך למידה מעמיקה של תורת הקוונטים ושל מכניקה סטטיסטית. לאחר מכן, הם משתתפים בקורסים ייעודיים להתמחות בביופיזיקה, ולומדים על נקודות ההצטלבות שבין סוגיות ביולוגיות, כגון שאלות לגבי התא החי, ובין פיזיקה והאופן הייחודי שמוצע במסגרתה לפתרון בעיות.


כמו כן, הסטודנטים סוקרים נושאים מרכזיים בתחומי האופטיקה, ובפרט אופטיקה לא לינארית, אופטיקה אולטרא מהירה ולייזרים. הדגש בתואר השני הוא מחקרי, והסטודנטים מתמקדים ברכישת כלים מחקריים ובעבודה על המחקר שלהם לתזה, כמו גם על הצגתו בסמינר המחקרי.

 


מתכונת הלימודים


משך תכנית הלימודים לתואר השני בביופיזיקה הוא שנתיים אקדמיות, כלומר 4 סמסטרים. התואר מוצע בנתיב מחקרי בלבד,
קיימים 7 קורסי חובה אותם הסטודנטים נדרשים לקחת, קורס בחירה, וכן 3 סמינרי מחקר. נוסף על כך, הסטודנטים נדרשים להגיש עבודת תזה בהיקף של כ – 15 נקודות זכות.


סך נקודות הזכות לתואר הוא 42, והציון הסופי לתואר מורכב מ: 40% ממוצע הקורסים, 40% ציון התזה, ו – 20% ציון מבחן מסכם.


נושאי הלימוד

 

  • לייזרים
  • תורת הקוונטים
  • פיזיקה של תא חי
  • פיזיקה של מצב רך
  • מכניקה סטטיסטית
  • פיזיקה של גב המעטפה
  • אופטיקה לא לינארית ואולטרא מהירה
  • ועוד


על סגל ההוראה


סגל המרצים במחלקה לפיזיקה מורכב מאקדמאים מומחים בענפי הפיזיקה השונים, בעלי רקע נרחב בהוראה ובמחקר. בין הסגל במחלקה ניתן למנות פרופסור לפיזיקה שתחומי העניין המחקריים שלו כוללים אסטרופיזיקה, קוסמולוגיה, ביופיזיקה ומתמטיקה ביולוגית; פרופסור שחוקר גדילה וחלוקה של תאי חיידק בודדים ואינטראקציה בין דנא לבין חלבון ברמה המולקולרית; פרופסור שעוסק, בין היתר, באינטראקציה ותכונות פיזיקליות של מולקולות ביולוגיות; ועוד.


על מוסד הלימודים


אוניברסיטת בן-גוריון בנגב עוסקת בהוראה ובמחקר אקדמיים של מגוון עולמות ידע, כולל מבחר ענפים של מדעי הטבע: פיזיקה, ביולוגיה, כימיה, מתמטיקה, ועוד.


במחלקה לפיזיקה ניתן להשתתף בתארים מתקדמים ובמחקר בתחומי האסטרופיזיקה והקוסמולוגיה, הביופיזיקה, האנרגיה, הדינמיקה הלא לינארית, חקר החלל, ועוד. תכניות הלימוד לתואר השני בפיזיקה מוצעות במספר התמחויות, כולל התמחות באופטיקה קוונטית ולייזרים, התמחות בפיזיקת מערכות מורכבות, התמחות בפיזיקת אנרגיות גבוהות, ועוד.


במחלקה פועלות מספר מעבדות מחקר, בין היתר, מעבדה לחקר חלוקת תאים חיים, מעבדת החוקרת את רגעיו הראשון של היקום באמצעות מאיץ החלקיקים הגדול בעולם, מעבדה בה חוקרים את התכונות האופטיות של ננו-מבנים קוונטיים.


קיים במחלקה היצע של מלגות לסטודנטים לתארים מתקדמים, כולל מלגות שכר לימוד, מלגות קיום ומלגות הצטיינות. מומלץ לבדוק את הקריטריונים לזכאות מול מוסד הלימודים.

 


תעודה


מי שמסיימים את הלימודים בהצלחה, עומדים בדרישות האקדמיות ובחובות לתואר, כולל הגשת תזה, זכאים לתואר שני בפיזיקה M.Sc. מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

 


אפשרויות תעסוקה


בוגרי התואר שמעוניינים להמשיך במחקר בתחומי הפיזיקה, יכולים להמשיך בלימודיהם לדוקטורט בפיזיקה, ולאחר מכן להשתלב במשרות אקדמיות או מחקריות בחברות הייטק, מכוני מחקר ומעבדות בשלל ענפים במשק.


כמו כן, קיימת אפשרות לבוגרי התואר להשתלב בשוק העבודה בתעשיית ההייטק והמחשוב, בתעשייה הבטחונית, בגופי מחקר בתחומי החלל, הגרעין, חקר הנתונים, ועוד.

 

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון