לימודי גיאולוגיה בהתמחות גיאולוגיה סביבתית באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי גיאולוגיה בהתמחות גיאולוגיה סביבתית באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי גיאולוגיה בהתמחות גיאולוגיה סביבתית והידרוגיאולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


פיתוח תחומי חקר המים ופתרון בעיות הקשורות בזיהום מים הוא הכרחי ומרכזי לקידום מדינתנו החמה וידועת הבצורות. זאת בפרט עם ההתפתחות, התיעוש והייצור שמתרחשים הן בישראל והן בשאר מדינות העולם, שיוצרים אתגרים חדשים בניסיון להמשיך ולקדם את תהליכי הפיתוח האנושיים, ובמקביל לשמור על הסביבה ועל כדור הארץ.


הגיאולוגיה הסביבתית עוסקת בעיקר בתחומי זיהום: כגון זיהום מים, זיהום אוויר, זיהום ופגיעה בנוף. הידרוגיאולוגיה עוסקת בפרט בחקר מי תהום ומקורות מים טבעיים, בגורמים ובפתרונות לזיהום מים. מסיבה זו, למידת תחומים אלו מאפשרת אפיק לקריירה שיכול לעניין את מי שרוצים להשפיע על הסביבה ועל החברה, לספק פתרונות לבעיות בוערות, ולקחת חלק בעשייה מחקרית בעלת משמעות מיידית עבור המתרחש בשטח.


בין מוסדות הלימוד שבהם מוצעים לימודי גיאולוגיה בהתמחות גיאולוגיה סביבתית והידרוגיאולוגיה, ניתן למנות את אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


תכנית הלימודים


במהלך הלימודים, הסטודנטים רוכשים את התיאוריה והפרקטיקה שאותה לומדים במהלך לימודי גיאולוגיה לתואר ראשון, תוך השתתפות בקורסי חובה במהלכם סוקרים סוגים, מבנים ויחסים בין סלעים, וכן לומדים על לוחות טקטוניים ונדידת יבשות. הם לומדים על הגיאולוגיה הדינמית של כדור הארץ: רעידות אדמה, השפעות של תופעות פיזיקליות כמו כבידה ומגנטיות על היבשות והאוקיינוסים, וגם על מאובנים ושימורם, החיים בעידנים שונים של כדור הארץ, ועוד.


נוסף על רכישת ההיכרות המעמיקה עם תחומים אלו, הסטודנטים מתמחים בתחומי הגיאולוגיה הסביבתית וההידרוגיאולוגיה, תוך התמקדות בהיבטים הסביבתיים, באיתור ובפתרון של הבעיות השונות של זיהום מים באמצעות טכניקות שונות.

 


מתכונת הלימודים


משך הלימודים לתואר הראשון בהתמחות גיאולוגיה סביבתית והידרוגיאולוגיה הוא 6 סמסטרים, הנפרשים על פני 3 שנים אקדמיות.


היקף הקורסים שאותו נדרשים הסטודנטים לקחת הוא כ - 122 נקודות זכות, כאשר חלק מהן מוקדשות לקורסי חובה כלליים של המחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה, בהיקף של 103 נקודות זכות. נוסף על כך, הסטודנטים לומדים קורסי בחירה בהיקף של לפחות 8 נקודות זכות.


לצד הלימודים התיאורטיים שמתבצעים תוך השתתפות בהרצאות ובשיעורים הפרונטליים, הסטודנטים לומדים גם במעבדות שונות במגוון תחומים בגיאולוגיה, גיאולוגיה סביבתית, והידרוגיאולוגיה. זאת על מנת להתנסות מעשית במחקר גיאולוגי סביבתי והידרוגיאולוגי. כמו כן, הם לוקחים חלק בסיורי שדה לימודיים כדי לראות כיצד התיאוריה והתכנים העיוניים הנלמדים באים לידי ביטוי בפועל.

 


נושאי הלימוד

 

 

 • מבוא לגיאוכימיה
 • בעיות זיהום מים
 • טקטוניקת הלוחות
 • מבוא לפליאונטולוגיה
 • מבוא למינרלים וסלעים
 • מבוא לגיאולוגיה דינמית
 • פטרולוגיה מגמתית ומטמורפית
 • מבוא להידרו גיאולוגיה של מי תהום
 • מבוא לדינמיקה של האטמוספירה והים
 • איזוטופים יציבים ורדיואקטיביים במערכות מימיות
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים


אוניברסיטת בן-גוריון בנגב היא מוסד לימודים להשכלה גבוהה שהוקם בשנת 1969 בבאר שבע. באוניברסיטה ניתן ללמוד לתארים ראשונים ומתקדמים במבחר המחלקות, בתי הספר, והמרכזים להוראה ולמחקר שפועלים בה, וביניהם המחלקה לכימיה, המחלקה למדעי המחשב, בית הספר לרפואה, בית הספר לרוקחות, ומרכזים רבים נוספים.


בין התכניות שאותן מלמדים לתואר ראשון במחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה, ניתן למנות: לימודי גיאולוגיה בהתמחות גיאולוגיה דינמית, לימודי גיאולוגיה בהתמחות גיאולוגיה הנדסית, לימודי גיאולוגיה בהתמחות גיאולוגיה וביולוגיה, ועוד.


כמו כן, קיימות במחלקה תכניות לתואר ראשון כפול, המיועדות למועמדים מצטיינים, ובמסגרתן הסטודנטים יכולים להשתתף בתכניות כמו לימודי גיאולוגיה והסביבה ומדעי המחשב לתואר כפול, לימודי מדעי הגיאולוגיה והסביבה והנדסת בניין לתואר כפול, כמו גם אפשרויות נוספות לשילוב.


באוניברסיטה יש היצע של מלגות לסטודנטים, כולל מלגות כלכליות על פי מצב כלכלי, מלגות ופרסים למצטיינים, מלגות על מעורבות בקהילה, ועוד. לתארים מתקדמים קיימות גם מלגות מחקר ייעודיות.

 


תנאי קבלה


כדי להתקבל, המועמדים נדרשים להציג ציון סכם של 590 או יותר. כמו כן, קיימת אפשרות לקבלה על סמך ממוצע בגרות בלבד, בתנאי שהוא עומד על 100 או יותר, ושהציון במקצוע המתמטיקה הוא לכל הפחות 90 ב - 4 יחידות לימוד, או לכל הפחות 80 ב - 5 יחידות לימוד.


תעודה


בוגרי הלימודים, שעומדים בכל חובותיהם האקדמיות, זכאים לתואר ראשון בגיאולוגיה מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.
 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון