לימודי הוראת פסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
לימודי הוראת פסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה

לימודי הוראת פסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה - פסיכולוגיה לתעודת הוראה

 

פסיכולוגיה לנעורים

 

מאז ומתמיד בני האדם התעניינו בתהליכים רגשיים ונפשיים, בתת־מודע ובהבניות חברתיות. אין זה פלא שזהו אחד התחומים המבוקשים ללימודים האקדמיים, וגם אנשים שאינם בוחרים להתמחות בדיסציפלינה זו מסתקרנים לדעת על עצמם ועל דפוסי ההתנהגות של הסביבה שלהם. התעניינות זו אינה מתחילה ביום השחרור מצה"ל, אלא היא מתחילה עוד בילדות ובעיקר בגיל ההתבגרות.

 

משכך, יותר ויותר בתי ספר תיכוניים מאפשרים לתלמידים ללמוד במגמה זו לתעודת הבגרות ולהעשיר את הידע הפסיכולוגי שלהם מגיל צעיר. לשם כך בתי הספר העל־יסודיים נזקקים למורים שילמדו את המקצוע. אותם מורים נדרשים לא רק ליכולת עמידה מול כיתה, אלא עליהם להכיר את תורת הפסיכולוגיה מבפנים, הם צריכים ידע נרחב בשלל התיאוריות השונות והם צריכים לדעת להתאים את המידע, שלעתים הוא רגיש במיוחד, לילדים המתבגרים.

 

תכנית לימודים

 

לימודי הוראת פסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה מתקיימים בתכנית לימודי חינוך לתעודה, שמעניקה תעודת הוראה לבעלי תואר ראשון. מחולקים לשני מקבצים – מקבץ למידה, הוראה וחינוך ומקבץ תהליכים פסיכולוגיים, חינוכיים וחברתיים. שני המקבצים הללו נותנים לסטודנטים את ההכשרה העמוקה ביותר להוראת הדיסציפלינה לתלמידי תיכון.

 

הסטודנטים לומדים את שיטות ההוראה השונות, לרבות החינוך הפרונטאלי, והם מקבלים את ההכשרה הנדרשת לעמוד בפני כיתה ולפתח את הרגישויות הנצרכות לכך. הם לומדים על התנהלות מערכת החינוך בארץ, על צרכים מיוחדים של תלמידים ואת הדרכים לזהות את אותם הצרכים ולטפל בהם. כמו כן, הם לומדים כיצד להתאים את התכנים הנלמדים לבני הנוער הלומדים אותם.

 

הסטודנטים מעמיקים את הידע שלהם בתיאוריות פסיכולוגיות השונות ובמודלים סוציולוגיים מגוונים. הם לומדים דרכי הקניית פסיכולוגיה לבני נוער ותיאוריות שיעזרו להם להתמודד עם הקשיים שהם נתקלים בהם כמתבגרים וכיצד הפסיכולוגיה מסייעת ללימודים.

מתכונת הלימוד

 

התלמידים בוחרים בין שני מסלולים אפשריים – מסלול חד־שנתי או מסלול דו־שנתי. מתכונת הלימודים כוללת שיעורי חובה, שיעורי בחירה, תרגולים, סמינרים והכשרה מעשית.

 

נושאי הלימוד

 

 • סביבת למידה והוראה
 • דידקטיקה בפסיכולוגיה
 • מערכת החינוך בישראל
 • עיונים פילוסופיים בחינוך
 • פנימיות חינוכיות וטיפוליות
 • שילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים    
 • דיאלוג עם ילדים
 • ויסות אקלים בכיתה
 • פיתוח כישורי הוראה
 • סיכון בקרב מתבגרים
 • סביבות משחק ולמידה    
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

הפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה מציעה מגוון מסלולים לתואר ראשון, לתואר שני וללימודי המשך והתמקצעות. כל מסלולי הלימוד מבוססים על שיטות מחקר ועל ניסיון מעשי שנעשה בפקולטה ומחוצה לה. אנשי הסגל והסטודנטים שבפקולטה משתתפים בפרויקטים חינוכיים התורמים לשדה החינוך שבקהילה. בין המסלולים שיש בפקולטה אפשר ללמוד לימודי הוראת מתמטיקה, תעודת הוראה בחינוך מיוחד, קורס הכשרת מטפלים בביבליותרפיה ומסלול תואר שני בהתמחות לקויות למידה.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים צריכים להיות בעלי תואר ראשון בממוצע 80 לכל הפחות באחד מהתחומים הבאים: פסיכולוגיה, מדעי ההתנהגות או ייעוץ והתפתחות האדם. לחלופין ניתן להתקבל על סמך תואר שני בייעוץ חינוכי. הקבלה מותנית בריאיון אישי.

 

תעודה

 

התלמידים המסיימים את כל מטלות הקורס, לרבות ההכשרה המעשית, מקבלים תעודת הוראה בפסיכולוגיה מטעם הפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה