לימודי תעודת הוראה בכימיה באוניברסיטת אריאל

שירות אישי - צור קשר
לימודי תעודת הוראה בכימיה באוניברסיטת אריאל

לימודי תעודת הוראה במגמת כימיה באוניברסיטת אריאל

 

במדינה כמו ישראל, שבה קיימת פריחה במדעים ובטכנולוגיה, יש צורך בהכשרת דור חדש של כימאים שיכולים להבטיח את המשך הקדמה הטכנולוגית בפיתוחים מדעיים מגוונים ובמציאת פתרונות ירוקים לפגיעה בסביבה.

 

מורים מוכשרים ובעלי יוזמה חינוכית ומנהיגותית הם מצרך נחוץ במערכת החינוך, ובתחום הכימיה קיים להם ביקוש מיוחד. על כן, במוסדות לימוד רבים מוצעים כיום מסלולים לתעודת הוראה בכימיה עבור סטודנטים בתחומים כמו הנדסה כימית, כימיה, וביולוגיה מולקולרית.

 

בין האפשרויות שעומדות בפני מי שמתעניינים ברכישת תעודת הוראה בתחום, ניתן למנות את לימודי תעודת הוראה במגמת כימיה שנערכים באוניברסיטת אריאל בשומרון, שמכשיר את בוגריו ללמד כימיה בבתי ספר תיכוניים ולהכין את התלמידים לקראת מבחני הבגרות.

 

תכנית הלימודים

 

מטרתה של תכנית זו להקנות השכלה פדגוגית וחינוכית בהוראת הכימיה, ולהכשיר את מסיימיה להוראת כימיה לבגרות בבתי ספר תיכוניים, ולפתח אצל תלמידיהם יכולות חשיבה ביקורתית, ומיומנויות למידה. ההכשרה מתבצעת ב – 3 אפיקים: אפיק מדעי ותיאורטי, אפיק מעשי, ואפיק פדגוגי.

 

הסטודנטים רוכשים ידע מקצועי בכימיה, המגיע מתוך תכניות הלימודים לתלמידי י עד י"ב שמתווה משרד החינוך. נוסף על כך, הם רוכשים ידע מתודי, אורייני, ופדגוגי במיקוד הוראת כימיה בעת הלימודים בתכנית.

 

מעבר לכך, במסגרת הקניית הגישות החינוכיות, הסטודנטים מקבלים כלים להתמודדות עם דילמות בכיתה, ניהול המשמעת מול התלמידים, וכן לומדים להבין את התהליכים הפסיכולוגיים והרגשיים שמתחוללים בקרב בני נוער בעת גיל ההתבגרות, ושלהם יכולה להיות השפעה משמעותית, לחיוב או לשלילה, על תהליכי הלמידה שלהם.

 

 

מתכונת הלימודים

 

הלימודים נפרשים על פני שנתיים, ומשלבים בין למידה תיאורטית של תיאוריות וגישות דידקטיות ופדגוגיות, ובין התנסות בעשייה חינוכית ורכישת כלים פרקטיים. לצד ההשתתפות בקורסים, הסטודנטים לוקחים חלק בסדנאות ובשיעורי צפייה, וכן מעבירים שיעורים בעצמם כדי להתנסות בעבודתו היומיומית של המורה.

 

ההתנסות המעשית נערכת בתיכונים, בקרב תלמידים בכיתות י' עד י"ב שלומדים לבגרות בכימיה. ובמהלכה הסטודנטים מקבלים ליווי מצד אנשי הסגל, שמסייעים להם בהתמודדות עם אתגרים ודילמות חינוכיות.

 

נושאי הלימוד

 

 

  • יסודות הלמידה
  • מבוא לדידקטיקה
  • מתודות לחינוך בכימיה
  • שיטות מחקר, תכנון וביצוע
  • פסיכולוגיה של גיל ההתבגרות
  • סוגיות מרכזיות בכימיה יומיומית
  • חינוך לחשיבה ביקורתית ולערכים
  • מתודות בהדרכת תלמידים במעבדה
  • דרכים לניהול כיתה ולהתמודדות עם בעיות משמעת
  • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

אוניברסיטת אריאל בשומרון היא מוסד לימודים להשכלה גבוהה, במסגרתו ניתן ללמוד לתואר ראשון וכן לתארים מתקדמים במגוון ענפי ידע. נוסף על כך, מוצעות באוניברסיטה תכניות לתעודת הוראה בשלל מקצועות נחוצים במערכת החינוך, וביניהם אזרחות, ספרות, ערבית, היסטוריה של עם ישראל, תעשייה וניהול, מתמטיקה, ועוד.

 

תכניות הלימוד השונות באוניברסיטה מיועדות להקניית מיומנויות טכנולוגיות, ויכולות הדרכה, ופיתוח יצירתיות וחשיבה הביקורתית אצל התלמידים. באוניברסיטה פועל מרכז סימולציות שבו הסטודנטים לתעודת הוראה יכולים לקחת חלק ולדמות תרחישים מציאותיים מהעבודה בכיתה.

 

שאיפתנו היא להכשיר את בוגרי האוניברסיטה כך שיתרמו לחברה ויהיו שותפים להטמעת ערכי זהות לאומיים, אישיים וחברתיים, לצד ידע מקצועי ועדכני במגוון תחומים.

 

תנאי קבלה

 

המסלול במגמת כימיה מיועד למי שמעוניינים לרכוש תעודת הוראה לגילאי תיכון בעת הלימודים לתואר במדעי הכימיה, הנדסת כימיה, ביולוגיה מולקולרית או התכנית בקדם רפואה, וכן מתאים לבוגרי תארים אלו שמעוניינים לבצע הסבת אקדמאים להוראה.

 

התכנית מיועדת לסטודנטים שנמצאים בשנתם השלישית או הרביעית ללימודים. עם זאת, סטודנטים שרוצים להשתתף, יכולים לעשות זאת לאחר סיום שנת לימודיהם הראשונה, ובתנאי שהממוצע שלהם עומד על 80 לפחות.

 

על מנת להשתתף בתכנית, חלק מהמועמדים נדרשים להשלים את השכלתם בכימיה באמצעות השתתפות בקורסי השלמה. מומלץ לברר זאת מול הגורמים הרלבנטיים במוסד הלימודים.

 

 

אפשרויות תעסוקה

 

מעבר להזדמנויות המקצועיות שעומדות בפני הבוגרים במסגרות חינוך פורמליות בבתי ספר תיכוניים, לאחר סיום הלימודים הם יכולים להשתלב גם בהדרכה ובהוראה במסגרות לא פורמליות, כולל מרכזי למידה פרטיים, תכניות למחוננים ולתלמידים מצטיינים, ועוד.

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת אריאל