תואר שני בקרימינולוגיה בהתמחות התמכרויות באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בקרימינולוגיה בהתמחות התמכרויות באוניברסיטת חיפה

תואר שני בקרימינולוגיה בהתמחות חקר הפשיעה וההתמכרויות באוניברסיטת חיפה

 

משחק מכור

 

כל אדם באשר הוא מכור למשהו, התמכרות אינה חייבת להיות משהו נרקוטי כמו סמים קשים או אלכוהול, היא יכולה להיות גם לקפה, לסקס ולקניות. למעשה, כל הרגל שאדם לא יכול בלעדיו, שהוא נהייה תלוי בו ושיש לו תגובה פיזיולוגית למחסור ממנו הוא בגדר התמכרות. כאשר בוחנים את הסיטואציה מנקודת מבט קרימינולוגית ההתמקדות היא בגורמים המשפיעים על התדרדרות להתמכרות, על המצבים שאליהם אנשים מכורים מגיעים, על ההשלכות של ההתמכרות על חיים נורמטיביים ברמה הפרטנית ועל החברה ככלל במבט כוללני.

 

תואר שני בקרימינולוגיה בהתמחות התמכרויות מקנה ללומדים תחום זה את הכלים המתודולוגים לצד הכלים המעשיים לחקור את נושא ההתמכרות בעזרת תחומי דעת שונים הנותנים תמונה מלאה על כלל היבטיו ולמצוא שיטות טיפול בהתאם.

 


תכנית הלימודים

 

תואר שני בקרימינולוגיה בהתמחות התמכרויות מקנה לסטודנטים ידע אינטגרטיבי וכלים מעשיים למחקר וליישום מדיניות של התערבויות ושיקום בקרב אנשים הסובלים מהתמכרויות. נוסף על כך, הסטודנטים לומדים מודלים אבחונים וטיפוליים מנקודת מבט מקומית ומנקודת מבט גלובאלית.

 

תכנית התואר השני בקרימינולוגיה בהתמחות זו היא רב־תחומית המשלבת ידע מחקרי ומעשי מדיסציפלינות שונות, כמו פסיכולוגיה, משפט, ביולוגיה, אפידמיולוגיה, חינוך, תרבות וסוציולוגיה. כך הסטודנטים מקבלים פרספקטיבה רחבה על הגורמים להתמכרויות, כמו חברה לעומת גנטיקה, ועל השיטות הטיפוליות והשיקומיות המכוונות כלפי אוכלוסייה מסוימת או כלפי מקרים פרטניים.

 

מתכונת הלימוד

 

משך התואר השני הוא כשנתיים. הסטודנטים בוחרים בין המסלול העיוני, שבסופו עליהם לגשת לבחינת גמר, לבין המסלול המחקרי, שבסופו מגישים עבודת תזה. מתכונת הלימוד כוללת קורסי חובה כלליים, קורסי ליבה וקורסי התמחות בהתמכרות. נוסף על כך, הסטודנטים משתתפים בהכשרה מעשית.

 

נושאי לימוד

 

 • מדיניות שימוש בסמים
 • התמכרויות במאה ה-21
 • גישות לטיפול בהתמכרויות
 • גישות סוציולוגיות בחקר הפשע
 • היבטים משפטיים בקרימינולוגיה
 • היבטים פסיכולוגיים בקרימינולוגיה    
 • נוער בסיכון
 • עבריינות מין
 • מבוא לויקטימולוגיה
 • קרימינולוגיה רפואית
 • משפחה בהתמכרויות    
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

אוניברסיטת חיפה היא מוסד להשכלה גבוהה אשר מקדם את המחקר ואת ההוראה. מסלולי הלימוד של האוניברסיטה הם רב־תחומיים הפותחים את הדרך לשיתוף פעולה בין אוניברסיטאות שונות בארץ ומחוצה לה. באוניברסיטה אפשר ללמוד לתואר ראשון ולתארים מתקדמים בפקולטות השונות שלה, ובהן הפקולטה למשפטים, הפקולטה לחינוך, הפקולטה למדעי הרוח והפקולטה למדעי החברה. בין התארים שאפשר ללמוד בפקולטה למדעי החברה הם תואר שני במדעי המדינה, תואר שני בפסיכולוגיה, תואר שני בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה ותואר שני בגיאוגרפיה ובמדעי סביבה.

 

 

תנאי קבלה

 

לתואר שני בקרימינולוגיה מתקבלים מועמדים בעלי תואר ראשון בממוצע 80 לפחות במדעי החברה, במדעי הרווחה והבריאות, במשפטים, במדעי ההתנהגות ובחינוך. כמו כן, עליהם לקבל ציון 70 ומעלה בבחינת הקבלה באנגלית. במידת הצורך, נדרשים ראיון קבלה וקורסי השלמה.

 

 

תעודה

 

הסטודנטים שמסיימים את כל המטלות הנדרשות, לרבות ההכשרה המעשית, מקבלים תואר מוסמך בקרימינולוגיה מטעם אוניברסיטת חיפה.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי התואר משתלבים במחקר באקדמיה ובמכוני המחקר. כמו כן, הם משתבצים בתפקידים שונים במשטרה, בשרות בתי הסוהר ובמוסדות הממשלתיים והם מובילים מיזמים של שיקום שכונות וקהילות.

 

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה