לימודי מדעי המדינה והמזרח התיכון באוניברסיטה העברית

רוצה לדעת על ההקלות בעקבות משבר הקורונה? רוצה לדעת על לימודים בנושאי מדעי המדינה?

 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...
 

הגעת לדף עם מידע על העברית - מדעי המדינה ומזרח תיכון.

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי מדעי המדינה ולימודי אסלאם ומזרח תיכון באוניברסיטה העברית בירושלים - מסלול דו חוגי


להבין את פני השטח


האביב הערבי שינה לחלוטין את פניו של המזרח התיכון ואת ההתנהלות של המדינות שבו. לתהליכים שמרחשים במדינות כמו סוריה ומצרים יש השלכה ישירה גם על תמורות בינלאומיות ועל תהליכים חובקי עולם. כדי לדעת להתמודד באופן יעיל עם אותם שינויים, מדינאים צריכים להבין לעומק את פעילות המשטר במדינות השונות ואת התהליכים החברתיים והתרבותיים שהם משקפים.


מי שרוצים להבין את ההתרחשות האקטואלית המורכבת של היום במזרח התיכון ואת ההשלכות שלה על ישראל יכולים ללמוד בתכנית דו חוגית ללימודי מדעי המדינה ולימודי אסלאם ומזרח תיכון שמוצעת באוניברסיטה העברית. מסלול זה מאפשר לסטודנטים להבין לעומק את שני תחומי הידע, ופותח בפניהם את תחילת הדרך לתפקידים בממשל, בדיפלומטיה וביחסים בינלאומיים.


תכנית הלימודים


במהלך הלימודים הסטודנטים מנתחים תהליכים ותמורות מדיניים בישראל ובמדינות במזרח התיכון. במסגרת לימודי מדעי המדינה, הם לומדים על מוסדות, תופעות ודפוסים של התנהגות פוליטית ובוחנים מושגים כגון מחשבה מדינית, מדיניות ציבורית ומודלים של משטרים. כמו כן, הם עוסקים בקשרים שבין מדעי המדינה לתחומים כגון מדיה, כלכלה, פסיכולוגיה וקבלת החלטות.


לימודי האסלאם והמזרח התיכון חושפים את הסטודנטים לתולדות התרבות האסלאמית ולהיסטוריה של אזור המזרח התיכון וכן לתהליכים עכשוויים שמתחוללים במדינות האזור. דרך הכלים שנלמדים הם יכולים לנתח תופעות כמו טרור, פעולות מחאה והתהוות של משטרים. לסטודנטים ניתנת בחירה בין התמחות בלימודים איראניים או לימודים תורכיים.


מתכונת הלימוד


הלימודים במסלול הדו חוגי נמשכים שלוש שנים. הסטודנטים משתתפים בשיעורי מבוא, בקורסי בחירה ובסמינריונים של שני החוגים. לימודי המזרח התיכון והאסלאם כוללים גם לימוד השפה הערבית ושפות נוספות. התכנית ללימודי מדעי המדינה כוללת גם סיורים למוזיאונים, לאתרים היסטוריים ולארכיונים.


נושאי הלימוד


בין הנושאים שלומדים הסטודנטים במסלול זה:

 

  • תולדות עמים מוסלמים
  • טרוריזם פוליטי
  • פוליטיקה וגבריות באיראן
  • יחסי ערב וישראל
  • פולחן ואמונה בדת האסלאם
  • פוליטיקה השוואתית
  • צבא וממשל במרחב האסלאמי
  • ביטחון במזרח התיכון    
  • מודיעין מסכל וחברות דמוקרטיות    
  • ועוד


על מוסד הלימוד


החוג למדעי המדינה באוניברסיטה עורך שיתופי פעולה עם מוסדות שלטון וארגוני מחקר, מה שמסייע לסטודנטים לפתוח אפשרויות תעסוקה לאחר תום הלימודים. במחלקה מוצעות כמה תכניות לימודים נוספות, שמתקיימות באופן מובנה. אלה כוללות לימודי מדעי המדינה ומשפטים, לימודי מדעי המדינה ויחסים בינלאומיים ותכנית למנהיגות חינוכית וחברתית שמשולבת עם תחום החינוך. הסטודנטים גם יכולים ללמוד בצירופים דו חוגיים לפי תחומי העניין שלהם מבין מקצועות הפקולטה הרלבנטיים.


תנאי קבלה


דרישות הקבלה מביאות בחשבון את ממוצע הבגרויות של המועמדים ואת הציון שלהם בפסיכומטרי, כאשר יש לעמוד בדרישות של שני החוגים. כמו כן, על המועמדים להוכיח שליטה ברמה בסיסית בשפה האנגלית, מי שאינם שולטים בשפה צריכים ללמוד בקורסי השלמה בשנת הלימודים הראשונה.


תעודה


תואר ראשון BA במדעי המדינה ולימודי האסלאם והמזרח התיכון מוענק לבוגרים שעומרים בכל הדרישות על ידי האוניברסיטה העברית.



** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה העברית בירושלים

עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה העברית בירושלים

כלים שיעזרו לך לבחור