קורס עיוני משא כבד במכללת עתיד

שירות אישי - צור קשר
קורס עיוני משא כבד במכללת עתיד

קורס עיוני לנהגי רכב משא כבד במכללת עתיד


המונח רכב משא כבד מתייחס לכלי רכב להובלה ושינוע של סחורות וכולל כלים כגון משאיות ומלגזות. כלים אלה משמשים במספר מסגרות במשק כגון בתעשייה הכבדה ובתחום הבנייה. כדי לנהוג על רכבים אלה יש צורך בקבלת רישיון מתאים ממשרד התחבורה. לצורך קבלת הרישיון יש לעבור הכשרה בשני שלבים, הראשון עיוני והשני מעשי. בשלב העיוני יש לקחת חלק בקורס ובו ללמוד את העקרונות התיאורטיים החשובים לנהגים על אותם כלים במסגרת עבודתם.


במכללת עתיד מתקיים קורס עיוני למשא כבד, שבו ניתן לקבל את ההכשרה התיאורטית הנדרשת לנהיגה של רכב מעל 15 טון. הקורס מותאם לדרישות משרד התחבורה לכלי הרכב הכבדים. הוא מיועד לבעלי רישיון סוג 3 שנדרשים להשלים את המרכיב העיוני בדרך לקבלת רישיון הרכב הכבד.


חשוב להדגיש כי קורס רכב זה הוא עיוני בלבד ואינו מקנה לבוגריו את רישיון הנהיגה. כדי לקבל את הרישיון על המשתתפים להמשיך לקורס נוסף ובו להשלים את החובות המעשיות בנהיגה בדרגת רישיון זו, לפי הנחיות משרד התחבורה.

 

מתקיים בשלוחות - תל אביב, חיפה, באר שבע, ירכא, לוד

 

תכנית הלימודים


בקורס לומדים המשתתפים את התכנים העיוניים הנדרשים לנהגי רכב כבד במשקל מעל 15 טונות. הם לומדים על מערכות כלי הרכב וכן על תהליכי ההובלה של חומרים מסוכנים, תוך היכרות עם מסמכי ההובלה והפריקה הנדרשים. נוסף על כך, הם מתוודעים לנהלי הבטיחות המתחייבים בענף זה, נהלים שיש להם חשיבות רבה עקב תנאי הדרך והאחיות הכבדה שמוטלת על נהגים בכלים הללו בעת עבודתם. נלמדים גם נושאים משלימים שאותם דורשים במשרד התחבורה, כגון ידיעת הארץ ועזרה ראשונה.

 

מתכונת הלימוד


היקפו של הקורס הוא כשלושה חודשים וחצי והוא כולל 174 שעות לימוד. הוא נערך במתכונת ערב שמתאימה לאנשים עובדים. המסלול כולל שיעורים עיוניים בלבד, שבהם לומדים את הנושאים הנדרשים על ידי משרד התחבורה.

 

נושאי הלימוד


נושאי הקורס מוכתבים על ידי תכנית משרד התחבורה. משתתפים בקורס לומדים בין היתר את הנושאים הבאים:

 

 

  • ידיעת הארץ
  • נהלי בטיחות
  • מסמכי הובלה
  • עזרה ראשונה
  • טעינה ופריקה
  • הכרת מערכות ברכב
  • הובלת חומרים מסוכנים
  • ועוד

 

על מוסד הלימוד


ברשת המכללות עתיד מתקיימים קורסים רבים נוספים בתחום הרכב, בהם קורס אביזרי חשמל לרכב שבו לומדים על התקנת מערכות אלקטרוניות; קורס מכונאות רכב הכולל הסמכה לניהול מוסכים כולל מנהל ארוך; קורס מיזוג אוויר לרכב בהסמכה לניהול מוסכים; קורס דיאגנוסטיקה שניתן ללמוד במסלול למנועי בנזין או במנועי דיזל; קורס בודקי רכב לפני קנייה ומכירה ועוד. בקורסים הללו ניתן לרכוש את הידע התיאורטי החיוני לנהגים בעבודתם, והם מתאימים למעוניינים להשתלב בקריירה מקצועית בתחום הרכב והתחבורה.


כמו כן, ניתן ללמוד במוסד זה לימודי תעודה בענפים נוספים כגון הכשרות טכנאים, קורסי חשמל, קורסים במזכירות ומנהל, קורסים בחשבונאות ועוד. לימודי התעודה מותאמים לדרישות שוק העבודה וברבים מן ההכשרות ניתנת הכנה לקראת בחינות ממשלתיות לצורך קבלת תעודת מקצוע או גמר.


נוסף על כך, במכללה מתקיימות תכניות רבות ללימודי הנדסאי. מסלולים אלה מתאימים לדרישות מה"ט ובהם ניתן לרכוש את הידע והכלים להשתלבות בתפקידים טכנולוגיים מבוקשים בתעשייה. הם מתקיימים במגוון של מגמות לימוד, הם בתחומים טכנולוגיים והן בתחומי העיצוב.

 

תנאי קבלה


כדי להתקבל לקורס על המועמדים להציג טופס ירוק, כלומר טופס בקשה לקורס רכב משא כבד רש"ל 18 שאותו מקבלים מטעם משרד התחבורה. כמו כן, עליהם להיות בעלי רישיון נהיגה מסוג 3.

 

תעודה


בסיום הקורס, משתתפים שעומדים בכל חובותיהם הלימודיים ועוברים בהצלחה את הבחינות הנדרשות זכאים לקבל תעודת גמר "קורס עיוני משא כבד" המוענקת על ידי משרד העבודה ורשת המכללות עתיד. חשוב להדגיש כי הבוגרים אינם מקבלים רישיון נהיגה בתום קורס זה. לשם קבלת רישיון יש להשלים תהליך לפי הנחיות משרד התחבורה, הכולל הכשרה מעשית ומעבר מספר בחינות מעשיות.

עוד מסלולי לימוד - מכללת עתיד - לימודי תעודה