תואר שני בחינוך מיוחד לגיל הרך באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בחינוך מיוחד לגיל הרך באוניברסיטת חיפה

תואר שני בחינוך מיוחד בהתמחות הגיל הרך באוניברסיטת חיפה

 

יחיד ומיוחד

 

חינוך הילדים הוא הדבר החשוב ביותר שההורים והמדינה צריכים לדאוג לו, החינוך הוא המפתח לדרך ארץ, ליחסי אנוש, לאינטליגנציה, לפיתוח כישורים אישיים ולהקניית ידע מעשי ותיאורטי אשר יספק להם את הכלים לחיים מוצלחים כילדים גדולים וכבוגרים.

 

כל זה חשוב פי כמה וכמה כאשר מדובר בילדים עם צרכים מיוחדים. החינוך המיוחד לילדים בגיל הרך הוא הכלי המאפשר לילדים אלה להתפתח בצורה הנורמטיבית ביותר ולאפשר להם להשתלב בחברה ובכיתות רגילות המאפשרות להם חיים איכותיים.

 

תכנית הלימודים

 

תואר שני בחינוך מיוחד לגיל הרך באוניברסיטת חיפה מקנה לסטודנטים כלים עיוניים ויישומיים המעמיקים ומרחיבים את הידע בכל הנוגע להתפתחות בינקות ובילדות המוקדמת, בדגש על התחום הרגשי, החברתי, הקוגניטיבי והתפקודי של ילדים עם לקויות. הסטודנטים לומדים על הצרכים המיוחדים של אוכלוסיית הילדים במסגרות החינוך המיוחד והם נחשפים לדרכי חינוך וטיפול המעצימות את הפוטנציאל האינטלקטואלי הגלום בילדים אלה.

 

תכנית התואר השני בחינוך מציידת את הסטודנטים בידע תיאורטי ואמפירי המאפשר להם להתמודד עם הבעיות השונות של ילדים עם צרכים מיוחדים, לאתר אותן מבעוד מועד ולמנוע מהן להזיק להתפתחות החברתית והקוגניטיבית של הילד. כמו כן, הסטודנטים לומדים לכתוב תכניות חינוכיות מתודולוגיות לשיפור מיומנויות אלה של הילדים.

 

מתכונת הלימוד

 

התואר השני במסלול זה נפרש על פני כשנתיים. זוהי התמחות בחינוך הגיל הרך במסגרת תואר שני בחינוך מיוחד. הסטודנטים בוחרים בין המסלול העיוני, עם הגשת עבודת סמינר, לבין המסלול המחקרי עם הגשת עבודת תזה. מתכונת הלימוד כוללת קורסי חובה, קורסי בחירה, קורסי סמינר וקורסי פרקטיקום.

 

 

נושאי לימוד

 

 • חשיבה ועשייה בסביבת למידה
 • טכנולוגיות סיוע בחינוך המיוחד
 • אבחון והערכה של הפרעות רגשיות
 • התפתחות ולמידה של ילדים בגיל הרך
 • תפיסה וקוגניציה בספקטרום האוטיסטי
 • מאפיינים רגשיים של ילדים עם הפרעת התנהגות    
 • עיבוד חזותי
 • עיבוד שמיעתי ושפתי
 • רכישת שפה והתפתחותה
 • דמות האדם החרש בקולנוע
 • הבוגר והמתבגר עם מוגבלות    
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

אוניברסיטת חיפה היא מוסד אקדמי אשר מקדם את מחקר ההוראה והחינוך. תכניות הלימוד של האוניברסיטה הן רב־תחומיות המאפשרות שיתוף פעולה בין האוניברסיטה לבין אוניברסיטאות שונות בארץ ובחו"ל. באוניברסיטה אפשר ללמוד במגוון מסלולי לימוד לתואר ראשון ולתארים מתקדמים בכל אחת מן הפקולטות שבה, ובהם הפקולטה למדעי הרוח, הפקולטה למדעי החברה, הפקולטה למשפטים והפקולטה לחינוך. הפקולטה לחינוך מציעה במגוון תכניות לימוד ובהן תואר שני בחינוך בהתמחות מוח ולמידה, תואר שני בחינוך במגמת חינוך גופני, תואר שני בחינוך בהתמחות לקויות למידה ותואר שני בחינוך בהתמחות חקר האלטרנטיביות בחינוך.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים לתואר שני בחינוך מיוחד לגיל הרך צריכים להיות בעלי תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר בממוצע ציונים 85 ומעלה. הקבלה ללימודים מותנית במעבר מבחן באנגלית ובריאיון אישי.

 

כדי להגיש מועמדות ללימודים, על הסטודנטים להגיש גיליון ציונים מקורי ואותו להעביר ידנית או בדורא למדור ההרשמה ללימודים מתקדמים. יש להגיש שתי המלצות, אחת המעידה על הכישורים האקדמיים ואחת על כישורים אישיים ומקצועיים. את ההמלצות הללו יש לשלוח באמתעות טופס בנפסח 6ג' לחוג לייעוץ והתפתחות האדם. יש צורך בצירוף טופס קורות חיים וטופס פטים אישיים לתואר שני, וכן תמונת פספורט.

 

 

תעודה

 

הסטודנטים אשר עומדים בכל המטלות הנדרשות מקבלים תואר מוסמך בחינוך מיוחד לגיל הרך מטעם אוניברסיטת חיפה.

 

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה