לימודי מדעי הרוח והחברה ומוזיקה באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
לימודי מדעי הרוח והחברה ומוזיקה באוניברסיטה הפתוחה

 

תואר ראשון בוגר במדעי הרוח והחברה בהדגשת מוזיקה של האוניברסיטה הפתוחה

 

מהם מדעי הרוח?

 

מדעי הרוח כוללים בתוכם דיסיפלינות שונות העוסקים במונחים של הרוח האנושית, כלומר מונחים שאינם ניתנים למדידה מוחשית או פיזית. בלימודים אלו נכללות דיסיפלינות כגון: פילוסופיה, היסטוריה, ארכיאולוגיה, בלשנות, ספרות, לימודי דתות, לימודים קלאסיים ועוד.

 

מהם מדעי החברה?

 

מדעי החברה כוללים בתוכם את כל הדיסיפלינות העוסקת בחקר החברה האנושית, התנהגותה, מאפייניה, מוסדותיה ויחסים בין הפרטים המרכיבים אותה. בין הדיספלינות הנלמדות במדעי החברה מצויות: סוציולוגיה, פסיכולוגיה, אנפרופולוגיה, כלכלה, יחסים בינלאומיים, מדיניות ציבורית, מדעי המדינה, תקשורת ועוד.

 

מה לומדים?

 

תוכנית הלימודים לתואר ראשון במדעי הרוח והחברה הינה תוכנית לימודים רב- גונית ומעשירה הכוללת בחירה מגוונת בין הקורסים השונים הנלמדים תחת המדעים הללו. באופן כללי ניתן לטעון כי תוכנית הלימודים מקיפה את כל שאלות הקיום והמרכיבים של החברה האנושית.

 

מסגרת הלימודים מאפשרת לסטודנט לקבל את הכלים לבחינה מעמיקה וניתוח של רעיונות, תפיסות ומושגים מופשטים כמו גם הבנה של נפש האדם, סביבתו והתנהגותו. הוויכוח האם לימודי הרוח והחברה יכולים להכלל תחת הכותרת "מדעיים" הינו ויכוח המתקיים מזה שנים רבות בין חוקרים שונים וכולל גישות ותשובות מגוונות.

 

את ההתנהגות האנושית ניתן לנתח רק על בסיס התנהגות העבר והבנה סביבתית ומשום כך לימודים בתחומים אלו מהווים אתגר אינטלקטואלי, כיוון שאת התנהגותו החברתית, מדינות, היסטורית של האדם לא ניתן לכופף למספרים ובחינה אמפירית. בתוכנית לימודים זו הסטודנט בוחר את תחומי העניין שלו ומארגן לעצמו תוכנית לימודים אישית כאשר ההדגשה מהווה התמחות במוסיקה.

 

לימודי מוסיקה מעניקים לסטודנט כלים לניתוח והבנה של תיאוריות מוסיקאליות, ניתוח יצירות והיסטוריה כללית של המוסיקה. גם בתחום המוסיקה ניתן לבחור בין מספר תחומים כגון: פיתוח שמיעה, המהווה סדנה בסיסית לפיתוח שמיעה מוסיקאלית, או תולדות המוסיקה המערבית הכוללת סקירה של סגנונות שונים במוסיקה המערבית, המלחינים החשובים שעצבו אותה ושורשיה ההיסטוריים.

 

תוכנית הלימודים

 

הלימודים לתואר בוגר בוגר במדעי הרוח והחברה בהדגשת מוסיקה כוללים:

 

  • קורסי התשתית בלימודי מוסיקה מכילים את הקורסים הבאים: פיתוח שמיעה, התנסויות סימפוניות, מוסיקה ממבט ראשון ומוסיקה ממבט ראשון: שלב ב'. קורסי החובה בלימודי מוסיקה כוללים: תולדות המוסיקה המערבית א', תולדות המוסיקה המערבית ב', מבוא למוסיקה, מבנים הרמוניים א' ומבנים הרמוניים ב'.

    שלוש התמקדויות בנושאים הבאים: ז'אנרים במוסיקה, תקופות ויוצרים של המוסיקה המערבית ואתנו-מוסיקולוגיה. הקורסים המתקדמים בלימודי מוסיקה הינם: מוסיקה ורעיונות חברתיים ובטהובן: מורד ורומנטיקן.

 

  • בחירה חופשית של קורסים במדעי הרוח והחברה שחלקם בלימודי מדעי החברה. ישנה אפשרות לבחור גם קורסים במוסיקה.

 

הדרישות הסמינריונית לתואר זה כוללות שתי עבודות סימנריונית במוסיקה.

 

משך הלימודים, תעודות ותנאי קבלה:

 

האוניברסיטה הפתוחה אינה מצריכה תנאי קבלה מוקדמים ללמודים בקורסים בודדים או ללמודי תואר ראשון. גם התקדמות הסטודנט ומשך הלימודים תלויה אך ורק בו. תוכנית הלימודים לתואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה מתבצעת באמצעות למידה עצמאית, הכוללת ספרי לימוד, לימודים באמצעות אתר הקורס, שיעורי הנחייה קבוצתיים.

 

לימודים אלו מצריכים משמעת עצמאית גבוהה, השקעה והתמדה אישית של כל סטודנט. תוכנית הלימודים לתואר ראשון במדעי הרוח והחברה בהדגשת מוסיקה אורכת מינימום שלוש שנים אקדמאיות (בהתאם להתקדמות של כל סטודנט) כאשר בסופם של הלימודים מוענקת תעודת תואר ראשון (B.A) במדעי הרוח והחברה בהדגשת מוסיקה.

 

מה הלאה?

 

בוגרי התואר של האוניברסיטה הפתוחה במדעי הרוח והחברה בהדגשת מוסיקה יכולים להמשיך ללימודי תואר שני במדעי הרוח, החברה או במוסיקה. ניתן גם ללמוד שנה נוספת לקבלת תעודת הוראה במדעי הרוח, החברה או במוסיקה ולהשתלב במוסדות החינוך בארץ. ישנה אפשרות להשתלב בשוק העבודה בהתאם לידע שרכשתם בתוכנית הלימודים ולתחומי הלימוד בהם התמקדתם.
 

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה