קורס טכנאי קירור ומיזוג אויר וחשמלאי מעשי במכללת עתיד

שירות אישי - צור קשר
קורס טכנאי קירור ומיזוג אויר וחשמלאי מעשי במכללת עתיד

קורס טכנאי קירור ומיזוג אויר וחשמל מעשי במכללת עתיד


ההכשרה בתחום הקירור ומיזוג האוויר כרוכה רבות בהבנה בחשמל. מסיבה זו, ההסמכה בקירור ומיזוג אוויר מצריכה רישיון חשמלאי מעשי.


מסלול קירור ומיזוג אוויר, וחשמל מעשי, הוא מסלול משולב המאפשר לרכוש את הידע המקצועי והמיומנויות הנחוצות למעבר ההסמכה מטעם משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.


מסלול זה מוצע, בין היתר, במכללת עתיד – רשת מכללות טכנולוגיות, שנמצאת בפרישה ארצית. יכולים להשתתף במסלול חשמלאים מעשיים שמעוניינים ללמוד אך ורק את תחום הקירור והמיזוג.


תכנית הלימודים


בתחילת המסלול, הסטודנטים רוכשים היכרות עם יסודות מתמטיים ופיזיקליים נחוצים. כמו כן, הם לומדים שרטוט טכני ומחזקים את יכולותיהם בשפה האנגלית, הדרושה לצורך פיתוח הבנה בתחום.


בהמשך, תכנית הלימודים משלבת בין תכנים מעולם טכנאות הקירור ומיזוג האוויר ובין נושאים מרכזיים בחשמל. הסטודנטים מעמיקים בנושאים פיזיקליים כגון תורת החשמל והמכונות, מקיפים סוגיות בתרמודינמיקה, ועוד.


מעבר לכך, נסקרים תקני ומתקני מיזוג וחשמל, המאפשרים לסטודנטים לרכוש את ההבנה הנחוצה לצורך עיסוק בעבודות בשטח כטכנאים בתחום.


חלק חשוב מתכנית הלימודים כולל הקניית יכולות לתכנון מערכות קירור ומיזוג, וכן תכנים העוסקים במערכות פיקוד ובקרה.


מתכונת הלימודים


במסגרת המסלול, הסטודנטים משתתפים ב – 812 שעות לימוד אקדמיות שנפרשות על פני כשנה וחצי. המסלול מתקיים במתכונת לימודי ערב, כאשר הסטודנטים נפגשים 3 פעמים בשבוע, למשך כ – 3 שעות, החל משעות אחר הצהריים.


על מנת להבטיח את ההכשרה המקצועית של המשתתפים ומוכנותם לעבודה בשטח, משולבת עבודה מעשית, תרגול והתנסות רבים במהלך הלימודים.


המסלול מהווה הכנה לקראת בחינות חיצוניות שנערכות מטעם משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. עם זאת, מתקיימים מבחנים פנימיים תוך כדי הקורס, המזכים בציוני מגן לקראת בחינות משרד העבודה.


נושאי הלימוד


נוסף ליסודות הידע אותם רוכשים הסטודנטים במקצועות ליבה כגון מתמטיקה, אנגלית, ופיזיקה, הסטודנטים רוכשים הבנה וידע בנושאים כגון:

 

  • שרטוט טכני
  • תורת הקירור
  • מבוא לתרמודינמיקה
  • תורת החשמל והמכונות
  • תקנים ומתקנים במערכות מיזוג אוויר
  • תכנון, פיקוד ובקרה במערכות קירור ומיזוג
  • ועוד


על מוסד הלימודים


רשת מכללות עתיד היא רשת של מכללות טכנולוגיות, בתי ספר להנדסאים, ומרכזי הכשרה מקצועית. מכללות עתיד ממוקמות במגוון ערים ברחבי הארץ, ומוקנות בהן הסמכות בתחומי הטכנולוגיה, התעשייה, הבניה והרכב.


המטרה לאורה מתקיימות ההכשרות בעתיד היא לספק לבוגריהן את הכלים להשתלבות מוצלחת בשוק העבודה. לשם כך, רבות מההכשרות נערכות תוך שיתוף פעולה או פיקוח מטעם משרדים ממשלתיים או גופים רשמיים במשק הישראלי. כך הבוגרים זוכים בהסמכות בעלות הכרה מצד גורמים מובילים בתעשייה, מה שעוזר לפתוח דלתות לקריירה.


בין ההכשרות והקורסים המתקיימים בעתיד ניתן למנות קורס חשמלאי מעשי, קורס חשמלאי ראשי, קורס טכנאי שירות מכשירי חשמל, קורס בקרים מתוכנתים, ועוד.


תעודה


בסיום הקורס נערכות בחינות פנימיות שציוניהם מהווים ציוני מגן עבור הבחינות החיצוניות של משרד העבודה. מטעם משרד העבודה נערכים 2 מבחנים חיצוניים, עיוני ומעשי, בנושאי קירור ומיזוג. כדי לקבל את ההסמכה בתחום החשמל המעשי, יש לעבור בהצלחה 3 בחינות של משרד העבודה.


מי שעומדים בהצלחה בבחינות הפנימיות והחיצוניות, זכאים לתעודת מקצוע קירור ומיזוג אוויר מטעם משרד העבודה, וכן לרישיון חשמלאי מעשי, המאפשר לבצע עבודות חשמל במתקנים בעלי מתח נמוך וכן לחתום על תוכניות עד 40 אמפר – לא כולל תכנון הארקת יסוד.


אפשרויות תעסוקה


ההסמכה המשולבת מאפשרת לבוגרי המסלול להשתלב בעולם התעסוקה במגוון רחב של תפקידים ומשרות. בין היתר, הם יכולים לעבוד כעצמאים בתחום החשמל או תיקון המזגנים, כשכירים בחברת החשמל, או בחברות וגופים שונים בתעשייה שצריכים עבודת תחזוקה קבועה במערכות המיזוג והקירור או בתשתיות החשמליות.


מי שמעוניינים להתקדם בקריירה יכולים להשתתף בהכשרות נוספות, למשל קורס חשמלאי ראשי, וכך לעלות בדרגה ולקבל היתר לעריכת תוכניות גם במתקנים בעלי מתח גבוה יותר – עד 3*250 אמפר (תלת פאזי).

 

 

עוד מסלולי לימוד - מכללת עתיד - לימודי תעודה