תואר שלישי בסוציולוגיה באוניברסיטת בר אילן

רוצה לדעת על ההקלות בעקבות משבר הקורונה? רוצה לדעת על לימודים בנושאי תואר שלישי?

 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...
 

הגעת לדף עם מידע על בר אילן - דוקטורט בסוציולוגיה.

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תואר שלישי בסוציולוגיה - אוניברסיטת בר אילן


חברה גבוהה

 

סוציולוגיה הוא דיסציפלינה אקדמית אשר עוסקת בחקר החברה, על ההתפתחות שלה, על הפרטים שבה ועל יחסי הגומלין בינם לבין עצמם ובין חברה אחת לחברה אחרת. סוציולוגים מתעמקים במאפיינים שעל פניו נראים אינדיווידואליים אך למעשה הם תלויים בהקשרים חברתיים שונים כמו מגדר, קבוצה אתנית, מעמד סוציו אקונומי, דת ואמונה, דוגמות לכך הם אופן ניהול זמן, טעם מוזיקלי, סגנון לבוש, מקום מגורים והרגלי אכילה.

 

כמו כן, סוציולוגיה חוקרת את המשמעות ואת ההשלכות של תגיות חברתיות שונות, כמו זקנה לעומת נעורים, נשיות לעומת גבריות, אשכנזי לעומת מזרחי, היפסטר, מתנחל ועוד. למעשה, סוציולוגיה מנסה לחתור להבנה של החוקיות הטהורה אשר עומדת בבסיס ההתנהגות האנושית, זאת בעזרת אינדוקציה – חקירת הפרט והסקת מסקנות על הכלל. הסוציולוגים שואפים לחקור מרכיבים חברתיים שאינם באים לידי ביטוי בתקשורת הרגילה, זאת אומרת שהם מנסים לחדור מבעד לשכבות החיצוניות של מעשה מסוים או של מבנה חברתי מסוים ולאתר את הרכיבים הלא מודעים, הלא צפויים והלא גלויים שלא ההתנהגות האנושית במבנים חברתיים שונים.

 

המסקנות שאליהן מגיעים הסוציולוגיים אינן תמיד נשארות בגבול התיאוריה ולא אחת מחקרים וחוקרים, בעזרת כלים תיאורטיים וביקורתיים, הצליחו לגרום לשינויים ששינו את פני החברה והובילו אותה למקומות טובים יותר ומתקדמים יותר.

 

תכנית הלימודים


תואר שלישי בסוציולוגיה באוניברסיטת בר אילן נועד להקנות ידע מדעי לצד מיומנויות יישומיות למען עבודת מחקר בתחומים חדשים שטרם נחקרו בדיסציפלינת הסוציולוגיה. במהלך התואר השלישי הסטודנטים מעמיקים באופן עצמאי על ההיבטים השונים של חקר התרבות ושל החברה מתוך נקודת מחקר ביקורתית כדי לקדם את הידע הקיים בתחומים אלה בכוונה שאפשר יהיה ליישם את מסקנות המחקר ולערוך שינויים מעשיים במבנים חברתיים ובהתנהלות תוך חברתית.

 

אף על פי שרוב הלימודים בתואר השלישי נעשים בצורה עצמאית במחקר ובכתיבה של עבודת הדוקטורט, תכנית הלימודים מחייבת את הסטודנטים להשתתף בקורסים שונים שיכולים להעשיר ולתרום לעבודת המחקר. נוסף על כך, עד סוף הסמסטר הראשון ללימודים על הסטודנטים להגיש תרגיל מעבר אשר מתבסס על ניתוח של מקורות ספרותיים הן מתחום המחקר הספציפי והן מתחום הסוציולוגיה הכללית.

 

מתכונת הלימוד

 

מתכוננת הלימוד כוללת קורסים בהיקף של שש שעות אקדמיות לפחות, סדנת תזה לתלמידי תואר שלישי וסמינר מחלקתי. על הסטודנטים להגיש את עבודת הדוקטורט בתוך ארבע שנים מתחילת הלימודים.

 

נושאי מחקר

 

 • יזמות פוליטית של אנשים פרטיים
 • בין צבא לאבהות
 • אוטונומיה ובחירה חופשית בלידה
 • אי צריכה פוליטית
 • הורות חילונית לעומת הורות דתית
 • מרחב, מגדר וזהות
 • רווקות מאוחרת במגזר הדתי לאומי
 • הרצף בין חילוניות לדתיות
 • פנאי וזמן חופשי של מעמד הביניים בישראל
 • אינטראקציה בין גולשים ברשת   
 • סולידריות לאומית והבנייתה באמצעי התקשורת   
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

אוניברסיטת בר אילן היא מוסד אקדמי להשכלה גבוהה. האוניברסיטה דוגלת במצוינות אקדמית על בסיס הערכים של היהדות ושל הציונות. באוניברסיטה אפשר ללמוד במבחר רב של מסלולי לימוד לתואר ראשון ולתארים מתקדמים בכל אחת מן הפקולטות שלה, ובהן הפקולטה למדעי החברה, הפקולטה למשפטים, הפקולטה למדעי הרוח והפקולטה למדעי היהדות. תלמידי מחקר מצטיינים במיוחד יכולים לקבל מלגות לתואר שלישי מטעם האוניברסיטה ומטעם גופים חיצוניים שונים.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים לתואר שלישי בסוציולוגיה הם בעלי תואר שני בסוציולוגיה. הקבלה ללימודים מותנית במציאת מנחה לעבודת הדוקטורט ובמציאת נושא מחקר. טרם ההרשמה ללימודים על המועמדים להגיש למנחה מסמך קדם הצעת מחקר שבה הם מתארים בקצרה את הרעיון שאותו הם מעוניינים לחקור, את הספרות המקצועית שעליה הם נסמכים ואת שיטת המחקר שלפיה הם מתכוונים לפעול.

לאחר שהמנחה אישר את המסמך, בקשת הקבלה של המועמד עוברת לעיון בוועדת הדוקטורט המחלקתית, לשם כך יש להגיש שני מכתבי המלצה משני חברי סגל אקדמי אשר מכירים את המועמד ואת הכישורים האקדמיים שלו. הוועדה יכולה להתנות את הקבלה בלימודי השלמה. את לימודי ההשלמה יש לסיים בשנת הלימודים הראשונה בממוצע ציונים 86 ומעלה.

 

סטודנטים מצטיינים לתואר שני יכולים להתחיל את הליך הקבלה לתואר השלישי בשנה השנייה ללימודים. סטודנטים שמתקבלים למסלול המשולב פטורים מהגשה של עבודת התזה של התואר השני, אך עליהם להגיש את הצעת קדם הצעת המחקר בסוף השנה השנייה ללימודי התואר השני.

 

 

תעודה

 

סטודנטים שמסיימים את כל המטלות הנדרשות, לרבות הגשת עבודת הדוקטורט מקבלים תואר PhD 'דוקטור לפילוסופיה' מטעם אוניברסיטת בר אילן.** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת בר אילן

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בר אילן

כלים שיעזרו לך לבחור