רוצה פרטים על קורס הובלת חומ"ס?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

קורס חומרים מסוכנים - קורס הובלת חומ"ס

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על קורס הובלת חומ"ס? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


קורס הובלה ושינוע לחומרים מסוכנים


בטיחות וידע על הכביש


מדי זמן מה אנו שומעים, למרבה הצער, על תאונות שבהן היו מעורבות משאיות, מיכליות וכלי רכב נוספים שהובילו חומרים מסוכנים. אירועים אלה מסתיימים במרבית המקרים בנזקים חמורים לסביבה ולפעמים אף באובדן חיי אדם או בפציעות קשות. כדי למנוע תקריות חמורות אלה מנהיגים במשרד התחבורה ובמשרד להגנת הסביבה שורה של תקנות וחוקים מחמירים, שבאים לפקח על אופן ההובלה והאחסון של חומרים אלה, כדי למנוע את האסון הבא.


ישנם סוגים רבים של חומרים מסוכנים בהם עושים שימוש בישראל, הם מחולקים ל - 18 קבוצות וסוגים, לרבות גזים מתלקחים, נוזלים מסוכנים, חומרים רעילים וחומרים רדיואקטיביים. אלה הם חומרים שיש להם שימוש חיוני בתעשיות שונות, כגון בתעשייה הכימית, בתחום החקלאות, בענפי הביטחון ובתעשייה הכבדה. בגלל האופי הרגיש של חומרים אלה, השינוע שלהם נדרש להתבצע רק באמצעות כלי רכב ייעודיים ומפוקחים. עם זאת, גם בעת הובלה תקינה לכאורה עלולות להתרחש דליפות, תקלות או תאונות דרכים שכתוצאה מהם עלולים הנהגים והאנשים בסביבתם להיחשף לחומרים המסוכנים. חומרים אלה עלולים גם לחלחל לקרקע או למי התהום וליצור מפגע סביבתי חריף.


עקב העלייה בכמות החומרים המסוכנים המוכרים בתעשייה ולאור ריבוי במקרי תאונות שמערבות חומרים מסוכנים, דורשים במשרד התחבורה כי נהגים שעליהם להוביל חומרים מסוכנים חייבים לקחת חלק בקורס הכשרה ייעודי, בו לומדים על כל התהליכים והחוקים עד לקבלת היתר ורישוי מטעם אגף המטענים של משרד התחבורה. לפי החקיקה הזו, רישוי המובילים קובע את התנאים להובלה, את סוג הרכב והציוד וכן את תחומי האחריות של הנהגים. באותו אופן, גם כלי הרכב והמשאיות אשר מובילים את החומרים נדרשים לבדיקות תקופתיות מחמירות מטעם גופים כגון מכון התקנים. בתחום הרכב היום ישנה דרישה מתמדת לנהגים אחראיים ומיומנים שיכולים להתמחות בתחום הובלת החומרים המסוכנים, וכך בוגרי ההכשרות יכולים להשתלב במגוון חברות רכב, במפעלים ובגופים תעשייתיים שונים.


למי מיועדים הלימודים


קורסים אלה מיועדים לנהגים ולעובדים בתחום הרכב, אשר נדרשים להובלה ולטיפול בחומרים מסוכנים משלל סוגים במסגרתם עבודתם השוטפת. בדרך כלל הקורסים מתאימים לנהגי משא כבד אשר מעוניינים להרחיב את תחומי ההסמכה שלהם ולקדם את הקריירה. כמו כן, הם יכולים להתאים למנהלי משרדי הובלה ולמפעילים בחברות רכב אשר מעוניינים לקבל הסמכה בתחום החומרים המסוכנים. הקורסים מתאימים גם למנהלי אחזקה, למנהלי לוגיסטיקה ולקציני בטיחות בתעבורה, שמעוניינים להרחיב את אפשרויות ההכשרה שבידיהם. מרבית הקורסים מתאימים לנהגים מנוסים, אולם ניתן למצוא קורסים שמתאימים גם לחסרי ניסיון בתחום שמעוניינים להשתלב בו לראשונה.

 

תכנית הלימודים


תכנית זו באה לספק למשתתפיה ידע וכלים מעשיים לגבי הובלת חומרים מסוכנים משלל סוגים ובמהלכה לומדים על חקיקה, סמכויות, תקנות ותהליכי שימוש בחומרים ובציוד הבטיחות הרלבנטי לתחום זה. כך הם סוקרים את המתחייב בחוק לגבי הובלתם של החומרים המסוכנים, לעדכוני החקיקה לאורך השנים ולאחריות המשפטית של הנהגים בשלל תרחישים.


משתתפי הקורס לומדים בהרחבה על קבוצות סיווג של חומרים מסוכנים ועל תכונותיהם של החומרים וכן סוקרים את תהליכי ההובלה ביבשה, באוויר ובים ואת הסיכונים שעלולים לעלות במהלכם. הם מתוודעים לאמצעי זהירות שעל הנהגים לנקוט כדי להבטיח הובלה תקינה של החומרים ורוכשים מיומנויות להפעלה של ציוד כיבוי אש ואמצעי מגן במקרה של תאונה או תקלה. הם גם לומדים על אופן הדיווח הנכון במקרה של תקלה ועל דוחות וניירת שמתאימים לאירועים אלה.


מתכונת הלימוד


היקפם של הקורסים בתחום זה משתנה בין המוסדות ולפי הרקע הקודם של המשתתפים. הם יכולים לנוע ממספר מפגשים מרוכזים ועד מספר חודשים. ישנם מוסדות שמרכזים את המפגשים במספר ימים שנלמדים ברצף, כאשר בדרך כלל המפגשים מתקיימים בשעת הבוקר ואחר הצהריים.


במסגרת הקורסים, המשתתפים לוקחים חלק בהרצאות עיוניות ובהדגמות וגם מתרגלים בפועל את העקרונות הנלמדים בתחום החומרים המסוכנים. הם גם מקבלים חומרי למידה אשר יכולים לסייע להם לתרגל בין השיעורים וגם לאחר תום הקורס. כמו כן, הקורסים כוללים הכנה ממוקדת לקראת מבחני ההסמכה החיצוניים שנערכים על ידי משרד התחבורה לאחר תום ההכשרה.
נהגים בעלי ניסיון בתחום הובלת החומרים המסוכנים נדרשים לקחת חלק מדי כשנתיים בהשתלמות ייעודית לריענון ולחידוש הסמכתם. השתלמות זו כוללת כ - 8 שעות לימוד אקדמיות והיא מקיפה את התקנות בתחום וחושפת את התלמידים לחידושים ולעדכונים האחרונים בתחום.


נושאי הלימוד

 

 • שינוע ואחסון חומרים
 • חומרי נפץ
 • תכונות קבוצות סיכון
 • בטיחות בחומרים מסוכנים
 • נטרול חומרים
 • המכלה ואריזות
 • שינוע חומרים ביבשה ובים
 • דיווח על תאונות
 • טעינה וקשירת חומרים מסוכנים
 • טוקסיקולוגיה וכימיה   
 • היבט חוקי ומשפטי של הובלת חומ"ס   
 • ועוד


תנאי קבלה


במסגרת תנאי הקבלה לקורס, על המועמדים להיות נהגים בעלי וותק של לפחות שלוש שנים לנהיגה בסוג הרכב שלגביו הם מבקשים את ההיתר לחומרים מסוכנים, למשל נהגי רכב כבד שמעוניינים לשאת חומר מסוכן נדרשים להציג רישיון רכב כבד וותק של לפחות שלוש שנים בתחום. כמו כן, עליהם להוכיח כי לא הורשעו בעבירות תנועה כפי שמכתיב החוק במשך שנתיים לפני הגשת המועמדות לקורס. נוסף על כך, עליהם להיות בוגרי הכשרות מקצועיות מתאימות בתחום הובלת המכליות והנהיגה, כפי שמתחייב על ידי משרד התחבורה.

 


תעודה


לאחר תום הקורס והשלמת כל החובות במהלכו, הבוגרים יכולים לגשת למבחנים חיצוניים שנערכים על ידי משרד התחבורה. מי שעוברים בהצלחה את הבחינות הללו ועומדים בכל דרישות המשרד יכולים לקבל רישיון והיתר להובלת חומרים מסוכנים. חשוב לציין כי יש לחדש היתר זה מדי כשנתיים לפי הנחיות משרד התחבורה, חידוש ההיתר מתקיים באמצעות השתלמות ייעודית ובחינה.

 


מוסדות

 

 • מכללת מישלב (קמפוס תל אביב או בזום): במכללת מישלב מתקיים קורס אחראי בטיחות שינוע הובלת חומרים מסוכנים (חומ“ס). ניתן ללמוד במתכונת פרונטלית בקמפוס תל אביב או בלמידה מקוונת בזום.

 

 • מכללת כרמל בטיחות (חיפה): המכללה מפעילה קורס הובלת חומרים מסוכנים באישור של אגף המטענים במשרד התחבורה. המכללה מרכזת את הקורס בשני מפגשים בשעות הבוקר, ומקיימת גם את ההשתלמות לנהגים מנוסים. בתחום התחבורה, מתקיימים במכללה עוד שלל קורסים, בהם קורס נהגי מלגזה, קורס מפעילי צמ"ה, קורס נהגי טרקטור וקורס ניהול משרד הובלה. כמו כן, מתקיימות הכשרות בענפים נוספים כגון תעשייה, חשמל, בנייה, טכנולוגיה ובטיחות אש.

 

 • מכללת טוב (כפר סבא): במכללה זו ניתן ללמוד בקורס הובלת חומרים מסוכנים, שמכין את התלמידים לקראת מבחני ההסמכה של משרד התחבורה להכשרת נהגים בתחום זה. עוד נלמדים במכללה קורסים בתחום הרכב, כגון קורס רכב ציבורי, קורס משא כבד, קורס נהגי מוניות, קורס נהגי אוטובוס זעיר, קורס מורי נהיגה, קורס רכב ציבורי וקורס נהגי מלגזות.

 

 • מכללת שבירו (באר שבע): המכללה, המתמקדת במקצועות התעשייה, מציעה קורס הובלת חומרים מסוכנים שמותאם לעובדים בחברות להובלת חומרים נפיצים או רעילים. בקורס לומדים על שלל ההיבטים בהובלת החומרים ומתכוננים לבחינות החיצוניות. בין הקורסים הנוספים במכללה אפשר למנות קורס ניהול משרד הובלה, קורס מלגזות, קורס הסעת תלמידים, קורס מדריכי עבודה בגובה, קורס ממונה בטיחות אש, קורס מפעילי עגורן ומסלולים נוספים.

 

 • מכללת רמת בטיחות (עומר): המכללה מציעה קורסים שונים במקצועות התחבורה בהם גם קורס הובלת חומרים מסוכנים. בין הקורסים הנוספים שניתן ללמוד במוסד זה נכללים קורס ניהול ציי רכב, קורס נהגים במכונה ניידת, קורס עבודה בגובה והכשרות נוספות. מתקיימים גם קורסים בתחום הבטיחות, כגון קורס הכשרת קציני בטיחות.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על קורס הובלת חומ"ס?

רוצה לדעת יותר על קורס הובלת חומ"ס?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד קורס הובלת חומ"ס