לימודי מדעי המוח עם פילוסופיה לתואר ראשון באוניברסיטת בר אילן

שירות אישי - צור קשר
לימודי מדעי המוח עם פילוסופיה לתואר ראשון באוניברסיטת בר אילן

לימודי מדעי המוח עם פילוסופיה לתואר ראשון באוניברסיטת בר אילן

 

באוניברסיטת בר אילן מתקיימת תכנית לימודי מדעי המוח עם פילוסופיה. זהו מסלול לתואר ראשון דו ראשי (דו חוגי), אשר מספק בסיס מחקרי בשתי הדיסציפלינות, באופן היוצר סינרגיה ביניהן. ביסוד התכנית עומדת ההנחה כי באמצעות פיתוח החשיבה הפילוסופית ניתן לתרום לפעילות מדעית טובה יותר ולקדם את המחקר הנוגע לבסיס המוחי של תפיסה ותודעה.


כיום, מתמקדות גישות מחקריות שונות בקשר שבין הגוף והתודעה. החוקרים בוחנים אפשרות ליצור דגמים נוירונליים אשר ימחישו את החוויה הנפשית ואת תחושותיו של האדם. כדי לעשות זאת, משתמשים אותם חוקרים במדידות, בניסויים, ובהסקה סטטיסטית מבוססת נתונים. בעזרת העקרונות הפילוסופיים, הם יכולים לדון בשאלות אמפיריות ותיאורטיות העוסקות בחשיבה, בתודעה ובתפיסת העצמי.

 

מה לומדים?


סטודנטים בתכנית חוקרים את הקשר שבין מערכות הגוף הביולוגיות לבין התודעה. כמו כן, הם מתמקדים בגישות פילוסופיות הנוגעות לחקר התודעה והמוח. לצורך כך, הם מפתחים בסיס מחקרי נרחב הן בתחום מדעי המוח והן בתחום הפילוסופיה.


לימודי מדעי המוח כוללים קורסים שונים בענפי המדעים כגון פיזיקה, כימיה, אנטומיה, סטטיסטיקה ומתמטיקה. כמו כן, בתכנית המשולבת נלמדים קורסים בתחום הפילוסופיה שבהם עוסקים בענפים כגון תורת ההכרה, לוגיקה, גוף ונפש, ופילוסופיה של המדע. במהלך שנה ב' בתכנית משתלבים במעבדות ובקבוצות מחקר, ולוקחים חלק בהתנסות מעשית במעבדות בתחום מדעי המוח. באמצעות סמינריונים וקורסי בחירה בתחום הפילוסופיה, ניתן להשלים את הידע הנלמד ולפתח מיומנויות לקריאה ביקורתית של ספרות מדעית עדכנית.

 

כמה זמן לומדים?


משך הלימודים שלוש שנים.

 

 

נושאי הלימוד


להלן חלק מן הנושאים הנלמדים במסגרת התכנית:

 • לוגיקה
 • מוח ושפה
 • עיבוד אותות
 • תורת ההכרה
 • פילוסופיה של המדע
 • נוירופסיכולוגיה קוגניטיבית
 • תולדות הפילוסופיה העתיקה
 • ועוד

 

מהם תנאי הקבלה?


תנאי הקבלה לתכנית כוללים:

 • ציון סכם 74 ומעלה (הסכם מתקבל משקלול של הציון בפסיכומטרי עם ממוצע הבגרות).
 • בגרות במתמטיקה ברמת 4 או 5 יחידות לימוד.
 • מכפלת הציון בבגרות במתמטיקה כפול מספר היחידות – 360 ומעלה.

 

איזו תעודה מקבלים?


בסיום לימודיהם מקבלים הבוגרים תואר ראשון B.Sc דו חוגי במדעי המוח עם פילוסופיה.

 

מהן אפשרויות התעסוקה?


התכנית הדו חוגית מאפשרת לבוגריה להמשיך לתארים מתקדמים בתחום חקר המוח והפילוסופיה. בתום לימודי מדעי המוח, נפתחות אפשרויות תעסוקה בחברות הייטק, במערכת הבריאות, במעבדות מחקר, בתעשיית הביוטכנולוגיה ובמסגרות נוספות. כמו כן, בוגרי לימודי פילוסופיה יכולים להשתלב בענפים כגון הוצאה לאור, עיתונות ומדיה.

 

על מוסד הלימוד


במרכז הרב תחומי לחקר המוח של אוניברסיטת בר אילן מציעים מסלולים שונים לתואר ראשון, בהם מסלול חד חוגי שבו מתמחים בתחום הפסיכולוגיה או הביולוגיה, וכן מסלול דו חוגי מובנה, שבו משלבים את התואר עם תחום דעת נוסף בתחומי המדעים, מדעי החברה או מדעי הרוח: פיזיקה, פסיכולוגיה, בלשנות, מדעי החיים או מדעי המחשב. בתום התואר הראשון ניתן להמשיך לתארים מתקדמים בתחום חקר המוח, ובמהלכם להעמיק ולפתח את מיומנויות המחקר.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת בר-אילן
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בר-אילן