לימודי מדעי החיים ומדעי המחשב דו מחלקתי באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי מדעי החיים ומדעי המחשב דו מחלקתי באוניברסיטת בן-גוריון

לימודים דו מחלקתיים במדעי החיים ומדעי המחשב באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

 

למהפכת הביג דאטה השפעות משמעותיות על המחקר המדעי. בתחום מדעי החיים, התפתחותן של טכנולוגיות גנומיקה ועיבוד חלבונים חדשניות יוצרת צורך בכלים מתקדמים לעיבוד נתונים וחישוב. המעוניינים בעולם הביולוגיה החישובית יכולים ללמוד בתכנית לימודי מדעי החיים ומדעי המחשב המתקיימת באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הלימודים נערכים במסלול דו מחלקתי שבו הסטודנטים לומדים במקביל את שני ענפי הידע.


במהלך לימודי מדעי החיים ומדעי המחשב נרכשים כלים לניתוח של מידע ביולוגי בעזרת כלים חישוביים. כמו כן, לומדים על תחום כריית המידע ומידול המידע, ונחשפים לסוגיות בתכנות, אלגוריתמיקה וביולוגיה, כאשר הדגש הוא על שימוש בכלים החישוביים לפתרון בעיות רלוונטיות בתחום הביולוגיה.


בתעשייה של היום גובר הביקוש למומחים לביולוגיה חישובית וחשיבה כמותית, שביכולתם לספק פתרונות מתקדמים ולבצע אנליזות ביג דאטה. כמויות המידע הביולוגי הן אדירות ויש צורך בפתרונות חדשניים ויצירתיים להפקת מסקנות ותובנות קליניות שימושיות מן הדאטה. הבוגרים יכולים להשתמש בידע המשולב שברשותם כדי להשתלב במגוון מסגרות כגון בחברות הייטק וביוטק, במעבדות ועוד. ביולוגים חישוביים משתלבים היום בעשייה בחזית המחקר בתעשייה ובאקדמיה, לרבות בתהליכי פענוח של מחלות, פיתוח תרופות חדשות, פענוח מידע במוח האדם ועוד.


כמו כן, באפשרות בוגרי המסלול להמשיך ללימודים מתקדמים בשתי המחלקות (בחלק מן המקרים נדרשות השלמות מינימליות). ענף הביולוגיה החישובית הוא דינמי וצומח וההערכות הן כי הדרישה לעובדים בו רק תלך ותגדל.

 


תכנית הלימודים


בתכנית זו רוכשים הסטודנטים ידע משולב במדעי המחשב ובמדעי החיים. הם מפתחים בסיס ידע נרחב באלגוריתמיקה ותכנות ובמקביל רוכשים ידע בענפים מדעיים שונים כגון ביולוגיה של התא, ביוכימיה וגנטיקה. בעזרת ידע משולב זה באפשרותם לבחון מגוון סוגיות ביולוגיות ורפואיות ולהתמודד עם אתגרים בנושאים אלה בעזרת שיטות חישוביות מתקדמות.


במסלול זה מבינים כי כדי להתמודד עם השינויים שהביאה מהפכת המידע הביולוגי, חוקרים ומדענים נדרשים היום לרקע מתמטי מעמיק ונרחב יותר, וכן לשליטה בתכנות ואלגוריתמיקה. במסלול הדו מחלקתי מאפשרים לסטודנטים ללמוד במקביל את שני הענפים ולפתח מיומנויות חשובות לתחום הביולוגיה החישובית.

 

מתכונת הלימוד


אורך הלימודים שלוש שנים. סטודנטים במסלול דו מחלקתי זה נדרשים ללמוד קורסי חובה ובחירה משני המחלקות. כמו כן מתקיימים סמינרים, סדנאות ומעבדות בתחומים מדעיים שונים.

 

נושאי הלימוד


בין מגוון הנושאים הנלמדים בתכנית הדו מחלקתית נכללים התחומים הבאים:

 

  • מבני נתונים
  • מדעי הצמח
  • מיקרוביולוגיה
  • תכנות מערכות
  • יסודות בגנטיקה
  • תכנון אלגוריתמים
  • ביולוגיה מולקולרית
  • פיזיולוגיה של בעלי חיים
  • ועוד

 

על מוסד הלימוד


סטודנטים המעוניינים במסלולים דו מחלקתיים נוספים יכולים למצוא שילובים שונים במקצועות המדעים, כגון מדעי החיים וניהול, מדעי החיים וגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי, גיאואינפורמטיקה וסטטיסטיקה ומדעי המחשב ומדעי החברה והרוח. במסגרת שילובים אלה הסטודנטים מפתחים מיומנויות אינטרדיסציפלינריות מתוך שאיפה להכינם להשתלבות בשוק העבודה של היום, שבו יש ביקוש רב לעובדים יצירתיים ורחבי אופקים שמתמצאים במספר ענפי ידע ויכולים להשתמש בהם כדי לפתח פתרונות מקוריים וחדשניים.

 

 

תנאי קבלה


מועמדים המעוניינים להתקבל למסלול דו מחלקתי זה נדרשים לציון סכם כמותי 760 ומעלה ונוסף על כך לציון 660 בפסיכומטרי הכללי. כמו כן, יש צורך בציון 135 ומעלה במרכיב החשיבה הכמותית של הפסיכומטרי ובגרות במתמטיקה ברמת 5 יחידות בציון 80 ומעלה או ברמת 4 יחידות בציון 90 ומעלה. יש צורך בסיווג אנגלית של "מתקדמים א'" לפחות בפסיכומטרי או במבחן אמי"ר. יש להדגיש כי תנאי הקבלה עשויים להשתנות מעת לעת.

 

תעודה


לסטודנטים העומדים בהצלחה בכל חובותיהם ניתן תואר ראשון B.Sc. מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון