לימודי תולדות האמנות באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
לימודי תולדות האמנות באוניברסיטה הפתוחה

לימודי תולדות האמנות - האוניברסיטה הפתוחה

 

תמונה אימפרסיוניסטית

 

אמנות נמצאת בכל מקום, לא רק במוזיאונים ובגלריות. אם מסתכלים סביב אפשר לראות את האמנות גלומה בספלי הקפה, בצילומי הסלפי, בכיסויים של הטלפונים הסלולרי, בחולצות מודפסות ועוד ועוד. האמנות אינה רק יצירה שנעימה לעין, אמנות באשר היא – אם אדריכלות, אם צילום, אם ציור, אם פיסול ואם וידאו ארט, מטרתה להעביר מסר כלשהו, המסר יכול להיות העברה של רגש במצב מסוים, תיאור של מקום ברגע מסוים, ייצוג של הלך רוח או ביקורת פוליטית וחברתית.

 

אמנות אינה תחום שעומד בפני עצמו, יש לה קשר ישיר עם דיסציפלינות אחרות מתחום ממדעי הרוח, כמו ספרות, פילוסופיה, ארכאולוגיה, חקר התרבות, חקר הדתות ואפילו מתחומים אחרים כמו כימיה, פיזיקה ומתמטיקה. אך יותר מכל לאמנות יש קשר בלתי נפרד להיסטוריה ולסוציולוגיה. אמנות מייצגת את התהליכים ההיסטוריים המתקיימים בזמן נתון, ובאמנות החזותית ניתן לראות זאת באופן מובהק כשמשווים את אמנות הרנסנס לאמנות הבארוק, האמנות הסינית לעומת האמנות היהודית, תנועת הסוריאליזם לעומת הקלסיציזם.

 

הבוחרים ללמוד תחום זה זוכים לקבל ידע נרחב על זרמי האמנות השונים לאורך ההיסטוריה, על האירועים שהשפיעו עליהם ועל ההשפעות שלהם על החברה ועל התרבות, מציורי המערות ועד וידאו ארט על בניין מזדמן ברחוב, ממיכאל אנג'לו עד אנדי וורהול, מהמונה ליזה של דה - וינצ'י ועד גרניקה של פיקאסו.

 

תכנית הלימודים

 

לימודי תולדות האמנות באוניברסיטה הפתוחה נערכים במתכונת דו - חוגית עם החוגים ללימודי ספרות, לימודי קולנוע, לימודי היסטוריה, לימודי אמנויות ולימודי מדעי היהדות. הלימודים מקנים לסטודנטים ידע נרחב על הסוגים השונים של האמנות החזותית כמו ציור, עיצוב, פיסול, ארכיטקטורה, אמנויות המדיה החדשה ווידאו ארט. כמו כן, הם לומדים כיצד מגמות חברתיות לאורך ההיסטוריה משתקפות באמנות וכן כיצד האמנות יכולה לבטא השקפות פוליטיות ופילוסופיות.

 

תכנית הלימודים מכשירה את הסטודנטים לקרוא ולפענח מסרים חזותיים הקיימים במרחב התקשורתי והם לומדים להתבונן באמנות ובדימויים חזותיים מנקודת מבט ביקורתית ואנליטית, לסווג אותם לזרמים ולתחומי האמנות השונים וכך הם רוכשים את מיומנויות האוריינות החזותית. על כן, הסטודנטים לומדים על המאפיינים של האלמנטים הצורניים הקיימים באמנות החזותית כמו צורות, צבעים, קווים, מרחבים ומרקמים וכן על השימוש בחפצים דוממים באמנות החזותית ועל המעבר שלהם מחפצים נלווים למוקד היצירה.

 

מתכונת הלימוד

 

מתכונת הלימוד מבוססת על קורסים בודדים שבהם צוברים נקודות זכות לשם קבלת התואר. הסטודנטים יכולים לקבוע לעצמם את קצב הלימודים, כך שאפשר ללמוד בקצב מתון בקורס אחד בסמסטר ואפשר ללמוד בקצב מהיר יותר בכמה קורסים בסמסטר. קצב הלימודים יכול להשתנות משנה לשנה, לבחירתם של הסטודנטים. הזמן שאליו כפופים הסטודנטים הוא סמסטר, שבתומו יש לסיים את כל דרישות הקורס, אשר לרוב כוללות הגשת עבודות ותרגילים.

 

נושאי לימוד

 

 • אמנות בארצות האסלאם
 • יסודות האמנות החזותית
 • סוגיות אסתטיות ותרבותיות
 • אמנות המערב במאה ה - 19
 • סמלים ציוניים בתרבות הישראלית
 • האמנות באירופה של המאה ה -17 וה - 18  
 • אמנות יוון ורומי
 • יצירה בחברה היהודית
 • סוציולוגיה של התרבות
 • אמנות בעידן הטכנולוגי
 • אמנות הרנסנס באיטליה   
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

האוניברסיטה הפתוחה היא מוסד אקדמי להשכלה גבוהה אשר מאפשרת לכל אחד ללמוד ולקבל תואר, ללא צורך בהצגה של ציוני תעודת הבגרות או הבחינה הפסיכומטרית. האוניברסיטה מציעה מגוון רחב של תכניות לימוד שבהן אפשר ללמוד בקורסים בודדים ולצבור נקודות זכות לקבלת תואר ראשון. כמו כן, הלימודים מתקיימים בשילוב של למידה מרחוק בעזרת טכנולוגיות מתקדמות, דבר המאפשר גם לאנשים עובדים ולבעלי משפחות ללמוד לקבלת תואר. האוניברסיטה מציעה ללומדים בה גם שיעורים והרצאות פרונטאליות במרכזי הלימוד שלה.

 

הלימודים באוניברסיטה הפתוחה מבוססים בעיקרם על ספרי לימוד ועל לימודים אינטראקטיביים וכל סטודנט בונה לעצמו את לוח הזמנים, את היקף הלימודים ואת קצב ההתקדמות שלו. על כן, לימודים במסגרת זו מחייבים משמעת עצמית גבוהה ונכונות ללמוד. במחלקה לספרות, לשון ואמנויות של האוניברסיטה הפתוחה אפשר ללמוד לימודי ספרות, לימודי קולנוע, לימודי מוסיקה ולימודי בלשנות ולשון עברית.

 

תנאי קבלה

 

הקבלה ללימודי תולדות האמנות באוניברסיטה הפתוחה אינה מותנית בהישגים קודמים והמועמדים אינם צריכים להציג את ציוני הבגרות או ציון בבחינת הפסיכומטרי.

 

תעודה

 

סטודנטים שצוברים את מלוא נקודות הזכות ומסיימים את כל דרישות הלימודים מקבלים תואר ראשון B.A בתולדות האמנות מטעם האוניברסיטה הפתוחה.

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה