תכנית פכ"מ לימודי פילוסופיה כלכלה ומדעי המדינה באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תכנית פכ"מ לימודי פילוסופיה כלכלה ומדעי המדינה באוניברסיטת חיפה

לימודים בתכנית פכ"מ באוניברסיטת חיפה - תואר משולב בלימודי פילוסופיה, כלכלה ומדעי המדינה

 

באוניברסיטת חיפה מתקיימים לימודים בתכנית פכ"מ - תואר ראשון משולב בפילוסופיה, כלכלה ומדעי המדינה. בתכנית זו מתבססים על מודל אשר נוסה באוניברסיטת אוקספורד החל משנות העשרים, ובו הסטודנטים רוכשים בסיס ידע אינטגרטיבי בתחומים כגון כלכלה, פוליטיקה, מדיניות ציבורית ועוד.


לימודים בתכנית פכ"מ מיועדים למי שמעוניינים להשתלב בקבלת ההחלטות בשירות הציבורי, במגזר העסקי ובארגונים בין לאומיים. הידע והכלים הנרכשים בתכנית יכולים לסייע להשתלבות באפיקי פעילות שונים בתחום האסטרטגיה המקומית, האזורית והעולמית, דרך הבנה של המורכבות של אותם תהליכים והרב תחומיות המאפיינת אותם.


הבוגרים יכולים להשתלב במסגרות שונות כגון בשירות הציבורי, בפוליטיקה, בזירת הבנקאות והפיננסים ועוד. בין התפקידים שאותם הם יכולים למלא נכללים יועצים ציבוריים, יועצים פיננסיים, עובדים במועצות וערים, עובדי מחקר בארגונים לניתוח מערכות, פעילות בעמותות וארגונים חברתיים ועוד. כמו כן, באפשרות הבוגרים להמשיך לתארים מתקדמים בתחומי הלימוד השונים.

 

תכנית הלימודים


הסטודנטים מקבלים ידע וכלים להכשרתם לקבלת החלטות בשירות הציבורי ובסקטור העסקי. משולבים בה מספר תחומי ידע - פילוסופיה, כלכלה ומדעי המדינה.


הם בוחנים תהליכים לטיפול בסוגיות בעלות השפעה על הסביבה הכלכלית והפוליטית בישראל. בתכנית סבורים כי כדי לענות על צורכים עכשוויים של השירות הציבורי, יש צורך בעובדים שבקיאים לא רק בביצוע חישובים כלכליים או בשיקולים צרים, אלא כאלה שביכולתם להבין את התמונה המלאה ולהכיר את צורכי החברה תוך הבנה של ערכים כגון סולידריות, צדק חברתי, אוטונומיה אישית ועוד.

 

מתכונת הלימוד


היקף הלימודים בתכנית זו שלוש שנים. הסטודנטים לוקחים חלק בקורסי חובה ובחירה של החוגים השונים וכן קורסים ייעודיים לתכנית.


במהלך הלימודים, משתלבים הסטודנטים בפרקטיקום מעשי במוסדות שונים, כדי לחשוף אותם לתהליכים רלוונטיים במשק הישראלי.


סטודנטים המתקבלים בתכנית יכולים להיות זכאים למלגות לימודים, על בסיס הציון בפסיכומטרי. כמו כן, ישנה אפשרות למגורים במעונות. מומלץ לוודא אפשרויות אלה מול מוסד הלימוד לקבלת הפרטים המדויקים.


נושאי הלימוד


הנושאים הנלמדים בתכנית כוללים את התחומים הבאים:

 

 • מינהל ציבורי
 • תורת ההכרה
 • כתיבה פילוסופית
 • יחסים בינלאומיים
 • צדק, שוויון והפליה
 • מדינה, משק ומוסר
 • צדק חלוקתי ובחירה חברתית
 • ועוד

 

על מוסד הלימוד


באוניברסיטת חיפה ניתן למצוא מגוון חוגים נוספים לתואר ראשון, לצד מסלולים לתארים מתקדמים. בענפי מדעי החברה ומדעי הרוח, מתקיימות תכניות לימודים בענפים כגון סוציולוגיה, פסיכולוגיה, היסטוריה, תולדות ישראל, לימודי המזרח התיכון, תקשורת, שירותי אנוש ועוד. הסטודנטים יכולים ללמוד במסלולים דו חוגיים, קיימות גם תכניות לימודים לסטודנטים מצטיינים. כמו כן, מאפשרים באוניברסיטה ללמוד מקצועות מסוימים בתכניות לתואר ראשון בשנתיים.

 

תנאי קבלה


כדי להתקבל ללימודים בתכנית זו, על המועמדים לעמוד בתנאי הקבלה הבאים:

 

 • ציון סכם (שקלול של ציוני הפסיכומטרי והבגרות) של 660 ומעלה
 • בגרות במתמטיקה ברמת 5 יחידות לימוד בציון 70 ומעלה או ברמת 4 יחידות לימוד בציון 80 ומעלה
 • ציון 120 ומעלה (רמת "מתקדמים ב'") בשפה האנגלית במסגרת הפסיכומטרי, אמי"ר או אמיר"ם
 • ציון 120 ומעלה במבחן ידע בעברית למועמדים ששפת ההוראה בבית הספר התיכון שבו למדו לא הייתה עברית, ושלא נבחנו בפסיכומטרי בשפה העברית
 • עמידה בתנאי הקבלה האוניברסיטאיים, לרבות בגרות מלאה או תעודה שוות ערך
 • ראיון אישי במקרה הצורך


לתשומת לבכם - תנאי הקבלה עשויים להשתנות מעת לעת, מומלץ לוודא את הפרטים מול מוסד הלימוד.


תעודה


לבוגרי התכנית אשר עומדים בכל הדרישות מוענק תואר ראשון מטעם אוניברסיטת חיפה. יש לציין כי הענקת התואר מותנית באישור המועצה להשכלה גבוהה.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה