לימודי מדעי המדינה ומזרח תיכון דו חוגי באוניברסיטת אריאל

רוצה לדעת על לימודים בנושאי מדעי המדינה? רוצה שנחזור אליך עם תשובות?

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...
 

הגעת לדף עם מידע על אריאל - מדעי המדינה ומזרח תיכון.

המידע באתר הועיל ל89% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי מזרח תיכון ומדעי המדינה באוניברסיטת אריאל בשומרון - מסלול דו חוגי


מצטרפים למהפכה


משטרים מתחלפים, מהפכות מדיניות ומלחמות הם לא רק כותרות בעיתונים, אלא תהליכים שמשפיעים על העולם כולו. גם במדינת ישראל מתחוללים תהליכים מדיניים שמצטרפים למגמות עיצוב המצב במזרח התיכון. שרים, שגרירים, דיפלומטים, דוברים וכתבים לוקחים כולם חלק בתמורות מהמשמעותיות שידע האזור.


באוניברסיטת אריאל מתקיימים לימודי מדעי המדינה ומזרח תיכון שנערכים במסלול דו חוגי. הלימודים מתמקדים הן בתולדות מדינות המזרח התיכון והן בתהליכים פוליטיים ומדיניים אקטואליים שמתחוללים בהן. באפשרות הבוגרים להשתלב בעשייה פוליטית וביטחונית בשלל אפיקים, למשל בשירות הדיפלומטי, ברשויות מקומיות, בערוצי המדיה ובמרכזי מחקר.


תכנית הלימודים


הסטודנטים במסלול זה עוסקים בסוגיות עכשוויות מתחום מדעי המדינה ומענף לימודי המזרח התיכון. הם סוקרים היבטים מגוונים של ההיסטוריה הפוליטית במדינות באזור, כגון איראן, תורכיה, מצריים וחצי האי ערב. נוסף על כך הם דנים בפוליטיקה ובמבנה המשטר בישראל וביחסיה עם המדינות הסובבות אותה.


כמו כן, הם בוחנים תהליכים היסטוריים שנוגעים לאסלאם מראשיתו ועד לימינו ונותנים דעתם לתהליכי הקצנה ולתנועות רדיקליות. במקביל הם מפתחים מיומנויות קבלת החלטות וכלים מעולמות היחסים הבינלאומיים והמנהל הציבורי.


מתכונת הלימוד


משך הלימודים במסלול הדו חוגי הוא כשלוש שנים. במסגרתם הסטודנטים לוקחים חלק בשיעורי חובה ובחירה של שני החוגים וגם בקורסים מתחומים נוספים, כגון לימודי ארץ ישראל. הם גם משתתפים במספר סיורים לימודיים, בסמינרים, בימי עיון ובסדנאות מעשיות שמאפשרות להם להכיר לעומק את המתחולל במזרח התיכון.


נושאי הלימוד

 

 • מדיניות חוץ וביטחון
 • מדינות המגרב
 • רשויות שלטון בישראל
 • מחשבה מדינית
 • התהוותם של משטרים
 • דאע"ש ואסלאם רדיקלי
 • תקשורת ופוליטיקה
 • פוליטיקה במזרח התיכון
 • פסיכולוגיה פוליטית
 • שלטון מקומי ומנהל ציבורי
 • מדינה ודת באסלאם    
 • תהליכי ליברליזציה ודמוקרטיזציה    
 • ועוד


סגל הוראה


בראש המחלקה ללימודי מזרח תיכון ומדע המדינה ניצב חוקר בעל תואר דוקטור שמומחה לתולדות האסלאם וללימודים אירניים. בין תחומי המחקר שלו אפשר לכלול אסלאם שיעי מודרני וקלסי, אסלאם רדיקלי ותנועות מחאה חברתיות ופוליטיות.


על מוסד הלימוד


האוניברסיטה מציעה תכניות נוספות, כגון מסלול חד חוגי בו משלבים בין לימודי מזרח תיכון ומדעי המדינה בצורה מובנית יחד עם לימוד השפה הערבית ומסלול דו חוגי בו משלבים לימודי מדעי המזינה או לימודי מזה"ת עם חוג נוסף במדעי החברה. קיימות גם תכניות לימודי תעודה בשפה הערבית ובשפה הפרסית. הפקולטה מציעה גם לימודי כלכלה ומנהל עסקים, לימודי מדעי ההתנהגות, לימודי קרימינולוגיה ולימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה.


תנאי קבלה


כדי להתקבל יש צורך בציון התאמה של לפחות 500. המועמדים צריכים להיות בעלי בגרות מלאה בממוצע 80 ומעלה ובה בגרות באנגלית ברמת 4 יחידות בציון עובר לפחות. ניתן להתקבל על סמך ממוצע בגרויות של 85 ומעלה, ללא צורך בפסיכומטרי בכפוף להצגת ציון של 185 ומעלה בבחינת סיווג באנגלית. גם הנדסאים מדופלמים בעלי ממוצע 80 במבחנים החיצוניים יכולים להתקבל. מי שאינם עומדים ברף הנדרש יכולים לפנות למכינה קדם אקדמית ייעודית.


תעודה


לסטודנטים המסיימים את הלימודים בהצלחה מוענק תואר ראשון BA בלימודי המזרח התיכון ומדעי המדינה מטעם אוניברסיטת אריאל בשומרון.** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת אריאל בשומרון

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת אריאל

כלים שיעזרו לך לבחור