לימודי מדעי הנתונים באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
לימודי מדעי הנתונים באוניברסיטת חיפה

לימודי מדעי הנתונים B.Sc. באוניברסיטת חיפה

 

באוניברסיטת חיפה מתקיימת תכנית לימודים במדעי הנתונים, במסלול מדעי המחשב, מערכות מידע וסטטיסטיקה. תכנית זו מתכתבת עם עלייה חדה בצורך בפתרונות להסקת מסקנות מכמויות המידע הרבות במשק. כיום נדרשים פתרונות יצירתיים לעיבוד נתונים, אותם ניתן ליישם בענפים כגון ניהול וארגון, ערים חכמות, כלי רכב אוטונומיים ועוד. כל אלה ועוד דורשים הבנה מעמיקה בשיטות ממדעי המחשב, בסטטיסטיקה וממערכות מידע.


התכנית למדעי הנתונים של אוניברסיטת חיפה מתאימה למי שמעוניינים להצטרף למהפכת מידע זו, שברצונם להכיר מגוון כלים טכנולוגיים ומדעיים מתקדמים. זוהי תכנית אינטר דיסציפלינרית שבה לומדים על מחזור החיים המלא של לימודי דאטה סיינס (Data science) לרבות איסוף, ניקוי, אחזון, ניהול, חקר, ניתוח והצגת נתונים תוך היכרות עם תיאוריות מובילות בענף.


המסלול מעניק לסטודנטים סל נרחב של כלים פרקטיים אותם יוכלו ליישם בשלל אפיקים בתחום מדעי הנתונים שכן הוא מקנה חשיבה רב תחומית המבוקשת בתעשייה של היום. באפשרות הבוגרים להשתלב כמדעני נתונים במגוון משרות שמתאימות לבוגרי לימודי מדעי המחשב, סטטיסטיקה או מערכות מידע. כמו כן, בוגרים שמעוניינים בכך יכולים להמשיך לתואר שני בחוג בו עברו את מסלול הלימודים, בדרך כלל נדרשות השלמות של קורס או שניים כדי להתקבל ללימודים המתקדמים באחד משני החוגים האחרים.


תכנית הלימודים


תכנית זו מבוססת על החוזקה של שלושת החוגים - מדעי המחשב, לימודי סטטיסטיקה ולימודי מערכות מידע. הסטודנטים בתכנית זו לומדים נושאים מרכזיים ועדכניים בשלושת ענפי הידע וכך מקבלים הכשרה מקיפה לתפקידי מדעני נתונים - Data Scientists. תכנית זו מבוססת הן על ידע תיאורטי נרחב במדעי הנתונים והן על מתן כלים פרקטיים להתמודדות עם אתגרים עכשוויים בתחום המידע.

 

מתכונת הלימוד


היקפה של התכנית הוא כשלוש שנים. הסטודנטים משלבים לימוד קורסים משלושת החוגים, כ - 80 אחוזים מהנקודות להשלמתו של התואר נלמדות באופן משותף על ידי כל הסטודנטים, כמו כן הם לומדים קורסי חובה ובחירה בחוג נסחר וקורסי בחירה ייעודיים במדעי הנתונים, מתוך סל משותף.


התכנית שמה דגש על כלים פרקטיים בתחום מדעי הנתונים. הסטודנטים מבצעים שלל משימות מעשיות כבר משנת הלימודים הראשונה, כגון מעבדה שבה מתנסים בשימוש בכלים עכשוויים כדי לפתור בעיות ממשיות מן התעשייה. בחלק מקורסי הבחירה בתכנית משולבים פרויקטים והתנסות מעשית שחלקם נערכים בשיתוף חברת סטארט אפ, מה שמאפשר למשתתפים מפגשים פנים אל פנים עם אתגרים בתעשייה.


נושאי הלימוד


הסטודנטים בתכנית ללימודי מדעי הנתונים לומדים בין היתר על הנושאים הבאים:

 

 • הסקה סטטיסטית
 • ממשק אדם מחשב
 • עיצוב מערכות מידע
 • ויזואליזציה של מידע
 • ניהול נתונים מקושרים
 • ניתוח ותכנון אלגוריתמים   
 • למידת מכונה
 • אתיקה ופרטיות
 • ניהול נתוני עתק
 • תכן מסדי נתונים
 • מודלים חישוביים   
 • ועוד

 

על מוסד הלימוד


אוניברסיטת חיפה מציעה מגוון רחב של תכניות לימודים אקדמיות לתואר ראשון ולתארים מתקדמים. בין החוגים בהם ניתן ללמוד לתואר ראשון ניתן למנות לימודי מתמטיקה, לימודי סטטיסטיקה, לימודי מדעי הרפואה, לימודי ביולוגיה, לימודי כלכלה ועוד מבחר תכניות לימוד. סטודנטים יכולים ללמוד במסלולים דו חוגיים המשלבים חוגים משיקים או שונים בתחומם.


תנאי קבלה


התכנית מיועדת לסטודנטים מצטיינים. רישום לתכנית זו מתבצע דרך אחד מן החוגים - לימודי מדעי המחשב, לימודי מערכות מידע או לימודי סטטיסטיקה. מומלץ לפנות ישירות אל מוסד הלימוד לצורך קבלת הפרטים המדויקים לגבי תנאי הקבלה ללימודים בתכנית.
יש לציין כי סטודנטים שברשותם חתך קבלה גבוה במיוחד יכולים לקבל תמיכה מיוחדת לרבות מלגות לימוד ושיתוף בפרויקטים מחקריים שונים במהלך הלימודים.


תעודה

 

סטודנטים שעומדים בהצלחה בכל חובות הלימודים זכאים לקבל תואר ראשון B.Sc. במדעי הנתונים מטעם אוניברסיטת חיפה.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה