תואר שני בקרימינולוגיה קלינית באוניברסיטת אריאל

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בקרימינולוגיה קלינית באוניברסיטת אריאל

תואר שני בקרימינולוגיה קלינית באוניברסיטת אריאל בשומרון


ענף הקרימינולוגיה הקלינית מתמקד בקשר שבין כמה מערכות – מערכת השיקום החברתי, מערכת שירותי בריאות הנפש והמערכת המשפטית. מומחים בתחום זה עובדים עם מגוון של אוכלוסיות כגון עבריינים משוחררים, עברייני מין, צעירים בסיכון ועוד. הם גם עוסקים במתן חוות דעת למערכות המשפט, השיקום והענישה.


באוניברסיטת אריאל בשומרון מתקיימת תכנית לתואר שני בקרימינולוגיה קלינית, אשר עומדת בדרישות משרד הבריאות למקצוע לפי פרסום בחוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות ובתקנות לחוק זה, ובדרישות הבחינה הממשלתית בקרימינולוגיה הקלינית. האוניברסיטה היא בין שלושת המוסדות היחידים שבהם התחום נלמד היום.


במוסד הלימוד רואים חשיבות רבה בפיתוח של תכניות להכשרת כוח אדם טיפולי, שביכולתו להעניק מענה לבעיות בוערות בחברה הישראלית. התכנית מותאמת למטרות אלה ובה דגש קליני ותיאורטי ייחודי בתחום ההתמכרויות ועבריינות המין.


הידע המקצועי שברשותם של מוסמכי תכנית זו יכול לסייע להם בהשתלבות בשדה. כמו כן, בידיהם מיומנויות ניהול מחקר עצמאי וכך הם יכולים להמשיך לתואר שלישי. באפשרותם להשתלב במחלקות משפטיות, בבתי חולים פסיכיאטריים, במרכז בריאות הנפש ובמרפאות, במסגרות שיקומיות לפגועי נפש, במסגרות המטפלות במכורים או בנפגעים ופוגעים מינית וכן במסגרות כגון רשות שיקום האסיק, שב"ס ומשרד ביטחון הפנים. ניתן גם להמשיך לתואר שלישי ולהשתלב בהוראה ומחקר במוסדות אקדמיים.

 

תכנית הלימודים


סטודנטים בתואר השני בקרימינולוגיה לומדים מגוון של קורסים מתקדמים שבהם משלבים בין התיאוריה והפרקטיקה של התחום. הם מתוודעים להיבטים משפטיים ואבחוניים וכן עוסקים בשלל גישות טיפוליות הרלבנטיות לענף זה.

 

מתכונת הלימוד


אורך התכנית שנתיים והיא מתקיימת במסלול מחקרי עם תזה. בתכנית משולבים קורסים תיאורטיים ופרקטיקה. הסטודנטים לוקחים חלק בקורסים מתקדמים ובסדנאות טיפוליות. ההכשרה המעשית בתכנית מתקיימת במסגרות שונות ובהן מרכזים לבריאות הנפש, מרכזי שיקום ומרכזים מורשים לטיפול בעבריינות מין.


סגל הוראה


ראש החוג וראש התכנית היא חוקרת בעלת תואר פרופסור, שתחומי מחקרה כוללים בין היתר עבריינות מין, תוקפנות ואלימות, וכן פסיכולוגיה של החקירה. היא פרסמה ספרים ומאמרים מדעיים בענפים אלה.

 

על מוסד הלימוד


באוניברסיטת אריאל בשומרון מתקיימות מבחר תכניות לתואר ראשון ולתארים מתקדמים. בין התכניות לתואר שני שנערכות במוסד זה נכללים תואר שני בעבודה סוציאלית, תואר שני בפסיכולוגיה, תואר שני במנהל ומדיניות מערכות בריאות, תואר שני במנהל עסקים ומסלולים רבים נוספים לתואר מוסמך, שבהם יכולים הסטודנטים לפתח את מיומנויות המחקר ואת הכישורים המקצועיים הפרקטיים.

 

תנאי קבלה


מועמדים לתואר השני חייבים להציג תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר ופטור אקדמי באנגלית. מי שסיימו את התואר הראשון בשפה שאיננה אנגלית נדרשים לציון 110 ומעלה בבחינת יע"ל.


בין תנאי הקבלה לתואר שני בקרימינולוגיה, על המועמדים להציג ממוצע 85 ומעלה בתואר ראשון בקרימינולוגיה. בוגרי לימודים תחומים פסיכולוגיה, מדעי ההתנהגות, עבודה סוציאלית או חינוך מיוחד נדרשים לממוצע 85 וציון ממוצע של 85 ומעלה בקורסי השלמה.


כמו כן, יש להציג שתי המלצות אקדמיות ממנחי סמינריונים, על גבי טופס אחיד. ישנה עדיפות גם למכצבי המלצה מקצועיים רלבנטיים. המועמדים נדרשים להגיש קורות חיים וצילום תעודת הזהות.


מועמדים מתאימים, לפי שיקול וועדת קבלה של המגמה מוזמנים לראיון קבלה פרטני וקבוצתי. כמו כן, יש צורך במעבר קורסי השלמה, אותם יש לסיים לפני הקבלה לתכנית והגשת המועמדות, בממוצע של 85 ומעלה. קורסי ההשלמה כוללים את המקצועות – פסיכופתולוגיה, תורת הענישה, תיאוריות בקרימינולוגיה, סטיה חברתית, היבטים פסיכולוגיים באלימות ותוקפנות ודיני עונשין וסייגים לאחריות פלילית. מומלץ לפנות אל מוסד הלימוד לקבלת הפרטים המלאים אודות השלמות והיקפן.


בתום המיונים, המועמדים שמתקבלים צריכים להציג גם תעודת יושר מן המשטרה, השלמה של תכנית החיסונים לפי דרישות משרד הבריאות וכן אישור על היעשר עבירות מין.


חשוב לציין – בתכנית מספר מקומות מוגבל והחלטה אודות קבלה אליה היא בסמכות של וועדת הקבלה בלבד.


תעודה


לסטודנטים המשלימים בהצלחה את התכנית ועומדים בכל הדרישות מוענק תואר שני MA בקרימינולוגיה קלינית עם תזה מטעם אוניברסיטת אריאל.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת אריאל