תואר שני בארכיאולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בארכיאולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

תואר שני בארכיאולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


העבר ששרד


ארכאולוגיה היא ענף הידע שבו חוקרים את החברה, הכלכלה, והתרבות של חברות העבר. ארכאולוגים מנסים לשחזר כיצד חיו אנשים בעבר, ועושים זאת באמצעות איסוף מידע בשטח, ניתוח הממצאים והסקת מסקנות מהם, שימור של שרידים שנמצאו, ועוד.


ארכאולוגים נדרשים להיכרות מקיפה עם מגוון של נושאים רב תחומיים כגון היסטוריה, אנתרופולוגיה, והמדעים השונים. סטודנטים שרוצים להמשיך ולעסוק במחקר ארכאולוגי וכן מורים להיסטוריה שרוצים להעמיק את הידע ההיסטורי שלהם יכולים להשתתף בתואר שני בארכאולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


תכנית הלימודים


לימודי התואר השני בארכאולוגיה מוצעים במסלול ארכאולוגיה, ומסלול מגמה במדעי החומרים הארכאולוגים ושימור.


הסטודנטים במסלול הארכאולוגיה רוכשים השכלה והיכרות מקיפה עם תיאוריות ומחקרים בארכאולוגיה ואנתרופולוגיה, ומקבלים גם הכשרה לעיסוק בחקר על מנת להבין כיצד משחזרים את החיים של אנשים וחברות בעבר.


הלימודים במגמת מדעי החומרים הארכאולוגיים ושימור משלבים תכנים רב תחומיים מעולמות ידע שונים: ארכאולוגיה, תולדות האמנות, מדעי כדור הארץ, המקרא ועוד. הסטודנטים בתכנית הזו יכולים להשתתף במגוון רחב אף יותר של קורסים מהמחלקות השונות באוניברסיטה.


במגמת מדע החומרים הארכאולוגיים ושימור, יש קורסי מבוא בקריאה ביקורתית בארכאולוגיה מדעית ובטכנולוגיה ותרבות חומרית שיש לקחת, וכן מספר קורסי חובה וליבה שמהם יש לבחור בנושאים כמו מיקרוארכאולוגיה, גיאוארכאולוגיה, תורת השימור, שיטות כמותיות, שיטות אנליטיות בארכאולוגיה ובאמנות, נקודות ההשקה בין ארכאולוגיה למדעים, מחקר חומרים מודרני, ועוד.


קורסי הבחירה מוצעים הן בתחומי הארכאולוגיה וההיסטוריה, כמו תיאוריות והיסטוריה של מוזיאונים, ותיעוד ויזואלי, וכן בנושאים מדעיים כמו גיאומורפולוגיה, סדימנטלוגיה ימית ועוד.

 


מתכונת הלימודים


הלימודים בשני המסלולים נמשכים כשנתיים, כאשר ניתן לבחור בין נתיב מחקרי במסגרתו יש לכתוב עבודת סמינר וכן עבודת תזה, ונתיב כללי שבסיומו הסטודנטים נבחנים במבחן גמר. חלק מהסטודנטים צריכים להשתתף בלימודי השלמות לפני שהם יכולים להתחיל בתואר.


במסגרת הלימודים, הסטודנטים בשני המסלולים לוקחים חלק בקורסי חובה בנושאים נדרשים וכן קורסי בחירה בענפי ידע מגוונים, הן מהמחלקה לארכאולוגיה והן ממחלקות אחרות.


הסטודנטים יכולים ללמוד שפה עתיקה או מודרנית במסגרת לימודיהם, או לקחת קורס בחירה בהתאם לתנאים. הסטודנטים בשני הנתיבים צריכים להשתתף בסמינר המחלקתי.


נוסף על הקורסים והסמינרים, הסטודנטים משתתפים גם במעבדת שדה בארכאולוגיה, במחקר מודרך, ובסדנאות בנושאים שונים.


נושאי הלימוד


רבים מהנושאים הנלמדים במסגרת התואר נקבעים באופן אישי לפי תחומי העניין ובחירת ההתמחות של כל סטודנט. בין נושאי הלימוד האפשריים:

 

 

  • מיקרוארכאולוגיה
  • ההיסטוריה של הארכאולוגיה
  • סוגיות בארכאולוגיה
  • שיטות מחקר אנליטי בארכאולוגיה ובאמנות
  • שפה עתיקה או מודרנית
  • ועוד


על מוסד הלימודים


אוניברסיטת בן-גוריון בנגב קיימת מעל ל -50 שנים, ובמסגרתה משתתפים סטודנטים בתוכניות לתואר ראשון, שני ושלישי, כמו גם בהשתלמויות בתר דוקטורט ולימודי תעודה, כולל לימודים לתעודת הוראה. בין הנושאים שאותם אפשר ללמוד לתואר שני באוניברסיטה, ניתן למנות תואר שני בתקשורת, תואר שני בגיאוגרפיה, תואר שני בהיסטוריה של עם ישראל, תואר שני בלימודי המזרח התיכון, ועוד.


במסגרת האוניברסיטה פועלת היחידה למעורבות חברתית, שעוסקת בצמצום פערי השכלה, והנגשה של השכלה גבוהה לקבוצות מודרות בחברה. כמו כן, היחידה מקדמת קליטת עלייה ושילוב של אוכלוסיות הנמצאות בשיקום.


תנאי קבלה


קיימים תנאי קבלה שונים לנתיב המחקרי ולנתיב הכללי:

 

 

  • לנתיב המחקרי מתקבלים מועמדים שלהם תואר ראשון במקרא וארכאולוגיה בממוצע של 85 ומעלה.
  • לנתיב הכללי, מתקבלים מועמדים בעלי תואר ראשון במקרא, היסטוריה מקראית או ארכאולוגיה שהממוצע שלהם הוא 80 ומעלה.
  • תנאי הקבלה באנגלית הם ציון 56 עבור הנתיב הכללי וציון 65 עבור הנתיב המחקרי בקורס אנגלית מתקדמים ב'.


על המועמדים שרוצים להתקבל למגמה במדעי החומרים הארכאולוגיים ושימור להחזיק בתואר ראשון שממוצעו 85 לפחות, ולהשתתף בלימודי השלמה לפי הצורך.


מועמדים שהתואר הראשון שלהם הוא בתחום אחר, והממוצע שלהם הוא 80 ומעלה או 85 ומעלה (בהתאם לנתיב בו הם בוחרים), מחויבים לקחת קורסי השלמה.

 


תעודה


הבוגרים שמסיימים בהצלחה את החובות האקדמיות שלהם, זכאים לתואר שני בארכאולוגיה מטעם אוניברסיטת בן גוריון.

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון