תכנית אקדמיה בתיכון באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
תכנית אקדמיה בתיכון באוניברסיטה הפתוחה

תכנית "אקדמיה בתיכון" באוניברסיטה הפתוחה - תואר ראשון לתלמידי תיכון

 

באוניברסיטה הפתוחה מתקיימת תכנית "אקדמיה בתיכון", שבה יכולים תלמידי תיכון מצטיינים להתחיל לימודים לתואר ראשון כבר בזמן הלימודים בבית הספר. תלמידים המתקבלים לתכנית לומדים קורסים מתוך מגוון תכניות הלימוד של האוניברסיטה הפתוחה, וצוברים נקודות זכות אקדמיות.


תכנית זו היא פרי שיתוף פעולה בין האוניברסיטה הפתוחה, המועצה להשכלה גבוהה, משרד החינוך, המועצה הלאומית לכלכלה ומוסדות אקדמיים נוספים.

 

 

למי מיועדים הלימודים?


הלימודים בתכנית זו מיועדים לתלמידי תיכון מתחת לגיל 18, החל מכיתה י'. היא מתאימה לצעירים מצטיינים ומלאי מוטיבציה, שמעוניינים ללמוד לקראת תואר ראשון.

 

מה לומדים?


תלמידי תיכון המתקבלים למסלול זה יכולים ללמוד מתוך התכניות השונות לתואר ראשון של האוניברסיטה הפתוחה:

 

  • מדעי החברה - סוציולוגיה, מדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, פסיכולוגיה, כלכלה, חינוך, תקשורת, חשבונאות, ניהול.
  • מדעי הרוח - ספרות, היסטוריה, בלשנות, מדעי היהדות, תולדות האמנות, קולנוע, מוזיקה.
  • הנדסה - הנדסת תוכנה, הנדסת תעשייה וניהול.
  • מדעים - מדעי המחשב, מתמטיקה, כימיה, פיזיקה, גיאולוגיה, מדעי החיים.

 

הקורסים מסווגים לפי רמות:

  • רמת פתיחה - מבואות וקורסים שאין בהם צורך בידע אקדמי מוקדם.
  • רמת רגילה - קורסים הממוקדים בתחום מוגדר ומתבססים על קורסי הפתיחה
  • רמה מתקדמת - מקבילים לקורסים בשנה ג' באוניברסיטאות אחרות. בקורסים אלה נכללים מאמרים באנגלית ולכן מתקבלים אליהם רק מי שעומדים בחובות האנגלית (ותנאי קבלה נוספים).

 

מתכונת הלימוד


ניתן להתחיל ללמוד בתכנית זו החל מכיתה י'. רוב התלמידים מסיימים רק חלק מהחובות לתואר במהלך שנות הלימודים בתיכון. האוניברסיטה הפתוחה שומרת את נקודות הזכות שנצברות, מה שיכול לקצר את משך הלימודים לתואר ראשון בהמשך הדרך.


תלמידים שמסיימים מחצית מן הדרישות לתואר עד לסיום כיתה י"ב יכולים להגיש בקשה לדחיית השירות הצבאי למשך שנה אחת, כדי לסיים את התואר.


כמו כן, ישנה אפשרות להמשיך בלימודים גם במהלך השירות הצבאי וכן במהלך שירות לאומי.


שיטת הלימודים באוניברסיטה הפתוחה מתבססת על למידה עצמאית אישית בעזרת חומרי לימוד, על שיעורים מקוונים ללמידה מרחוק, וכן על מפגשים פרונטליים המתקיימים במרכזי לימוד בפריסה ארצית.


בבתי הספר התיכוניים שלוקחים חלק בתכנית "אקדמיה בתיכון" ישנו אחראי ייעודי שאחראי על איתור ומיון תלמידים, קשר עם האוניברסיטה הפתוחה, תמיכה בתלמידים וטיפול בנושא מלגות.

 

קהל יעד ותנאי קבלה


תכנית זו מיועדת לתלמידי תיכון מכיתה י', בעלי הישגים לימודיים גבוהים המסוגלים להתמודד עם חומר לימודי אקדמי באופן עצמאי.


הגשת המועמדות לתכנית אפשרית לעומדים בתנאים הבאים:

  • תלמידים בכיתות י' - י"ב או - לתלמידים בכיתות מחוננים החל מכיתה ט'
  • וגם - ממוצע ציונים 90 ומעלה או ציונים גבוהים במקצועות רלוונטיים (לפי תחום הלימוד המבוקש)

 

יש לבדוק מול התנהלת בית הספר אם התכנית פועלת בו. בבתי ספר שבהם מתקיימת התכנית נערך כנס הסבר לתלמידים ולהורים. יש לפנות לאחראי האקדמיה בבית הספר להגשת מועמדות.


יש לציין כי תלמידים שלומדים בבתי ספר שבהם התכנית איננה פועלת (לרבות מי שאינם לומדים בתיכונים אינטרנטיים) נדרשים להגיש מועמדות לתכנית באופן עצמאי.


מתאימים העומדים בתנאים מוזמנים לראיון אישי ומבדק חשיבה בתחום שבו הם מעוניינים ללמוד. מי שמעוניינים בלימודים בתחומים הנדסה, מדעי המחשב, פיזיקה או מתמטיקה מוזמנים למבחן חשיבה מתמטי. מי שמעוניינים בלימודי מדעי הטבע ומדעי החיים מוזמנים למבדק חשיבה בתחום הכימיה. המבדקים בודקים את יכולות החשיבה בתחום הלימודים והם אינם נשענים על חומר לימודי ואין צורך להתכונן אליהם מראש. ניתן לגשת למבדקים פעם אחת בלבד.

 

המשך הלימודים


במקרים מסוימים, תלמידים שמשלימים מעל מחצית מהקורסים הנדרשים לסיום חובות התואר יכולים להגיש בקשה לדחיית הגיוס בשנה אחת.


כמו כן, ישנה אפשרות להמיר חלק מן הקורסים הנלמדים לחובות בחינות הבגרות. במשרד החינוך הגדירו מספר מקצועות שבהם אפשר להמיר לימודים בבית הספר ועמידה בבגרויות בקורסים אקדמיים, בחלק מהמקצועות ההמרה היא חלקית ובמקצועות אחרים הקורסים האקדמיים מחליפים את כל היחידות בבגרות. מקצועות ההמרה כוללים: מתמטיקה, פיזיקה, מדעי המחשב, כימיה, ביולוגיה, אזרחות, תקשורת, מדעי החברה, היסטוריה, פילוסופיה, אמנות, ספרות, עברית, עולם הערבים והאסלאם, מוזיקה, קולנוע.

 

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה