תואר שני בנוירופסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בנוירופסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה

תואר שני בנוירופסיכולוגיה קלינית באוניברסיטת חיפה


מכשירים חוקרים ומטפלים


תחום הנוירופסיכולוגיה הקלינית מתמקד בביטוי הרגשי, ההתנהגותי והנוירוכימי של הפרעות התפתחות במערכת העצבים. פסיכולוגים ומטפלים בדיסציפלינה זו מאבחנים ומעריכים מטופלים משכבות גיל ואוכלוסיות שונות ובונים עבורם תכנית התערבות טיפולית ומשקמת שמותאמת להם. בין התחומים בהם עוסקים פסיכולוגים אלה נכללים קשיים קוגניטיביים ורגשיים, הפרעות פסיכיאטריות, מחלות ניווניות, הפרעות למידה וטראומות מוחיות. אופיו הרב תחומי של הענף מחייב את המטפלים להבין בשלל היבטים, כגון קוגניציה, התפתחות רגשית, פסיכופתולוגיה, פרמקולוגיה והתפתחות קוגניטיבית וכן להכיר של שלל שיטות האבחון והטיפול הקיימות.


במסגרת התואר השני בפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה ניתן ללמוד במסלול תואר שני בנוירופסיכולוגיה קלינית, זוהי אחת ההתמחויות המוצעות במסגרת תואר שני בפסיכולוגיה קלינית. תכנית זו מבוססת על מודל המשלב מחקר ועבודה טיפולית במקביל, כששני התחומים מעשירים זה את זה. בוגרי המסלול יכולים להתמחות הן בתחום הפסיכולוגיה הקלינית והן בפסיכולוגיה שיקומית.


תכנית הלימודים


במהלך התואר השני בפסיכולוגיה בתכנית זו הסטודנטים רוכשים ידע קליני בפסיכולוגיה ובמקביל מפתחים את הידע בתחום מדעי המוח והפסיכולוגיה הקוגניטיבית. הם שמים דגש על צורכיהן של אוכלוסיות עם ליקויים נוירו קוגניטיביים שונים שמחייבים שיטות התערבות מיוחדות. נוסף על כך, הם בונים כישורים מחקריים שיכולים לסייע להם לשתף פעולה עם חוקרים אחרים ואף להמשיך לקריירה מחקרית בעתיד.


מתכונת הלימוד


מסלול זה מתוך התואר השני בפסיכולוגיה קלינית מתקיים בתכנית מחקרית בלבד עם כתיבת תזה, שאורכה שלוש שנים. הסטודנטים מבצעים פרקטיקום שיקומי נוירופסיכולוגי במהלך השנה השנייה ובשנה השלישית לתואר עורכים פרקטיקום קליני בשדה.


נושאי הלימוד

 

 • פסיכותרפיה דינמית
 • אתיקה של פסיכולוגים
 • בסיסי מוחי של תפישה
 • נוירופסיכולוגיה שיקומית
 • פסיכותרפיה אינטגרטיבית
 • טיפול התנהגותי קוגניטיבי    
 • מוח ושפה
 • טיפול קצר מועד
 • הערכת האישיות
 • דימות מוחי FMRI
 • הערכה פסיכולוגית    
 • ועוד


סגל הוראה


את המגמה לנוירופסיכולוגיה קלינית מרכזת חוקרת בעלת תואר דוקטור, תחומי המחקר שלה כוללים הדמיה מוחית של עיבוד השפה, למידת שפה שנייה במבוגרים ובילדים והשפעותיה של השינה על רכישת שפה.


על מוסד הלימוד


התואר השני בפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה מחולק למסלולים בפסיכולוגיה מחקרית ולמסלולים בפסיכולוגיה מדעית. המסלולים המחקריים כוללים תואר שני בנוירוקוגניציה, תואר שני בפסיכולוגיה חברתית, תואר שני בפסיכולוגיה התפתחותית ותואר שני במוח ופסיכופתולוגיה. המסלולים הקליניים מדעיים כוללים תואר שני בפסיכולוגיה קלינית, בהתמחות טווח החיים או בתכנית תואר שני בפסיכולוגיה קלינית של הילד. קיים גם מסלול ישיר לתואר שלישי בפסיכולוגיה.


תנאי קבלה


למסלול זה מתקבלים מועמדים בוגרי לימודי פסיכולוגיה ולימודי מדעי ההתנהגות, ממוצע הציונים תלוי תכנית, נדרש ציון של 85 ומעלה או 90 ומעלה. יש צורך בציון במבחן מתא"ם, ובהצגה של המלצות. המועמדים עוברים ראיון אישי.

 

תעודה


תואר שני MA בנוירופסיכולוגיה קלינית מוענקת לסטודנטים שעומדים בכל הדרישות במהלך התכנית מטעם אוניברסיטת חיפה.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה