קורס טכנאי צמ"ה במכללת עתיד

שירות אישי - צור קשר
קורס טכנאי צמ"ה במכללת עתיד

קורס טכנאי צמ"ה - מכללת עתיד

 

המומחים ברכבים גדולים


צמ"ה הם ראשי התיבות של ציוד מכני הנדסי. זהו שם כולל לכלי רכב גדולים ומיוחדים שנוצרו בכדי לבצע עבודות בענף ההנדסה האזרחית – סלילת כבישים, הריסה, עבודות עפר, בנייה וכרייה. המנוע שלהם עוצמתי, השלדה חזקה והתוספות המיוחדות שמורות אך ורק לכלי הרכב ההנדסיים, הגדולים והדי איטיים הללו. כלי הרכב האלו על אף הגמלוניות שלהם, משוכללים וחכמים ביותר. בהשוואה לכלי רכב אחרים, כלי ציוד מכני הנדסי מאופיינים בעיקר בגודלם ומשקלם הרב, ובהיותם כלים ייחודיים אשר ערכם הכספי הוא רב ביותר. לכן, בכדי להבטיח את פעילותם השוטפת והסדירה באזורים מסוימים הנזקקים להם, קם הצורך בטכנאי צמ"ה שיוכל לתחזק את הכלים הכבדים.


טכנאי צמ"ה מחזיק בחוש טכני מפותח ובכישרון לפתרון בעיות מהסוג הזה. הוא בקיא במערכות אלקטרוניות ועשיר בידע טכנולוגי נרחב. כחלק מהשירות של טכנאי צמ"ה ניתן למנות תיקון והחלפה של חלקים שחוקים, כוונון ומיטוב ביצועים באמצעות מערכת דיאגנוסטיקה ייחודית לכלי העבודה ההנדסיים. כמו כן, טכנאי צמ"ה מכיר מערכות ממוחשבות שונות שנועדו לאבחן בעיות ברכבים.


זהו תפקיד מרתק שפותח בפני המחזיקים בו את האפשרות לצלול אל העבודות הנעשות בשטח ולקחת פיקוד על הכלים הכבדים ביותר. טכנאי צמ"ה חולש את אזורי העבודות השונים תוך כדי מתן מענה לבעיות תפעוליות ותחזוקתיות שעולות מהכלים ההנדסיים, זאת בעזרת אותו חוש טכני מפותח והידע הרחב שהוא מכיל באשר לאנטומיית הכלים הגדולים. טכנאי הצמ"ה שואף לקיים את דרישות הבנייה או התשתית בשטח, ולטפל בכל בעיה אשר עלולה לצוץ במהלך העבודה עם ציוד מכני הנדסי ולהחזירו לתפקוד מלא במהירות המרבית.

 

מתקיים בשלוחת באר שבע

 

 

תכנית הלימודים


במהלך מסלול הלימודים שמציעה מכללת עתיד לומדים הסטודנטים על כל אחד מהכלים ההנדסיים שבהם נעשה שימוש בענף ההנדסה האזרחית – מעמיסים, דחפורים, מלגזות, טרקטורים, משאיות ועוד כלי רכב גדולים ומשוכללים אשר דורשים לעצמם תחזוקה שוטפת. הסטודנטים נחשפים לעולמם העשיר של הכלים בתחום הצמ"ה ולומדים על המערכות המקיימות את תפקודם. כמו כן, הם לומדים ומתנסים בביצוע פעולות אחזקה ותיקון של כלי ציוד מכני הנדסי, איתור תקלות מסוימות במבנה המכני, ההידראולי, החשמלי והפנאומטי של כלי הרכב עצמם. נוסף על כך, הם נחשפים לנהלי התעבורה ולתקנות בטיחות באזורים בהם מתקיימת עבודה של הנדסה אזרחית.


מתכונת הלימוד


קורס טכנאי צמ"ה מטעם מכללת עתיד נפרש על פני 250 שעות לימודים אקדמאיות.


נושאי הלימוד

 

  • היגוי ומרכב בצמ"ה
  • מערכות עזר במנוע
  • מערכת העברת הכוח
  • מבוא לציוד מכני הנדסי
  • חשמל ואלקטרוניקה בציוד מכני הנדסי   
  • מנוע דיזל
  • הידראוליקה
  • מערכות בלם
  • טיפול ותחזוקה   
  • ועוד

 

על מוסד הלימוד


לא פחות מעשרים וחמישה אלף תלמידים מגיעים אל שערי מכללות רשת עתיד מדי שנה. עתיד מכהנת כרשת ארצית מובילה לבתי ספר ומכללות ללימודי מדעים וטכנולוגיה מתקדמת. כאחת שכזו, היא מונה בתי ספר ומרכזי חינוך טכנולוגיים רבים שמקבלים תלמידים מכלל שכבות האוכלוסייה בישראל ומספקת בעבורם מענה איכותי והולם ללימודי המקצועות הנחשקים בתחומים הללו. התפיסה של רשת מכללות עתיד שואפת להקנות לכל תלמיד מתן הזדמנות שווה בכדי שיוכל להגשים את כישוריו ולהפכם למנוף מקצועי בעבור ביטחון העתיד הכלכלי שלו, כמו גם בכדי לספק את יצר קידומו האישי וההתפתחות האינטלקטואלית של אחד.


רשת המכללות משלבת בתכניות הלימודים השונות והמגוונות שלה התנסות מעשית לצד הלימודים העיוניים, במטרה לספק לתלמידים את כל הכלים ההכרחיים בכדי שיוכלו להשתלב בשוק העבודה ביתר קלות ובמהירות. הדיפלומה שמעניקה מכללת עתיד לבוגריה מוכרת על ידי הרשויות המוסמכות והיא מהווה קרקע יציבה ופורייה לקריירה מבטיחה ומשתלמת, בעבור כלל התלמידים להם מוענקת הדיפלומה הזו.


ברשת עתיד פועלים למעלה מאלפיים מורים ומרצים יחדיו במטרה להקנות את הידע האיכותי ביותר בשלל התחומים הנלמדים במכללות הפועלות ברחבי הארץ במתכונת רחבה. הלימודים מתקיימים בקמפוסים מרווחים ומעבדות מאובזרות שביחד מאפשרים לתלמידים ליהנות מתשתיות לימודיות איכותיות ומתקדמות.

 

 

תנאי הקבלה


כדי להתקבל למסלול הלימודים של טכנאי צמ"ה מטעם מכללת עתיד יש להציג תעודה של 12 שנות לימוד ולעבר מבחני קבלה שמתקיימים במכללה. כמו כן, נדרשת הבנה של אנגלית ברמה הבסיסית בכדי להתקבל לקורס.


תעודה


בוגרים אשר יעמדו בשלל הדרישות של הקורס ויעברו בהצלחה את המבחנים העיוניים והמעשיים שמתקיימים במהלך ובסיום הקורס – יהיו זכאים לתעודת הסמכה משולבת של חברת קטרפילר (המתמחה בתחזוקה של כלי צמ"ה) ושל מכללת עתיד.


אפשרויות תעסוקה


עם סיום הלימודים יוכלו הסטודנטים להשתלב בעבודה בתחום התשתיות בחברות תשתיות שונות, רשות הנמלים, משרד הביטחון ועוד.

עוד מסלולי לימוד - מכללת עתיד - לימודי תעודה