לימודי כימיה בהתמחות כימיה ביופיזית באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי כימיה בהתמחות כימיה ביופיזית באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי כימיה בהתמחות כימיה ביופיזית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


במדעי הכימיה חוקרים את המבנה, ההרכב, והמאפיינים של חומרים, וכן את האינטראקציות ביניהם לבין חומרים אחרים. מחקר "אבני הבסיס" של החומר מאפשר לשלב את הכימיה עם תחומים אחרים וכך להעמיק את ההבנה בהם: כך למשל, השילוב בין עולמות הידע בכימיה ובביולוגיה, יכול לסייע להגיע למסקנות חדשות על התא.


לימודי כימיה בהתמחות כימיה ביופיזית עומדים בקו התפר שבין הכימיה לבין הביולוגיה; במסגרתם הסטודנטים מקבלים את הכלים המדעיים מהכימיה והביולוגיה, הנדרשים להבנת תחומי הביוטכנולוגיה וההנדסה הגנטית, ולהשתלבות בתחום הכימיה הביופיזית, שנמצא כיום בצמיחה.


בין מוסדות הלימוד בהם מוצע תואר ראשון זה, ניתן להשתתף בלימודי כימיה בהתמחות כימיה ביופיזית, באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


תכנית הלימודים


במהלך הלימודים, הסטודנטים רוכשים יסודות מתמטיים ופיזיקליים נחוצים, ורוכשים ידע מעמיק בעולם הכימיה, בהתאם לתכנית הלימודים של לימודי הכימיה הכלליים: הם לומדים כימיה אורגנית ואי אורגנית, כימיה קוונטית, ועוד. נוסף על כך, במסגרת התמחותם, הם משתתפים בקורסים המשלבים את עולמות הביולוגיה והביוכימיה, וכך רוכשים את ההשכלה הרחבה הנדרשת לצורך עיסוק בכימיה ביופיזית.


בין היתר, הסטודנטים מקבלים היכרות עם התא, עם חלבונים ואנזימים, ועם מחקרים מדעיים המשלבים בין כימיה, ביולוגיה ופיזיקה. לצד הרקע הכימי והביולוגי שהסטודנטים מקבלים על מנת להבין ולשלב בין השניים, הם רוכשים גם הבנה במחשבים, שכוחות החישוב האדירים שלהם יוצרים דרכים חדשות לחקור ולהסיק מסקנות באמצעות שימוש במאגרי נתוני עתק, ולומדים כיצד לבצע מידול מתמטי וממוחשב בכימיה.

 


מתכונת הלימודים


משך הלימודים הוא שלוש שנים אקדמיות, או 6 סמסטרים.


הסטודנטים משתתפים בקורסי חובה מהתואר הכללי בכימיה, שהיקפם הוא 93.5 נקודות זכות, ובקורסי חובה ייעודיים להתמחות בכימיה ביופיזית, שהיקפם הוא 16.5 נקודות זכות.


נוסף על כך, עומד בפני הסטודנטים היצע של קורסי בחירה, ועליהם לבחור ממנו קורסים על סך 9 נקודות זכות.


לצד הלימודים בהרצאות ובשיעורים הפרונטליים, הסטודנטים מתנסים מעשית בעבודת הכימאי, תוך לקיחת חלק במעבדות בשלל תחומים: פיזיקה לתלמידי כימיה, כימיה כללית ואנליטית, כימיה פיזיקלית, כימיה אורגנית, ביוכימיה, ביופיזיקה ניסויית, מגן לחלבון, ומעבדות נוספות.


נושאי הלימוד

 

 

 • מגן לחלבון
 • הנדסה גנטית
 • כימיה אורגנית
 • כימיה קוונטית
 • כימיה אנליטית
 • כימיה תרופתית
 • מבוא למכניקה סטטיסטית
 • מבוא לביופיזיקה מולקולרית
 • מידול מתמטי וממוחשב בכימיה
 • כימיה של פפטידים וחומצות אמינו
 • ועוד


על מוסד הלימודים


באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ניתן להשתתף בלימודים גבוהים לתואר ראשון, שני, שלישי, וכן בהשתלמויות פוסט דוקטורט במגוון של עולמות ידע: מדעי הטבע, מדעי הבריאות, מדעי הרוח, מדעי החברה, מדעי החיים, ועוד.


תכניות המצטיינים של האוניברסיטה כוללות אפשרות לסטודנטים ללמוד לתואר ראשון כפול, כאשר במחלקה לכימיה ניתן להשתתף בלימודי כימיה והנדסה כימית, וכן בלימודי כימיה ומדעי המחשב. כמו כן, מוצעות מלגות מצטיינים לסטודנטים אשר עומדים בתנאי הזכאות.


במסגרת האוניברסיטה פועלים מכוני מחקר שונים, כך למשל, במחלקה לכימיה פועלות מעבדות מחקר מתקדמות, וביניהן המעבדה לתהודה מגנטית ומעבדת ה – Xray.

 


תנאי קבלה


דרישות הקבלה ללימודי כימיה בהתמחות כימיה ביופיזית הן הצגת ציון סכם של 600 לכל הפחות, בנוסף לציון פסיכומטרי או ציון נתיב לאקדמיה של 600 או יותר. כמו כן, יש להציג תעודת בגרות שבה ציון 70 ומעלה ב – 4 יחידות לימוד במתמטיקה, או ציון 60 ומעלה ב – 5 יחידות לימוד במתמטיקה.


ניתן להתקבל על סמך הצגת תעודת בגרות, בלבד שהממוצע שלה הוא 105 או גבוה מכך, ושהציון במקצוע המתמטיקה הוא 95 או יותר ב – 4 יחידות לימוד במתמטיקה, או ציון 85 ומעלה ב – 5 יחידות במתמטיקה, וכן ציון 85 ומעלה ב – 5 יחידות בכימיה.

 


אפשרויות תעסוקה


בוגרי התואר הראשון בכימיה משתלבים במגוון של תעשיות בתחומי הכימיה, אך גם בפיתוח ומחקר בתחומי הקוסמטיקה, המזון, התרופות והרפואה, במעבדות מחקר, ועוד.


לימודי כימיה בהתמחות ביופיזית נותנים את תשתית הידע הנדרשת כדי להמשיך ולהתקדם במחקר באקדמיה. הבוגרים יכולים לאחר סיום לימודי התואר הראשון, להשתלב בלימודי תואר שני ושלישי בענפי הכימיה השונים, וכן בענפים מדעיים קרובים.
 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון