תואר כפול בלימודי הנדסת בניין וגיאולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר כפול בלימודי הנדסת בניין וגיאולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון

תואר כפול בלימודי הנדסת בניין וגיאולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


להניח יסודות לקריירה


מהנדסי תשתיות הם אנשי מקצוע בעלי עולם ידע מקיף ורב תחומי, שמהווים חלק אינטגרלי מפיתוח התחבורה הציבורית, פיתוח של תשתיות האנרגיה (בפרט תשתיות הקשורות לאחסון והובלה של גז), תשתיות אזרחיות וכן תשתיות של מרחבים מוגנים ומקלטים. 


בישראל, מדינה הנמצאת בתנופת בניה ובצמיחה מהירה הן מבחינת גידול אוכלוסין והן מבחינה כלכלית, מהנדסי תשתיות מוכשרים הם מצרך מבוקש. ניתן לרכוש את הידע והבקיאות הדרושים למהנדסי תשתית בענפי הנדסת הבניין, הגיאולוגיה ההנדסית, והגיאוטכניקה באמצעות השתתפות בתואר הכפול בלימודי הנדסת בניין וגיאולוגיה, המוצע באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


תכנית הלימודים


תכנית הלימודים לתואר כפול בהנדסת בניין ובגיאולוגיה מיועדת להכשרת מהנדסי תשתיות, על הידע הרב תחומי הנדרש מהם. בתכנית הלימודים שמים דגש על רעידות אדמה וסיכונים סיסמיים, רלבנטי לאזור מדינת ישראל שנמצאת מעל הבקע הסורי אפריקאי. קיימת אפשרות להתמחות בהנדסת מנהור, כאשר עיקר העיסוק בתחום זה הוא בתכנון של מנהרות.


המשתתפים רוכשים את הרקע הנדרש במתמטיקה, בפיזיקה, ובכימיה ובהמשך לימודיהם מתמחים בתחומים שונים בגיאולוגיה, ביניהם גיאולוגיה דינמית, גיאוכימיה, גיאולוגיה סטרוקטורלית ועוד. כמו כן, הם סוקרים נושאים מרכזיים בהנדסת בניין, כולל מיגון של מבנים, חומרי בניה שונים, מבני פלדה, שיטות ביצוע של בניה, ועוד. לצד הלמידה העיונית מתבצעת גם למידה מעשית והתנסות במעבדות וסיורים לימודיים.

 


מתכונת הלימודים


הלימודים כוללים את לימודי החובה של המחלקה להנדסת בניין וכן המחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה, ונמשכים 9 סמסטרים, כ - 4 וחצי שנים. קיימת אפשרות להארכה, במקרים העומדים בקריטריונים, של עד ל - 2 סמסטרים.


סך כל נקודות הזכות שנדרש להשלים במסגרת התואר הכפול הוא 210 נקודות זכות, כאשר מתוכן כ - 126.5 נקודות זכות במחלקה להנדסת בניין ו - 83.5 במחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה. הסטודנטים נדרשים ללמוד קורסי חובה בנושאים שונים, כולל בסיס במתמטיקה, פיזיקה וכימיה, וכן יכולים לבחור בין קורסי בחירה שונים המוצעים בכל אחת מהמחלקות.


לצד הלימודים העיוניים, ההרצאות והמפגשים בכיתה, הסטודנטים משתתפים גם בסיורי שדה, חלקם כוללים מסלולי הליכה בתנאי אקלים מאתגרים. בין הסיורים ניתן למנות סיור גיאולוגי בנגב וסיור שדה בתחום הגיאומכניקה. נוסף על כך, הסטודנטים משתתפים בסדנאות תכנון בעזרת מחשב (תב"מ) ובמעבדות כגון מעבדת מכניקה של סלעים.


בשנתם הרביעית הסטודנטים נדרשים להגיש 2 פרויקטי גמר בהנדסת מבנים, כחלק מהדרישות האקדמיות לתואר.

 

נושאי הלימוד

 

 

  • גיאוכימיה
  • מבני פלדה
  • חומרי בניה
  • פליאונטולוגיה
  • דינמיקת מבנים
  • גיאולוגיה דינמית
  • שיטות ביצוע בבניה
  • גיאולוגיה סטרוקטורלית
  • תכונות מכניות של חומרים
  • ועוד


על מוסד הלימודים


אוניברסיטת בן-גוריון בנגב פועלת מזה מספר עשורים בהוראה ובמחקר בתחומי ידע מגוונים. באוניברסיטה ניתן ללמוד לתואר ראשון, שני ושלישי, כמו גם להשתתף בהשתלמויות בתר דוקטורט או בלימודי תעודה בענפים שונים. בין הפקולטות הפועלות באוניברסיטה ניתן למנות את הפקולטה למדעי הנדסה, הפקולטה למדעי הבריאות, הפקולטה למדע הטבע, הפקולטה למדעי החברה והרוח, ועוד.


במסגרת הפקולטה למדעי ההנדסה מוצעים תארים ראשונים בענפים כגון הנדסת מכונות, הנדסה כימית, הנדסת חומרים, הנדסת תעשייה וניהול, הנדסת בניין, ועוד. בוגרי תארים ראשונים בתחומים אלו יכולים להמשיך בלימודיהם וללמוד הנדסת סביבה, הנדסת אנרגיה, ועוד.


תנאי קבלה


תואר כפול בלימודי הנדסת בניין וגיאולוגיה הוא אחת מתכניות המצטיינים המוצעות באוניברסיטה. מסיבה זו, דרישות הקבלה לתואר הכפול גבוהות יותר מהדרישות של כל אחת מהמחלקות בנפרד.


ניתן להתקבל על סמך ציון סכם גבוה, שקלול של הפסיכומטרי וממוצע הבגרות - הציון משתנה משנה לשנה ולכן יש לבדוק מול מוסד הלימודים. נדרשת רמה שליטה בינונית לפחות בשפה האנגלית.


יכולים להתקבל ללא ציון פסיכומטרי מועמדים שממוצע הבגרות שלהם הוא 100 או יותר, ולהם ציון 90 ומעלה ב - 4 יחידות לימוד במתמטיקה, או ציון 80 ומעלה ב - 5 יחידות לימוד במתמטיקה. כמו כן, עליהם לשלוט ברמת בינונית או יותר מכך בשפה האנגלית ולעבור מבחן אמיר בציון מספיק על מנת להתחיל בלימודיהם. עם זאת, מועמדים שציון הבגרות שלהם באנגלית הוא 90 ומעלה ברמת 5 יחידות לימוד אינם מחויבים במבחן אמיר, ומסווגים ישירות לרמת אנגלית מתקדמים ב'.


מכיוון שהסטודנטים לתואר הכפול לומדים מתמטיקה, פיזיקה וכימיה ברמה גבוהה, מומלץ למי שהבגרות שלו לא כוללת את מקצועות הכימיה ברמת 3 יחידות לימוד ו/או המתמטיקה ברמת 4 יחידות לימוד להתייעץ עם הגורמים הרלבנטיים במוסד הלימודים.


תעודה


המסיימים את לימודיהם ועומדים בהצלחה בכל הדרישות האקדמיות זכאים לתואר ראשון כפול B.Sc. בהנדסת בניין ובגאולוגיה, מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון