לימודי פסיכולוגיה ופיזיקה באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי פסיכולוגיה ופיזיקה באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי פסיכולוגיה ופיזיקה לתואר ראשון באוניברסיטת בן-גוריון


הקשר שבין הפסיכולוגיה לפיזיקה בא לידי ביטוי כיום בעיקר בתהליך פיתוחם של מודלים שיכולים לסייע להבין את פעילות המוח ואת הקשר של פעילות המול לתהליכים מנטליים שחווה האדם. מודלים אלה שואלים במקרים מסוימים מתחום הפיזיקה ומתבססים על מודלים פיזיקליים שונים, כגון מודלים לניתוח של רשתות עצביות במוח, או מודלים המתייחסים לקבלת החלטות. הכשרה משולבת בפיזיקה ובפסיכולוגיה הופכת כיום לכלי חשוב במחקר. בעלי ידע זה נוכחים יותר מאי פעם בהתפתחות של כלים כמותיים בחקר המוח. ידע בפסיכולוגיה יכול להרחיב גם את אפיקי המחקר האפשריים עבור חוקרים בענפי הפיזיקה השונים.


המעוניינים להעמיק בשני הענפים הללו יכולים ללמוד בתכנית ללימודי פסיכולוגיה ופיזיקה המתקיימת באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. באוניברסיטה מאמינים כי שילוב בין ענף הפסיכולוגיה לענף הפיזיקה יכול להוליד שלל תובנות פורצות דרך במחקר ולהוביל את הבוגרים לעבר חידושים משמעותיים.


התכנית פותחת בפני בוגריה מגוון אפיקים מקצועיים ואקדמיים, באפשרותם להמשיך לתארים מתקדמים בתחומי הפסיכולוגיה והפיזיקה. לימודי פיזיקה לתואר ראשון מאפשרים קבלה לתארים מתקדמים בתחום הפסיכולוגיה לבוגרים שעומדים בכל התנאים הנדרשים. תואר שני בפיזיקה יכול לסייע להתקדם לביצוע מחקרים מתקדמים בתחום הקליני, השיקומי וענפים רבים נוספים.

 

תכנית הלימודים


במסגרת לימודיהם, הסטודנטים לומדים סוגיות בסיסיות מרכזיות הן בתחום הפסיכולוגיה והן בתחום הפיזיקה.


במהלך לימודיהם במחלקה לפסיכולוגיה, הם דנים בשלל תהליכים התנהגותיים ומנטליים וסוקרים את השפעתם של פעילות מוחית וקשרים חברתיים על תהליכים אלה. הסטודנטים נחשפים לשלל תחומי הפסיכולוגיה בהם הבסיס המוחי והביולוגי להתנהגות כגון זיכרון, רגשות, פתרון בעיות, תהליכי קבלת החלטות, הבדלים בין אישיים באישיות ועוד. כמו כן, הם נחשפים לשיטות מחקר פסיכולוגיות אשר כוללות את הבסיס הסטטיסטי אשר נחוץ למחקרים בתחום.


בלימודי הפיזיקה, הסטודנטים מכירים חוקים מרכזיים ומוכרים בפיזיקה ולומדים על גישות ביקורתיות ושיטות ניתוח מתקדמות כדי להבין את הקשר הקיים בין התיאוריה לניסוי. הם מפתחים גמישות מחשבתית שיכולה לשמש כלי לפיתוח מחקרים יעילים בהמשך דרכם בשלל תחומי מחקר, בהם מדעי המוח והפסיכולוגיה, גנטיקה חישובית וענפים נוספים בחזית המדע.

 

מתכונת הלימוד


אורך הלימודים בתכנית דו מחלקתית זו הוא כ - 3 שנים. הסטודנטים לוקחים חלק בשלל קורסי חובה משתי המחלקות, הן בתחום הפיזיקה והן בתחום הפסיכולוגיה. הם גם משתתפים בקורסי בחירה ובסמינריונים בשני התחומים.


במסגרת לימודי הפסיכולוגיה, מתקיימות גם סדנאות מעשיות בתחומי הלימוד. בשנים מתקדמות יותר באפשרות הסטודנטים לקחת חלק בקורסי התמקדות במחקר שבהם משתלבים בעבודות מחקר של סגל המחקר של המחלקה, בתחומי מחקרם השונים.


כחלק מלימודי הפיזיקה, הסטודנטים לוקחים חלק בעבודה במגוון מעבדות שבהן הם נחשפים הלכה למעשה להיבטים הנלמדים בכיתה.


על מוסד הלימוד


באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, הממוקמת בבאר שבע, מתקיימים שלל מסלולים ללימודים אקדמיים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים. במסגרת המחלקה לפסיכולוגיה פועלות תכניות שונות, בהן גם תכניות דו מחלקתיות - לימודי ביולוגיה פסיכולוגיה ולימודי פסיכולוגיה וניהול. במחלקה לפיזיקה פועלות מגמות רבות נוספות כגון פיזיקה מחשבים, פיזיקה ופוטוניקה, פיזיקה עם מגמה במדעי המוח, פיזיקה ננו ועוד. במחלקות השונות פועלים גם שלל מסלולים לתארים מתקדמים, שאליהם יכולים להמשיך בוגרים המעוניינים לפתח קריירה מחקרית בענפי המדע וההתנהגות השונים.

 

תנאי קבלה


מועמדים המעוניינים להתקבל ללימודים בתכנית זו נדרשים לעמוד בתנאי הקבלה של שתי המחלקות - הן של המחלקה לפסיכולוגיה והן של המחלקה לפיזיקה. הקבלה מתבססת בדרך כלל על שקלול הציון הפסיכומטרי עם ממוצע הבגרויות של המועמדים, תוך שימת דגש גם על ציונים במקצועות כמותיים בבגרות. כדי לקבל את תנאי הקבלה המדויקים לתכנית זו, מומלץ לפנות ישירות אל מוסד הלימוד.

 

תעודה


סטודנטים העומדים בהצלחה בכל החובות הלימודיים בתכנית זכאים לקבל תואר ראשון בפסיכולוגיה ופיזיקה המוענק על ידי אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון