תואר שני בממשל ורעיון מדיני באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בממשל ורעיון מדיני באוניברסיטת חיפה

תואר שני בממשל ורעיון מדיני MA באוניברסיטת חיפה - התמחות בתואר השני במדעי המדינה

 

מכת מדינה

 

בעוד לחלק מהאנשים המעורבות הפוליטית שלהם מסתכמת ביום אחד אחת לארבע שנים, ישנם אנשים שהפוליטיקה היא חלק בלתי נפרד מהחיים שלהם, אם כאנשי מפלגה וכאנשי ממשל ואם כאזרחים פעילים. כך או כך, המדיניות וההחלטות שמתקבלות בכנסת משפיעות על כל אחד ואחד מתושב המדינה בפנים שונים של חיי היום יום, מההיבט הכלכלי, הביטחוני, המשפטי, הבריאותי, התרבותי והחברתי.

 

מטרת התואר השני בממשל ורעיון מדיני היא לבחון ולחקור את כלל הנושאים האלה באופן השוואתי כדי לנסות להבין מהלכים פוליטיים, אינטרסים של פוליטיקאים לעומת אינטרסים מדינתיים ולהבין את ההשלכות של כל אלו על אזרחי המדינה ברמת המיקרו ועל אזרחי העולם ברמת המאקרו.

 

 

תכנית הלימודים

 

תואר שני בממשל ורעיון מדיני באוניברסיטת חיפה מקנה לסטודנטים כלים לחקירה ולביקורת על הנושאים השונים המרכיבים את תחום מדעי המדינה, כמו ממשל, מחשבה מדינית, פילוסופיה פוליטית, פוליטיקה השוואתית, לימודים אזוריים, מדיניות ישראלית ויחסים בינלאומיים. הסטודנטים לומדים על מושגי יסוד כמו צדק, שוויון, חרות, צדק, מחויבות מדינית ומהות המדינה והם בוחנים אותם בראיה מקומית לצד ראיה גלובלית.

 

במסגרת תכנית התואר השני בממשל הסטודנטים בוחרים באחת מן ההתמחויות הבאות – דמוקרטיה, פוליטיקה של המזרח התיכון בעת החדשה או ביטחון לאומי. בכל אחת מן ההתמחויות הסטודנטים לומדים לעומק היבטים שונים, כמו מפלגות, גיוס פוליטי, מסעי בחירות, שיטות בחירות, קבוצות אינטרס ומשטרים דמוקרטיים, פרלמנטריים ונשיאותיים בהתמקדות על ההשפעות שלהם על נושאי ההתמחות.

 

מתכונת הלימוד

 

זהו אחד המסלולים שמתקיימים במסגרת התואר השני במדעי המדינה, אשר נמשך כשנתיים. הסטודנטים לתואר השני בוחרים בין המסלול העיוני לבין המסלול המחקרי. מתכונת הלימוד כוללת קורסי חובה, קורסי בחירה, קורסי סמינר וסדנות מחקר.

 

נושאי לימוד

 

 • הסכסוך הישראלי – פלסטיני
 • דת ומדינה במשטרים מודרניים
 • גישות ואסכולות במדעי המדינה
 • מדיניות החוץ של ארצות הברית
 • טרור בינלאומי והג'יהאד האסלאמי
 • מעורבות פוליטיות בקרב מדינות דמוקרטיות   
 • כלכלה פוליטית
 • לוחמה אסימטרית
 • פסיכולוגיה פוליטית
 • מדינה, לאומיות ומלחמה
 • סוגיות בפוליטיקה הפלסטינית    
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

אוניברסיטת חיפה היא מוסד להשכלה גבוהה אשר מקדם את המחקר ואת ההוראה. מסלולי הלימוד של האוניברסיטה הם רב־תחומיים אשר מאפשרים שיתופי פעולה עם מוסדות אקדמיים ברחבי העולם. באוניברסיטה אפשר ללמוד במגוון תכניות לימוד לתואר ראשון ולתארים מתקדמים בכל אחת מן הפקולטות שבה – הפקולטה למשפטים, הפקולטה לחינוך, הפקולטה למדעי החברה, הפקולטה למדעי הרוח והפקולטה למדעי הטבע. בבית למדעי המדינה של הפקולטה לחברה אפשר ללמוד תואר שני ביחסים בינלאומיים, תואר שני במנהל ומדיניות ציבורית ותואר שני בביטחון לאומי.

 

תנאי קבלה

 

לתואר שני בממשל ורעיון מדיני מתקבלים מועמדים בעלי תואר ראשון במדעי המדינה או בתחום מקביל בממוצע ציונים 80 לפחות. הקבלה ללימודים מותנית בהמלצה מוועדת הקבלה ללימודים מתקדמים.

 

 

תעודה

 

הסטודנטים שמסיימים את כל דרישות הלימודים, לרבות הגשת עבודת הגמר או עבודת התזה, מקבלים תואר מוסמך בממשל ורעיון מדיני מטעם אוניברסיטת חיפה.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה