תואר שני בהפרעות בתקשורת באוניברסיטת אריאל

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בהפרעות בתקשורת באוניברסיטת אריאל

תואר שני בהפרעות בתקשורת באוניברסיטת אריאל


קלינאי תקשורת הם אנשי מקצוע המאבחנים, מטפלים ומסייעים בשיקום של מגוון אוכלוסיות המתמודדות עם לקויות בתקשורת. לקויות אלו יכולות להתבטא, בין היתר, בהפרעות בבליעה ובהגייה, קושי בדיבור, תפישה או הבנת שפה, ועוד.


חלק מהקשיים עמם קלינאי התקשורת עוזרים להתמודד נובעים מהימצאות על הרצף האוטיסטי או מלקויות שמיעה. על כן, עולמות הידע בהם הם נדרשים להתמצא מגוונים ודורשים התעדכנות בלתי פוסקת במחקר ובחידושים בגישות הטיפול והאבחון.


כדי לרכוש כלים אקדמיים ומקצועיים ולקדם את היכולות הטיפוליות והמחקריות, קלינאי תקשורת יכולים להשתתף בתואר שני בהפרעות בתקשורת.


בין מוסדות הלימוד שבהם מוצע תואר שני זה, ניתן למנות את אוניברסיטת אריאל.


תכנית הלימודים


במהלך התואר השני, הסטודנטים מרחיבים את ידיעותיהם בתחומי העבודה והמחקר הקליניים. באמצעות הידע הנרכש בתכנית, הסטודנטים מקבלים כלים תיאורטיים ויישומיים בנושאי האבחון, שיטות הערכה, וכן שיטות טיפול כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). הם סוקרים את הגישות המסורתיות, וגם מקבלים היכרות עם חידושים עכשוויים בתחום.


בין היתר, הסטודנטים לומדים על הפרעות מסוגים שונים: נוירולוגיות, התפתחותיות, והפרעות על רצף האוטיזם, ומעמיקים את הידע שברשותם לגבי הערכה שפתית, וביצוע ניתוח של מדגמי שפה.


מעבר לכך, הם רוכשים הבנה בעבודה עם בני הגיל השלישי, ומקבלים כלים מתחומי הניהול.


חלק חשוב מהלימודים הוא ההכשרה הקלינית והמחקרית של הסטודנטים: הם סוקרים את ההיבטים הקליניים של השמיעה, לומדים על שיטות מתקדמות לעיבוד נתונים, וכן לוקחים חלק במעבדות המחקר שונות, שעוסקות במחקר נושאים כגון תפישה שמיעתית, תקשורת ושפה, קוגניציה ולשון, תפישה והפקת שפה, חקר המוח, חקר האוטיזם, ועוד.


מתכונת הלימודים


התכנית משלבת בין קורסים עיוניים וקליניים לבין השתתפות במעבדות במגוון נושאים, בהן הסטודנטים רוכשים כלים מעשיים לביצוע מחקר בתחום.


משך הלימודים כשנתיים, כאשר התואר השני מתקיים במתכונת עם תזה בלבד: הסטודנטים בוחרים נושא מחקר לפי תחומי העניין שלהם, ועליהם למצוא חבר סגל שיכול להנחות אותם במהלך המחקר.


נושאי הלימוד

 

 

 • רצף האוטיזם
 • תפישת שמיעתית
 • לימודי הגיל השלישי
 • טיפול קוגניטיבי התנהגותי
 • הערכה וטיפול בלקויות למידה
 • היבטים קליניים של קול ושמיעה
 • שיטות מתקדמות לעיבוד נתונים
 • הפרעות נוירולוגיות והתפתחותיות
 • הערכה שפתית וניתוח מדגמי שפה
 • טיפול במבוגרים עם הפרעות נוירוגניות
 • ועוד


על סגל ההוראה


המרצים בקורסים השונים שבתכנית הלימודים לתואר שני זה הם אקדמאים, חוקרים ומטפלים בעלי ניסיון רב בתחום. הם מעבירים לסטודנטים מידיעותיהם המקצועיות ומכינים אותם לקראת עבודת הטיפול והמחקר בשטח.


כך למשל, ראש המחלקה להפרעות תקשורת באוניברסיטה היא פרופסור שמתמחה בפסיכולוגיה מחקרית, וחוקרת את תחומי עיבוד השמיעה, פסיכואקוסטיקה ותפישות הדיבור; ראש התכנית לתואר שני בתחום היא פרופסור שתחומי העניין המחקריים שלה הם הרצף האוטיסטי, התפתחות נורמלית ואבנורמלית של שפה, ועוד.


על מוסד הלימודים


באוניברסיטת אריאל ניתן להשתתף בתכניות לימוד מגוונות לתואר ראשון ושני בתחומי מדעי החברה והרוח, ההנדסה, מדעי הטבע, הרפואה והמקצועות הפרא רפואיים, ועוד.


בבית הספר ללימודים מתקדמים של האוניברסיטה, מוצעים מבחר תארים שניים במסלולים עם תזה וללא תזה. בבית הספר מספקים ייעוץ והדרכה לסטודנטים לאורך לימודיהם, וכן מלגות, מענקים ופרסי מחקר מגוונים.


הפעילות האקדמית והמחקרית הענפה המתקיימת באוניברסיטה כוללת כנסים, פעילויות מחקריות ושיתופי פעולה עם מוסדות אחרים להשכלה גבוהה בארץ ובעולם.


תנאי קבלה


מי שרוצים להשתתף בלימודי תואר שני זה, נדרשים להיות בוגרי לימודי הפרעות בתקשורת שממוצעו 85 או יותר, מטעם מוסד אקדמי מוכר על ידי המל"ג.


בנוסף, על המועמדים להחזיק ברישיון ממשלתי לעיסוק בקלינאות תקשורת מטעם משרד הבריאות.


מעבר לכך, כדי להתקבל לתכנית יש לעבור ראיון קבלה, ולהציג 2 המלצות לפחות של אנשי אקדמיה או אנשי מקצוע מהתחום.

 


אפשרויות להמשך


השתתפות בתואר שני זה מאפשרת למי שעוסקים בקלינאות תקשורת להעמיק את ידיעותיהם בתחום במסגרת אקדמית, ולרכוש גישות טיפוליות ומחקריות מתקדמות, לצד כישורי ייעוץ, הדרכה וניהול. כך הם יכולים להתפתח ולהתקדם מבחינה מקצועית במשרות בארגונים במגזר הציבורי והפרטי כאחד.


מעבר לכך, סיום התכנית בהצלחה פותח דלתות נוספות באקדמיה עבור המסיימים; באפשרות מי שרוצים לעסוק במחקר או ללמד באקדמיה, להמשיך ללימודי דוקטורט במגוון תחומים קשורים, באוניברסיטאות ומוסדות להשכלה גבוהה בארץ ובחו"ל.

 

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת אריאל