תואר שני בלימודי ארץ ישראל במכללה האקדמית כנרת

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בלימודי ארץ ישראל במכללה האקדמית כנרת

תואר שני בלימודי ארץ ישראל MA -  המכללה האקדמית כנרת


לאהוב ולחקור את הארץ


מהצפון ועד הדרום, מהעידן העתיק ועד לימינו, ארץ ישראל בנויה ממגוון נרחב ואדיר של היבטים. כדי להבין את המרחב הגיאוגרפי של הארץ, יש צורך להביא בחשבון גם את הנוף האנושי שבה לאורך הדורות, את השינויים החברתיים שהתחוללו בה ועוד מגוון רחב של גורמים שניכרים בפניה של הארץ.


מי שאוהבים את ארץ ישראל ונופיה ומעוניינים להרחיב את הידע המחקרי שלהם לגבי אזורים, אירועים היסטוריים ודמויות חשובות בתולדות הארץ יכולים ללמוד בתואר שני בלימודי ארץ ישראל של המכללה האקדמית כנרת. תכנית זו מפגישה את הסטודנטים עם חידושים עדכניים במחקר ארץ ישראל ומאפשרת להם לצבור ידע וכלים דרכם הם יכולים להבין לעומק תהליכים ושינויים שמתחוללים בה.


תכנית הלימודים


הסטודנטים לתואר שני בלימודי ארץ ישראל מעמיקים את הידע שלהם בתולדותיה של ארץ ישראל ומתוודעים לחידושים במחקר ארץ ישראל, על תקופותיה השונות והאזורים השונים שבה, כאשר הם שמים דגש על המרחב הצפוני.


במהלך התכנית לתואר שני, הם רוכשים כלים שיכולים לסייע להם במחקר יישומי ואקדמי שנוגע לנופי התרבות והחברה של ארץ ישראל בעת העתיקה והחדשה. הם דנים בתרבות החומרית של ארץ ישראל ומעמיקים את ההיכרות שלהם עם ההשפעות של האדם על הנוף הפיזי של הארת ועל הנוף האנושי שלה.


במסגרת התכנית, הסטודנטים יכולים לבחור בין שתי מגמות לימוד: נופי התרבות והחברה בעת החדשה, או נופי התרבות והחברה בעת העתיקה.


מתכונת הלימוד


היקפה של התכנית הוא כשנתיים. שיעורים פרונטליים מתקיימים ביום מרוכז בשבוע, משעות הבוקר ועד הערב. לימודי השדה נערכים ביום נוסף. הם כוללים התנסות מעשית רבה, במסגרת סיורים לימודיים וקמפוסים מחקריים. הקמפוסים כוללים שהיה בשטח ובמסגרתם הסטודנטים לוקחים חלק בחפירות ארכיאולוגיות. כיתות הלימוד מורכבות מקבוצות קטנות וכך הסטודנטים מקבלים יחס אישי מצד הסגל האקדמי.


במהלך התכנית לתואר השני, הסטודנטים לוקחים חלק בסמינר מחלקתי, בקמפוסים מחקריים, בקורסי בחירה וכן עליהם לכתוב עבודות סמינריוניות. מתקיימות גם הרצאות אורח, בהן הסטודנטים נפגשים עם חוקרים ומרצים ממוסדות בארץ ובעולם.


נושאי הלימוד


בין הנושאים אשר נלמדים במהלך התכנית נכללים התחומים הבאים:

 

  • הנצרות בנוף ארץ ישראל
  • כפרים יהודיים בגליל ובגולן
  • תולדות המיפוי המודרני בא"י
  • דרכים עתיקות במרחב הים תיכוני
  • תודות ההתיישבות המדינית - ביטחונית    
  • חקר ממלכת יהודה
  • כתבי יוסף בן מתתיהו
  • חקר בתי כנסת קדומים    
  • ועוד

 


סגל הוראה


סגל המחלקה ללימודי ארץ ישראל כולל חוקרים בענפי ההיסטוריה, הארכיאולוגיה והסביבה. ראש המחלקה ללימודי ארץ ישראל במכללה הוא חוקר במכון לארכיאולוגיה גלילית, שבין נושאי המחקר שלו יחסי דת וחברה בארץ ישראל במאות הראשונות לספירה וכן יהדות בא"י בתקופת בית שני. ראש התכנית לתואר השני הוא פרופסור וחוקר ארכיאולוגיה גלילית שעוסק במחקריו בתחום הגיאוגרפיה ההיסטורית והארכיאולוגיה של א"י בתקופה הביזנטית והרומית.


בין המרצים בתכנית אפשר למנות ארכיאולוג שמתמחה בתקופות קלאסיות ובארכיאולוגיה של הגליל; דוקטור שבוחן את יחסי השלטון והתקשורת בישראל, בבריטניה ובארצות הברית בתקופת תחילת המלחמה הקרה; חוקר בעל תואר דוקטור שעוסק במחקריו בבתי כנסת בארץ ישראל; וחוקרים נוספים.


על מוסד הלימוד


המכללה האקדמית כנרת מציעה מגוון של תכניות לימודים, ניתן ללמוד לתואר ראשון בבית הספר להנדסה, או בבית הספר למדעי החברה והרוח. מסלול נוסף לתואר שני שמציע מוסד הלימוד הוא תואר שני בניהול תיירות ומלונאות, מסלול שמתקיים בשפה האנגלית.


המכללה מקדמת את ערכי המצוינות המחקרית והאקדמית והיא שואפת להעניק לסטודנטים שלה את הכלים להשתלבות בתפקידי מפתח בתעשייה, בתחומי ההנדסה ומדעי החברה. סטודנטים שלומדים במכללה יכולים להיעזר במגוון של מלגות לימוד שמוצעות, על סמך קריטריונים שונים.


תנאי קבלה


לתכנית ללימודי ארץ ישראל יכולים להתקבל מועמדים בוגרי לימודי ארץ ישראל במכללה האקדמית כנרת או במוסדות אקדמיים אחרים, שברשותם ממוצע ציונים של לפחות 75. יכולים להתקבל גם בוגרים של מקצועות קרובים בתואר הראשון, כגון לימודי ארכיאולוגיה, לימודי גיאוגרפיה, לימודי מקרא ולימודי היסטוריה, שברשותם ממוצע ציונים 75 ומעלה. מועמדים שהם בוגרי תחום אחר יכולים להתקבל לאחר מעבר של ראיון איש ימול ראש התכנית ובנייה של תכנית השלמה. לימודי ההשלמה כוללים קורסי מבוא בתחום ארץ ישראל שניתנים במסגרת התואר הראשון במחלקה.

 

תנאי הקבלה משתנים מעת לעת. יש לפנות ישירות למוסד הלימוד כדי לקבל את המידע המדויק לגבי תנאי הקבלה 

 


תעודה


סטודנטים שעומדים בהצלחה בכל חובותיהם בתכנית מקבלים תואר שני MA בלימודי ארץ ישראל מטעם המכללה האקדמית כנרת. יש לציין כי הענקת התואר מותנית באישור המל"ג.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית כנרת