קורס ראש צוות מדידות במכללת עתיד

שירות אישי - צור קשר
קורס ראש צוות מדידות במכללת עתיד

קורס הכשרת ראש צוות מדידות במכללת עתיד - קורס ראשי צוות למדידות גיאודטיות

  

תהליך התכנון והבנייה כולל מגוון של שלבים, שאחד החשובים בהם הוא שלב המדידה. מדידות הן מרכיב הכרחי בעת התכנון לביצוע, בשלב רישום המקרקעין ובעת ליווי הרישום והפיתוח של שלד, מתאר, תכניות בינוי ותכניות תב"ע. את פעולות המדידה השונות יש לבצע בהתאם לתקנות רשמיות, לפי המפרטים הקבועים בחוק. ראשי צוות המדידה אחראיים על ביצוע של העבודות במשרד ובשדה כאחד, כשהם מפקחים על איכות תהליכי המדידה ועל הבקרה השוטפת על העבודות. תחום הגיאודזיה ומדידות השטח מתפתח בקצב מהיר והוא כולל מגוון של שיטות ומכשירי מדידה מתקדמים. מודדים משתמשים בין היתר בכלים כגון צילום אוויר, מכשור ומדידות פיזיות בשטח, כדי לקבל תמונה מלאה של תנאי הקרקע.


המעוניינים להשתלב בתפקידי ראשי צוות בתחום המדידה הגיאודטית יכולים ללמוד בקורס ראש צוות מדידות של רשת המכללות עתיד. הקורס מתקיים בשיתוף עם לשכת המודדים, גוף שעוסק בקידום תחום המדידות בישראל ובפיתוח המעמד המקצועי של המודדים. הקורס מעניק ידע רב בתחום הגיאודזיה ומכשיר את משתתפיו לתפקידי ראש צוות. בענף המדידות ישנו ביקוש רב לעובדים, התחום עובר לאחרונה פיתוח אינטנסיבי של מעמדו המקצועי, דרך מגעים של לשכת המודדים מול משרדי הממשלה השונים כדי להשתית התנהלות נכונה ויעילה של ענף המדידה בארץ. בוגרי התכנית יכולים להשתלב בשלל פרויקטים בתחום הבניין והתשתיות, הן במסגרת חברות תכנון ומדידה והן כעצמאיים שיכולים להעניק שירותים מתקדמים לשלל מסגרות בתעשייה.

 

הקורס מתקיים בשלוחות - חיפה ובאר שבע

 

תכנית הלימודים


המשתתפים בקורס ראש צוות מדידות של מכללת עתיד לומדים בהרחבה על מושגים מרכזיים בתחום הגיאודזיה ורוכשים מיומנויות להשתלבות בתפקידי ניהול של צוותי מדידות בתחום הבנייה והתשתיות. הם מתחילים ומתוודעים לתהליך היצוע המדידות, החל מקבלת הפרויקט ועד למסירת התוצרים המוגמרים ללקוח. לאחר מכן, הם לומדים על תקנות וחוקים בתחום המדידה ומפתחים מיומנויות חישוב בסיסיות. הם מעמיקים בחישוב ידני של חישובי מרחק ומכירים מושגים כגון זוויות ואזימוטים שחיוניים לתפקידם של המודדים. נוסף על כך, הם לומדים לתפעל מגוון סוגים של מכשירי מדידה מקצועיים.


בהמשך הקורס, נלמדים עקרונות המדידה של מבנים מסוגים שונים, תוך היכרות עם תהליך הבדיקה של הנתונים בשטח. הם לומדים לבצע בקרה על נתונים בשטח כגון נתונים לתחנות קבע ונקודות בקרה. כמו כן, הם לומדים כיצד לפענח ולנתח תצלומי אוויר וכיצד ליישם את המסקנות הנובעות מתוכם במהלך העבודה בפרויקט. נוסף על כך, נלמדים עקרונות בסיסיים בשימוש בתוכנת השרטוט הממוחשבת אוטוקאד (AutoCAD) ותרומתה לתחום הגיאודזיה והמדידה.


מתכונת הלימוד


היקפו של הקורס הוא כ - 650 שעות לימוד. הוא משלב התנסות מעשית במהלך התכנית, דרך תרגולים שונים שמסייעים למשתתפים לצבור ניסיון פרקטי בתהליכי המדידה ובפענוח של מפות ותרשימים מקצועיים.


נושאי הלימוד


במהלך הקורס נלמדים מגוון של נושאים בתחום הגיאודזיה והמדידות, הנה כמה מהם:

 

 • בדיקת נתונים בשטח
 • תהליכי ביצוע מדידות
 • תפעול מכשירי מדידה
 • תקנות וחוקת המדידות
 • חישוב ידני של מרחקים
 • תוכנת השרטוט אוטוקאד
 • עבודה בסביבה ממוחשבת
 • טופוגרפיה ושיטות למיפוי פרטים   
 • נתוני מפ"י
 • מדידת מבנים
 • אזימוטים וזוויות
 • פענוח בסיס תצ"א
 • תכנון וקריאת מפות
 • הכנת תכנית עבודה
 • מתמטיקה למדידות   
 • ועוד


על מוסד הלימוד


במכללת עתיד מתקיימות שלל תכניות הכשרה מקצועית שבהם יכולים המשתתפים לרכוש מיומנויות פרקטיות להשתלבות במקצוע מבוקש. הקורסים גם מתאימים למעוניינים לעבור הסבה מקצועית לענפי התעשייה השונים. מסלולי הלימוד שמים דגש על היכרות עם הפו הפרקטי של המקצוע, דרך התנסות מעשית ותרגולים פרקטיים שמשולבים במהלך הלמידה. חלק מן הקורסים מכינים את המשתתפים לקראת מבחני הסמכה חיצוניים שנערכים על ידי גורמים ממשלתיים לקבלת תעודת מקצוע.


רשת המכללות, עורכת קורסים בתחומים כגון רחב ותחבורה, חשבונאות, ניהול, מזכירות, חשמל, אנרגיה ומחשבים. בתחום הבניין והאחזקה, אפשר למצוא מסלולי לימוד נוספים, כגון קורס ממונה בטיחות בעבודה, קורס שרברבות וקורס בנייה בגבס.


תנאי קבלה


מועמדים שמעוניינים להתקבל לקורס נדרשים להיות בוגרי 12 שנות לימוד לפחות. כמו כן עליהם לעבור ראיון אישי שבו נבדקת התאמתם לתכנית.


תעודה


משתתפים שמשלימים בהצלחה את הקורס ועומדים בכל הדרישות במהלכו זכאים לקבל תעודה מקצועית שמוענקת על ידי לשכת המודדים ורשת המכללות עתיד.

עוד מסלולי לימוד - מכללת עתיד - לימודי תעודה