תואר שני בממשל ומדיניות ציבורית באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בממשל ומדיניות ציבורית באוניברסיטה הפתוחה

תואר שני בממשל ומדיניות ציבורית MA באוניברסיטה הפתוחה


באוניברסיטה הפתוחה ניתן ללמוד בתכנית לתואר שני בממשל ומדיניות ציבורית. תכנית זו מאפשרת לעובדים במגזר הציבורי להעמיק את הידע והכלים שברשותם בתחום זה ולהכיר שלל תהליכים שמתחוללים בזירה הפוליטית והמדינית. בעזרת הידע והמיומנויות הנרכשות יכולים הסטודנטים לקדם את העשייה הציבורית שלהם בשלל מישורים.


תכנית הלימודים


זוהי תכנית בין תחומית לתואר שני שבה הסטודנטים משלבים בין מספר עולמות ידע, בהם מדעי המדינה, כלכלה וסוציולוגיה. הם מתמקדים בנקודות ההשקה שבין הפוליטיקה לתחום המדיניות הציבורית. המסלול משלב קורסים יישומיים ותיאורטיים כאחד מתוך מטרה לסייע לעובדים בשירות הציבורי לשפר את האיכות המקצועית ולהעמיק את הידע המקצועי שברשותם.


כחלק מן התכנית לתואר שני בממשל, באפשרות הסטודנטים לבחור במגמת התמחות בשלטון מקומי. את המגמה יכולים לבחור סטודנטים במסלול עם תזה ובמסלול ללא תזה. המגמה כוללת קורסים שבהם בוחנים סוגיות בחקר השלטון המקומי ולוקחים חלק בסדנאות לכתיבת ניירות מדיניות ובפרויקטים בשטח בתחום המדיניות המרחבית והמדיניות הציבורית בעידן הגלובלי.

 


מתכונת הלימוד


אורכה של התכנית לתואר שני הוא כשנתיים. בכל שנת לימוד נכללים שלושה סמסטרים. הסטודנטים יכולים לבחור בין מסלול מחקר עם תזה לבין תכנית ללא תזה.


במהלך התואר השני הסטודנטים לוקחים חלק בקורסי חובה ובחירה וכותבים כמה סמינרים שאחד מהם סמינר מחקר. הקורסים השונים כוללים מפגשים להנחייה בקמפוסים שונים של האוניברסיטה הפתוחה. הסטודנטים יכולים לקבוע את קצב ההתקדמות בתכנית בהתאם לצורכיהם ובמקרים מסוימים ניתן לפרוש את המסלול על פני מספר רב יותר של שנים.


סטודנטים שמעוניינים במלגות לימוד לסיוע במימון עלויות שכר הלימוד יכולים להסתייע במלגות שונות שמתאימות לתלמידי המסלול. באפשרותם להיעזר במלגת מפעל הפיס לעובדי השלטון המקומי, או במלגות קרן ידע לאקדמאים במדעי החברה ובמדעי הרוח.

 

נושאי הלימוד


הנושאים הנלמדים במסגרת התכנית כוללים בין היתר:

 

 • כלכלה ציבורית ופוליטית
 • ניהול והתנהגות ארגונית
 • מחאה כהשתתפות פוליטית
 • שביתות ומאבקים מקצועיים
 • סוגיות בחקר השלטון המקומי
 • דמוקרטיה, גלובליזציה וביטחון
 • חלוקת משאבים במדינות רווחה   
 • מדיניות חינוך
 • ניתוח מדיניות
 • דמוקרטיה ותקשורת
 • רב תרבותיות בישראל
 • סוגיות יסוד בגלובליזציה   
 • ועוד

 


על מוסד הלימוד


במסגרת התכנית הבינתחומית לתואר שני בדמוקרטיה, מתקיימת גם תכנית לתואר שני בלימודי דמוקרטיה בינתחומיים. תכנית זו מתמקדת בהעמקה של הידע והמודעות בדמוקרטיה והיא מתאימה לבעלי תפקידים ניהוליים, לפעילים חברתיים ולאנשי חינוך.
כמו כן, באוניברסיטה הפתוחה מתקיימות תכניות נוספות לתואר שני שמאפשרות להעמיק את הידע ומיומנויות המחקר. בין המסלולים הללו אפשר למצוא תואר שני בלימודי תרבות, תואר שני במנהל עסקים, תואר שני בהיסטוריה, תואר שני במינהל, מנהיגות ומדיניות בחינוך, תואר שני בחינוך - טכנולוגיות ומערכות למידה ועוד שלל תכניות.


תנאי קבלה


תכנית זו מתאימה למתעניינים בתהליכים אקטואליים בזירת המדיניות הציבורית והיא מיועדת בין היתר לעובדים ברשויות המקומיות, לעובדי מדינה, לעובדים בארגונים במגזר השלישי, ליועצים במנהל הציבורי, לעורכי דין ומשפטנים, לרואי חשבון ולעובדים במסגרות שונות במגזר העסקי.


במסגרת תנאי הקבלה לתואר השני, על המועמדים להיות בעלי תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר בממוצע של לפחות 80. סטודנטים שממוצע הציונים שלהם נמוך מ - 80 יכולים להתקבל לתכנית במעמד על תנאי. במקרים מסוימים, סטודנטים שהם בוגרי מקצועות שאינם בתחומי מדעי החברה או מדעי הרוח נדרשים ללמוד בקורסי השלמה. היקף קורסי ההשלמה הנדרשים נקבע על ידי האוניברסיטה הפתוחה בהתאם לרקע הקודם של המועמדים.


תעודה


סטודנטים שמשלימים בהצלחה את הלימודים בתכנית זו זכאים לקבל תואר שני MA בממשל ומדיניות ציבורית מטעם האוניברסיטה הפתוחה. יש לציין כי מגמת ההתמחות בשלטון מקומי איננה מצוינת על גבי התואר השני, אלא נרשמת על מסמך נלווה לתואר המוסמך שמאשר את השלמת ההתמחות.

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה