לימודי כלכלה ומדעי המדינה באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
לימודי כלכלה ומדעי המדינה באוניברסיטת חיפה

לימודי כלכלה ומדעי המדינה - אוניברסיטת חיפה


הכוחות המניעים את המשק


ממגעים דיפלומטיים בין מדינות ועד לביסוס של מדיניות חברתית ופיננסית בתוך המדינה, מהלכים מכריעים רבים מתחוללים כל העת במגרש הפוליטי והכלכלי. בין תחומי הכלכלה והפוליטיקה מתקיים קשר מהותי, כאשר תנועות ושינויים כלכליים משפיעים על פניה של המדינה ובמקביל לפעילותם של מקבלי ההחלטות במדינה יש כוח לשנות ולעצב את פני השוק והכלכלה המקומית והבין לאומית. הבנה מעמיקה של התהליכים האקטואליים שמרחשים בכלכלה הגלובלית ובכלכלת המדינה יכולה לסייע לנתח ולבחון את הפעילות של גופים פוליטיים שונים, וכן לעזור לקבלה של החלטות נבונה יותר.


באוניברסיטת חיפה מציעים מסלול לימודים דו חוגי ייחודי, ללימודי כלכלה ומדעי המדינה. מסלול זה משלב בין שני כלים שחיוניים לשוק העבודה של היום והם הכרה של הכלכלה והמשק והבנה של ההקשר הפוליטי של שני גורמים אלה בזירה הלאומית ובזירה הבין לאומית. הכלים שנרכשים במהלך התכנית הדו חוגית מסייעים לבוגרים להשתלב בתפקידים מגוונים בארגונים ממשלתיים, פיננסיים ובין לאומיים. בין היתר, הם יכולים להשתלב ברשויות, בבנקים ובחברות ביטוח ובמסגרות נוספות.


תכנית הלימודים


תכנית זו מאפשרת לסטודנטים להכיר את העולם הכלכלי ולפתח ראייה כוללת של הזירה הבין לאומית, במטרה להכין את הסטודנטים להשתלבות בארגונים פיננסיים וממשלתיים. הסטודנטים לומדים על סוגיות מרכזיות וחשובות בתחום הכלכלה וכן במדעי המדינה.


דרך הקורסים השונים הם לומדים על נקודות ההשקה בין החברה, המשק ומוסדות המדינה. הם בוחנים סוגיות תיאורטיות והיסטוריות שנמצאות בבסיס הרעיון הפוליטי והכלכלה. הם גם סוקרים את פעילותם של ארגונים חברתיים וכלכליים ומשרדי ממשלה. דרך העיסוק בשני תחומי הידע, הם יכולים לדון בסוגיות כגון רווחה, מדיניות ביטחון ותפקוד גופים חוצי לאום. כמו כן, הם דנים בדרכים בהן מדינות ומוסדותיהן פוגשות את התחום הכלכלי, תוך שהם מתוודעים לתהליכים אליהם נדרשים חוקרים, מנהלים ומקבלי החלטות בשוק.


מתכונת הלימוד


היקפם של הלימודים במסלול הדו חוגי הוא שלוש שנים. הסטודנטים משלבים שיעורים עיוניים משני חוגי הלימוד, יחד עם התנסות מעשית דרך סמינריונים, קבוצות מחקר, סדנאות וקורסי פרקטיקום.


הסטודנטים לוקחים חלק בפרקטיקום ייחודי, שמאפשר להם לצבור ניסיון מעשי בעבודה שנוגעת לקשר שבין הפוליטיקה לכלכלה. במהלך הפרקטיקום, בוחרים ארגונים ציבוריים או פרקטיים ומשתלבים בהם באופן פעיל. כך הם מכירים מקרוב תפקידים שונים במשק ובזירה הציבורית ומפתחים קשרים מקצועיים, וכך פותחים דלתות לתעסוקה בהמשך דרכם. כמו כן, הם מבצעי פרויקטים מחקריים שמתבססים על השיקולים השונים שנובעים מן ההתנסות, במסגרתם הם מתכננים פתרונות לבעיות בפעילות ארגונים.


נושאי הלימוד


בין מגוון הנושאים אשר נלמדים במהלך התכנית הדו חוגית אפשר למצוא:

 

  • מבוא לאקונומטריקה
  • מיקרו ומאקרו כלכלה
  • סטטיסטיקה והסתברות
  • עוצמה ומשק בעולם משתנה
  • המדינה והשוק ומה שביניהם    


על מוסד הלימוד


אוניברסיטת חיפה נוסדה בשנת 1972 והיא אוניברסיטת המחקר הגדולה ביותר בצפון הארץ. היא שמה לה למטרה לקדם הוראה אקדמית ומחקר בשלל תחומים. באוניברסיטה אפשר ללמוד במבחר תכניות לתואר ראשון, לתואר שני, לתואר שלישי וכן ללימודי תעודה. באוניברסיטה פועלות גם תכניות למכינה קדם אקדמית, שמיועדות למעוניינים לשפר את סיכויי הקבלה ללימודים. בין תחומי הלימוד שנלמדים באוניברסיטה נכללים מדעים מדויקים, מדעי הטבע, מדעי החברה, מדעי הרוח וענפים נוספים. בים התכניות לתואר ראשון שניתן ללמוד באוניברסיטה אפשר למצוא גם לימודי משפטים, לימודי סוציולוגיה, תואר ראשון בתקשורת, לימודי משאבי אנוש, לימודי מזרח תיכון, לימודי פסיכולוגיה ועוד מגוון תכניות. הסטודנטים יכולים להסתייע במלגות לימודים שונות, אשר ניתנות בחלקן על ידי האוניברסיטה ובחלקן על ידי קרנות פרטיות וגופים חיצוניים.


תנאי קבלה


כדי להתקבל לתכנית לימודים זו באוניברסיטת חיפה, על המועמדים לעמוד בתנאי הקבלה הכלליים שדורשת אוניברסיטת חיפה, לפי הרמה שנדרשת על ידי החוגים. כמו כן, הם נדרשים להציג ציון של 70 ומעלה בבגרות במתמטיקה ברמת 5 יחידות או ציון 80 לפחות ברמת 4 יחידות לימוד. מועמדים שאינם עומדים בדרישה זו צריכים לעבור מבחן מיון ארצי במתמטיקה בציון של לפחות 90. כדי לקבל את המידע המדויק לגבי תנאי הקבלה ללימודים, מומלץ לפנות ישירות למוסד הלימוד.


תעודה


תואר ראשון BA בכלכלה ומדעי המדינה מוענק לסטודנטים שעומדים בכל הדרישות במסגרת לימודיהם על ידי אוניברסיטת חיפה.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה