קורס טכנאי חשמל במכללת עתיד

קורס טכנאי חשמל במכללת עתיד

קורס טכנאי חשמל במכללת עתיד


בתחום החשמל מציבים במה"ט ובמשרד העבודה מספר דרגות מקצועיות, כאשר כל דרגה מתווה את תחומי הסמכות של איש המקצוע. אנשי מקצוע מתחילים מדרגות הבסיס ועם צבירת וותק יכולים לקדם את הקריירה דרך מעבר לדרגה הבאה. כדי לעבור בין הדרגות, יש צורך כיום לעבור בחינות ממשלתיות וכן ללמוד בקורסי חשמל ייעודיים.


אחת הדרגות הבכירות בתחום החשמל היא טכנאי חשמל. אלה הם אנשי מקצוע שברשותם הסמכות המתאימה לתכנון, התקנה ופיקוח על מערכות גדולות וקטנות. המעוניינים לקבל את ההכנה הנדרשת לקראת קבלת רישיון זה יכולים ללמוד בקורס טכנאי חשמל הנערך ברשת המכללות עתיד. בקורס לומדים כלים עיוניים ומעשיים חשובים בהתאם לחוק החשמל ולנדרש במשק.


בוגרי הקורס יכולים להשתמש בהסמכה ברשותם כדי לערוך תכניות חשמל עבור מערכות ביתיות ותעשייתיות כאחד, עד לרמת זרם של 3X400 אמפר. במסגרת תפקידם הם יכולים לתכנן מערכות, לבצע תחזוקה בפרויקטים, לבקר על תהליכים ולקחת חלק בתהליכי אוטומציה תעשייתית. חשוב לציין כי על בוגרי הקורס לעבור מספר שלבים עד לקבלת רישיון הטכנאי.

 

קורס זה מתקיים בשלוחות מכללת עתיד בערים: תל אביב, מעלות, חיפה, באר שבע

 

תכנית הלימודים


סטודנטים בתכנית לימודי הטכנאי במגמה זו רוכשים ידע עיוני וכלים פרקטיים החיוניים להשתלבות בתחום החשמל. הם לומדים על תהליכי התכנון, התחזוקה והטיפול במערכות להספק חשמלי ואנרגיה חשמלית וכן במערכות בקרה ופיקוד בתעשייה.


הם מתחילים מהיכרות עם מושגי בסיסי בתורת החשמל ובתחומים משיקים כגון אלקטרוניקה ומחשבים. בהמשך נלמדים לעומק היבטים בתכנון ותחזוקה של מתקנים ומכונות תוך לימוד כלים חשובים בתחומי ההספק והמדידה. המשתתפים גם בונים מיומנויות שרטוט טכני הנחוצות בתהליך התכנון של מערכות החשמל ובהבנת פעילות החלקים השונים במסגרת הפרויקטים.

 

מתכונת הלימוד


הקורס כולל 1600 שעות לימוד אקדמיות. הוא מהווה מסלול מרוכז ומקוצר להגעה לרמת רישיון הטכנאי.


במכללת עתיד מעלות מתקיים מסלול ערב שמותאם למעוניינים לשלב לימודים ועבודה, שבו יכולים הסטודנטים לקבל מלגת לימודים. המלגה מהווה הנחה של עד 80 אחוזים משכר הלימוד והיא מוענקת לחיילים משוחררים ולמשרתים במילואים לפי הנחיות היחידה לחיילים משוחררים של משרד הביטחון.


בקורס משולבים שיעורים עיוניים ומעשיים. המשתתפים לוקחים חלק בתרגולים מעשיים במעבדת מחשבים ובמעבדות חשמל ונחשפים לתרגילים פרקטיים בשרטוט ותכנון של מערכות חשמליות בהתאם לחומר הנלמד.

 

נושאי הלימוד


בין מגוון הנושאים שאותם לומדים המשתתפים במהלך הקורס נכללים התחומים הבאים:

 

 

  • תורת החשמל
  • מכונות חשמל
  • מערכות הספק
  • מדידות פיזיקה
  • תכנות מחשבים
  • מערכות ספרתיות
  • אלקטרוניקת הספק
  • שרטוט סכמתי וטכני
  • אלקטרוניקה תקבילית
  • ועוד

 

תנאי קבלה


לקורס יכולים להתקבל מועמדים שברשותם תעודת בגרות מלאה, על התעודה להכיל בגרות במתמטיקה ברמת 3 יחידות לימוד, בגרות בהבעה ברמת 2 יחידות לימוד ובגרות באנגלית ברמת 3 יחידות לימוד.


כמו כן, מתקבלים גם מועמדים בוגרי מכינה טכנולוגית, שעומדים בהצלחה בכל בחינות הגמר במכינה במקצועות הנדרשים. מועמדים מעל גיל 30 יכולים להתקבל על סמך תעודה המאשרת סיום 12 שנות לימוד.

 

תעודה


קבלת דיפלומת טכנאי החשמל ורישיון הטכנאי נעשית לאחר מעבר של מספר שלבים, בהם עוברים הבוגרים בין כמה דרגות בתחום החשמל וצוברים וותק מקצועי. בסים הקורס ניתן להם רישיון חשמלאי מעשי ברמת 1X40 אמפר. לאחר שהם צוברים שנה של וותק מקצועי, הם משדרגים את הרישיון לדרגת חשמלאי מוסמך, ברמת 3X80 אמפר.

 

בתום שנה נוספת של וותק בתחום, הם מקבלים רישיון חשמלאי ראשי ברמת 3X250 אמפר. בתום שנת ניסיון נוספת, ובכפוף לעמידה בכל התנאים המקצועיים הנדרשים לכך, מוענק להם רישיון חשמלאי טכנאי ברמת 3X400 אמפר.


דיפלומת טכנאי החשמל מוענקת לבוגרים על ידי מה"ט – המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע בישראל. יש לציין כי לדיפלומה זו הכרה בין לאומית מטעם ארגון הכשירות האירופאי EQF, זהו ארגון שעוסק בעידוד פיתוח מקצועי ובקידום ניידות תעסוקתית של אנשי המקצוע ברחבי העולם, וההכרה מטעמו מעידה על כישוריהם של אנשי המקצוע לפי סטנדרטים בין לאומיים ואחידים בין מדינות, מה שיכול לסייע להשתלבות תעסוקתית גם במדינות אחרות.

עוד מסלולי לימוד - מכללת עתיד - לימודי תעודה