אפיק מעבר לסיעוד מהאוניברסיטה הפתוחה לאוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת בן גוריון

שירות אישי - צור קשר
אפיק מעבר לסיעוד מהאוניברסיטה הפתוחה לאוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת בן גוריון

אפיק מעבר ללימודי סיעוד מהאוניברסיטה הפתוחה לאוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת בן גוריון בנגב


מחסור ניכר באחים ואחיות קיים היום במערכת הבריאות הישראלית. העומס במחלקות בתי החולים הולך ועולה וגם במסגרות כגון קופות חולים ומרכזי טיפול מורגש צורך בהגדלת מספר אנשי הצוות שיכולים להעניק טיפול לחולים. כתוצאה מכך פועלים במשרד הבריאות לעודד סטודנטים לפנות ללימודי סיעוד, שמהווים את התחנה הראשונה בדרך להסמכה כאחים וכאחיות.


כדי להתקבל ללימודי סיעוד יש צורך בדרך כלל בתעודת בגרות בממוצע ציונים גבוה ובציון גבוה בפסיכומטרי. יחד עם זאת, מועמדים שאינם עומדים בדרישות אלה יכולים להתקבל אל לימודי הסיעוד בעזרת תכנית ייחודית בשם אפיק מעבר, שבאה לסייע לפתוח את דלתות האקדמיה בפני קהל רחב יותר של סטודנטים.


האוניברסיטה הפתוחה, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בן גוריון והמועצה להשכלה גבוהה בנו מסלול לאפיק מעבר ללימודי סיעוד. מסלול זה מאפשר למועמדים ללימודי הסיעוד להתקבל תחילה בתנאים נוחים אל האוניברסיטה הפתוחה ושם ללומד בקורסי בסיס בתחום ולאחר מכן להמשיך ללימודים באוניברסיטת חיפה או באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

 

אפיק המעבר מסייע לסטודנטים להתקבל שכן הוא מתקיים במתכונת הנוחה והגמישה של האוניברסיטה הפתוחה שאינה דורשת הצגה של רקע לימודי קודם ולא מצריכה שינוי בשגרת החיים. מי שמשלימים בהצלחה את הלימודים באפיק מעבר זה יכולים לפנות ללימודים בחוג לסיעוד של אוניברסיטת חיפה או של אוניברסיטת בן גוריון וכך לעשות את הצעדים הראשונים לעבר קריירה מבוקשת בעולם הבריאות כאחים ואחיות.

 

אפשרויות באפיק המעבר

 

אפיק מעבר לסיעוד מאפשר לעבור מהאוניברסיטה הפתוחה לאחד מהמוסדות האקדמיים הבאים

  • אוניברסיטת חיפה: תחילת הלימודים נעשית באוניברסיטת הפתוחה ולאחר עמידה בחובות הלימודים ממשיכים לחוג לסיעוד של אוניברסיטת חיפה.

 

  • אוניברסיטת בן גוריון בנגב (באר שבע): הסטודנטים מתחילים את הלימודים באוניברסיטה הפתוחה ומשלימים אותם במחלקה לסיעוד של בית הספר למקצועות הבריאות הקהילתיים באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

 

כמה זמן לומדים?

 

אפיק המעבר במסלול זה בנוי כך שניתן להשלים אותו תוך שנה אחת.

 

הוא בנוי מקורסי בסיס תיאורטיים שונים שנלמדים כחלק משנה א' של לימודי הסיעוד. הסטודנטים לומדים במתכונת הגמישה של האוניברסיטה הפתוחה אשר מאפשרת להם לשלב בין לימודים פרונטליים באחד ממרכזי הלימוד של האוניברסיטה הפתוחה בפרישה ארצית לבין לימודים מקוונים בעזרת טכנולוגיות למידה.


תכנית הלימודים


סטודנטים שלומדים באפיק המעבר לסיעוד לוקחים חלק במספר קורסים שמהווים את אבני היסוד לעולם הסיעוד. הם רוכשים מיומנויות יסוד תיאורטיות שחשובות למקצועות פרא רפואיים כמו עולם הסיעוד ובמקביל מפתחים מיומנויות מחקר אקדמיות שחיוניות לסטודנטים לסיעוד.

 

הקורסים שנלמדים במסגרת אפיק המעבר כוללים:

 

מהאוניברסיטה הפתוחה לאוניברסיטת חיפה
מהאוניברסיטה הפתוחה לאוניברסיטת בן גוריון
עולם הכימיה עולם הכימיה
ביולוגיה כללית א' ביולוגיה כללית א'
יסודות במחקר כמותי א מבוא לחשיבה חברתית
מבוא לפסיכולוגיה פסיכולוגיה התפתחותית
  מבוא לסטטיסטיקה למדעי החברה א'

 

חשוב לציין כי לימודי סיעוד אינם מתקיימים באוניברסיטה הפתוחה. מסלול אפיק המעבר מספר רק את הקורסים הבסיסיים שנחוצים לסטודנטים שמעוניינים להמשיך את לימודיהם בתכנית ללימודי סיעוד של אוניברסיטת חיפה. סטודנטים שלא ממשיכים מסיבות שונות ללמוד באוניברסיטת חיפה אינם יכולים להשלים תואר בסיעוד במסגרת האוניברסיטה הפתוחה, אך עומדות בפניהם אפשרויות מגוונות נוספות ללימודים לתואר ראשון בתחומי המדעים ובעוד שלל ענפים.


תנאי קבלה


אין צורך בציון בפסיכומטרי או בתעודת בגרות מלאה כדי להתקבל ללימודים באפיק המעבר בתכנית זו. האוניברסיטה הפתוחה מקבלת אליה מועמדים ללא צורך בהצגת הישגים בלימודים הקודמים. עם זאת, חשוב לציין כי לצורך קבלה בהמשך ללימודי הסיעוד יש צורך בעמידה בדרישות נוספות.

 


המשך לימודים

 


חשוב להדגיש – החל מהתאריך 16/11/2021 חל שינוי במדיניות הקבלה באפיק מעבר לפי החלטת המל"ג. כדי להתקבל יש לעמוד בכל התנאים הבאים:

  • סיום כל הדרישות באפיק המעבר
  • וגם – תעודת בגרות מלאה
  • או – מי שהחלו את הלימודים באוניברסיטה הפתוחה לפני שנת תשפ"ג והתקבלו ללימודים באוניברסיטה המקבלת בשנת תשפ"ג


סטודנטים שלומדים באפיק המעבר ועומדים בכל הדרישות הלימודיות יכולים להתקבל ללימודי הסיעוד באוניברסיטה המקבלת, לאחר עמידה במבחן התאמה של החוג, בבחינת ידע בעברית ובעמידה ברף הנדרש באנגלית.


בחוג לסיעוד של אוניברסיטת חיפה מקבלים מועמדים מעל גיל 20, שלהם ממוצע ציונים של לפחות 85 באפיק המעבר, וציון של 70 לפחות בכל אחד מן הקורסים שמתקיימים באפיק המעבר. סטודנטים שממוצע הציונים שלהם בין 80 - 85 יכולים להגיש בקשה מיוחדת לוועדת הקבלה שמפעיל החוג לסיעוד.


יש לציין שסטודנטים שמעוניינים להתקבל לחוג לסיעוד באוניברסיטת חיפה נדרשים להתחיל את לימודיהם עד ארבע שנים מתחילת הקורס הראשון באפיק המעבר ולא יאוחר משנה מלימוד קורס מתוך האפיק.

 

למעוניינים להתקבל לאוניברסיטת בן גוריון, יש צורך בציון 75 ומעלה בכל אחד מהקורסים וכן ממוצע 80 ומעלה. כמו כן, יש לעבור ראיון אישי. במסגרת השנה הראשונה באוניברסיטת בן גוריון יש צורך להשלים את הקורסים הנלמדים במחלקה לסיעוד שאין להם מקבילה באוניברסיטה הפתוחה.

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה