תואר שלישי בגיאוגרפיה באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תואר שלישי בגיאוגרפיה באוניברסיטת חיפה

תואר שלישי בגיאוגרפיה באוניברסיטת חיפה - דוקטורט בגיאוגרפיה


לחקור ולחשוב סביבה


מה הקשר בין הנוף הטבעי לתהליכים חברתיים ודמוגרפיים? כיצד ניתן לשמור על משאבי המים בארץ? ואיך אפשר להתמודד באופן יעיל עם שינויי האקלים שעוברים לאחרונה על עולמנו? אלה הן רק מקצת השאלות שמעסיקות היום חוקרים בתחום הגיאוגרפיה.


בתכנית לתואר שלישי בגיאוגרפיה של אוניברסיטת חיפה, ניתן להעמיק במחקר במגוון תחומים בגיאוגרפיה ובסביבה. מסלול זה מספר לתלמידיו מיומנויות מחקריות מתקדמות שיכולות לסייע להם לסלול את דרכם כחוקרים באקדמיה או לקדם את מעמדם בקריירה בזירת המדיניות הסביבתית והתכנון.


תכנית הלימודים


תלמידי המחקר יכולים לתכנן ולבצע מגוון של מחקרים שיכולים לחדש ולתרום לידע בענפי הגיאוגרפיה השונים. במסגרת התואר השלישי הם יכולים להעמיק בשלל תחומים כגון אקלים, משאבי קרקע ומים, גיאוגרפיה תרבותית, היסטורית ועירונית וכן תהליכי כנון של מדיניות סביבתית.


בחוג פועלות כמה מעבדות מחקר, בהן מעבדה לגיאומורפולוגיה, מעבדה לחישה מרחוק, מעבדה למערכות מידע גיאוגרפיות, מעבדה לכרטוגרפיה ספרתית ומעבדה לאקלים. כמו כן, פועלים בו מספר מכוני מחקר, בהם קתדרה לגיאו אסטרטגיה וביטוי מרחבי של ביטחון לאומי; מרכז לחקר תיירות ונופש; ומרכז לחקר הצפון וחיפה מבחינת התיישבות, אקלים, פיתוח ואוכלוסין.


מתכונת הלימוד


אורכה של תכנית הדוקטורט הוא כארבע שנים. השנה הראשונה מוקדשת לניסוח הצעת המחקר ולהשתתפות בקורסים עיוניים וסמינרים בתחום המבוקש. לאחר מכן, מהשנה השנייה ועד השנה הרביעית מבצעים את המחקר האינטנסיבי בליווי של המנחים וכן לוקחים חלק באירועים שונים של החוג, לרבות מפגשים עם חוקרים מתחומים שונים.


נושאי המחקר


הנה כמה מן הנושאים שחוקר סגל המרצים בחוג לגיאוגרפיה וסביבה:

 

  • היסטוריה סביבתית ומיפוי
  • אקולוגיה של שריפות יערות
  • שינויי אקלים ובריאות האדם
  • התפתחות המטרופולין ובניה לגובה
  • ספקטרוסקופיה ופענוח הדמיה תלת ממדית   
  • הידרולוגיה ושיטפונות
  • תכנון תיירות בת קיימא
  • נוף ואתרי הנצחה וזיכרון   
  • משאבי המים של ישראל
  • ועוד


סגל הוראה


יושב ראש הועדה החוגית לתואר השלישי הוא פרופסור לגיאוגרפיה, בין תחומי המחקר שלו אפשר למנות גיאוגרפיה היסטורית עירונית, גיאוגרפיה היסטורית ופוליטית של העת החדשה וגיאוגרפיה של מצבים קולוניאליים.


על מוסד הלימוד


באוניברסיטת חיפה ניתן ללמוד בתכניות תואר שלישי במגוון פקולטות וחוגים. בין היתר, מתקיימות תכניות תואר שלישי בסוציולוגיה, תואר שלישי במנהל עסקים, תואר שלישי בכלכלה, תואר שלישי בפסיכולוגיה, תואר שלישי בביולוגיה ותואר שלישי במדעי המחשב.

 


תנאי קבלה


רשאים להגיש מועמדותם לתואר שלישי במסלול זה הם בוגרי תואר שני בגיאוגרפיה במסלול מחקרי עם תזה, בממוצע ציונים 87 לפחות. הציון בתזה נדרש להיות 86 ומעלה. כמו כן, המועמדים מוזמנים לראיון בפני ועדת דוקטורט. מי שמסיימים תואר שני בגיאוגרפיה במסלול שאינו מחקרי, יכולים להירשם לתכנית מחקר מקדים ובו משלימים עבודה שוות ערך לתזה. בוגרי תואר שני מתחומים שאינם גיאוגרפיה נדרשים לקורסי השלמה לפי שיקול דעתה של וועדת הדוקטורט של החוג.


תנאי הקבלה לדוקטורט כוללים הגשה של קורות חיים, תעודות הסיום וגיליונות הציונים של התואר הראשון והשני, המלצות מחברי סגל אקדמיים שאחד מהם היה מנחה התזה של המועמדים והצהרת כוונות בנוגע למהות המחקר אותו הם מעוניינים לבצע. כמו כן, הם צריכים לקבל הסמכה מאחד מחברי הסגל לגבי הנחייתם בכתיבת עבודת הדוקטורט, לפני תחילת התכנית.


תעודה


תואר שלישי "דוקטור לפילוסופיה" PhD מוענק לבוגרים על ידי אוניברסיטת חיפה.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה