מכינה במערכות רכב ( טרום קציני בטיחות ) במכללת עתיד

שירות אישי - צור קשר
מכינה במערכות רכב ( טרום קציני בטיחות ) במכללת עתיד

מכינה מערכות רכב טרום קציני בטיחות במכללת עתיד


קציני רכב הם בעלי תפקידים בתחום התחבורה האחראיים על ניהול הבטיחות באגפי תחבורה בארגונים, תוך הדרכה של הנהגים והקפדה על אכיפה של הנהלים הנדרשים. כדי להשתלב בתפקיד זה יש צורך במעבר קורס ייעודי בהתאם לחוק ולפי הנחיות משרד התחבורה. מי שאינם עומדים בדרישות הסף לאותו קורס יכולים לקחת חלק במכינה ובה להשלים את הפערים.


במכללת עתיד מתקיימת מכינה למערכות רכב, המהווה מסלול טרום קציני בטיחות. מסלול זה מיועד למעוניינים להתקבל לתפקידי קציני בטיחות ולשפר את סיכוייהם לקבלה להכשרות בתחום זה בהמשך הדרך, דרך ביסוס וחיזוק הידע שברשותם בתחום המכונאות. כיום ישנו ביקוש רב לבעלי תפקיד זה בארגונים וחברות, עקב החיוב בחוק להעסקת קציני בטיחות בכל החברות שבהן מספר כלי רכב לפי התקנות. בוגרי קורס רכב זה יכולים להמשיך בהכשרות המקצועיות בדרך לתפקיד נחוץ זה.

 

היכן לומדים?


מתקיים בשלוחות - תל אביב, חיפה באר שבע

 

תכנית הלימודים


במכינה זו המשתתפים משלימים את הידע הנדרש לתפקידי קציני בטיחות בתעבורה בתחום מערכות הרכב, תוך שימת דגש על השלמה של הידע בענף מכונאות הרכב וביסוס ההבנה של פעולת המערכות השונות. הם מתוודעים למערכות שונות בכלי רכב. בין היתר הם מכירים את חלקי מרכב הרכב, כלומר המעטפת החיצונית והשלדה, את חלקי המנוע, את מערכות החשמל בכלי הרכב ואת מערכות מיזוג האוויר והאלקטרוניקה. נוסף על כך, נלמדים בקורס היבטים בבטיחות בעבודה במוסכים ובחברות תחבורה, לפי דרישות החוק העדכניות.


מתכונת הלימוד


היקפו של הקורס 240 שעות אקדמיות. הוא כולל שיעורים עיוניים וכן התנסות מעשית המתקיימת במוסך מורשה, במסגרתה המשתתפים מכירים מקרוב את חלקי מערכות הרכבים.

 

נושאי הלימוד


בין הנושאים הנכללים במכינה אפשר למנות את הנושאים הבאים:

 

 

  • מערכות המנוע
  • מערכות המרכב
  • מערכות חשמל ברכב
  • בטיחות בעבודה במוסך
  • מיזוג אוויר ואלקטרוניקה
  • ועוד

 

על מוסד הלימוד


ברשת המכללות הארצית עתיד מתקיימים מסלולי לימוד נוספים לתעודה בתחום הרכב. ביניהם אפשר למצוא קורס אוטוטרוניקה, קורס דיאגנוסטיקה לרכב, קורס הכשרת בוחני רכב למכשור, קורס מנהלי מוסכים, קורס עיוני למשא כבד ועוד.


כמו כן נערכים ברשת לימודי תעודה במקצועות נוספים שיש להם ביקוש בשוק העבודה כגון חשמל, חשבונאות, מינהל, מכונות ומחשבים. ניתן ללמוד גם בתכניות לימודי הנדסאים, מסלולי הכשרה טכנולוגית המוכרים על ידי מה"ט. במסלולים השונים מושם דגש על הקנייה של כלים פרקטיים שחשובים בשוק של היום תוך התנסות פעילה בתרגילים, פרויקטים והדגמות.

 

תנאי קבלה


מועמדים לקורס זה נדרשים להיות בוגרי 12 שנות לימוד מטעם משרד החינוך. נוסף על כך, עליהם לעמוד באחד מבין התנאים הבאים: אישור של מנכ"ל חברות על שימוש בתפקיד עוזרים לקציני בטיחות במשך תקופה של שלוש שנים לפחות; תעודת מנהלי צי רכב בעלי ניסיון של לפחות חמש שנים בתפקיד זה, תוך הצגה של אישור מטעם מנכ"ל החברות שבהם מילאו את התפקיד; בעלי חמש שנים לפחות של ניסיון בתפקידי בוחני תנועה, בוחני נהיגה או מורים לנהיגה; נהגים מנוסים שברשותם רישיון נהיגה בדרגות C, C1, E או D שלהם לפחות 10 שנים של ניסיון בנהיגה בפועל באותו רישיון; בעלי תעודת מכונאות רכב מסוג 1.


על המועמדים להציג תצהיר המעיד על נכונותם של הנתונים אותם מוסרים במסגרת תהליך הגשת המועמדות לקורס, אשר כולל חתימה של עורך דין. כמו כן, עליהם לעבור מבחן אישיות וועדת קבלה שנערכת על ידי משרד התחבורה.


יש לציין כי כדי להגיש מועמדות לקורס יש צורך במכתב הפנייה למכינה. את המכתב ניתן לקבל ממשרד התחבורה, גף קציני הבטיחות בתעבורה.

 

תעודה


משתתפים שמשלימים בהצלחה את המסלול ועומדים בכל החובות הלימודיים והמעשיים מוענקת תעודת השתלמות "מכינה מערכות רכב" הניתנת על ידי רשת המכללות עתיד ומשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. לאחר השלמת המכינה ועמידה בכל החובות הנוספים הבוגרים יכולים להמשיך ולהתקבל לקורס קציני בטיחות בתעבורה.

עוד מסלולי לימוד - מכללת עתיד - לימודי תעודה