תכנית רוח הכרמל באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תכנית רוח הכרמל באוניברסיטת חיפה

תכנית "רוח הכרמל" באוניברסיטת חיפה - תכנית מצטיינים בחינוך ומדעי היהדות

 

חינוך יהודי

 

החינוך והלימוד הם חלק אינטגראלי מהתרבות היהודית, הן בפן הדתי שלה והן בפן ההיסטורי שלה. בטקס החאלקה הילדים מלקקים דבש מאותיות הא"ב כדי להדגיש את המתיקות שבלמידה ובכל שנה בליל הסדר כולנו ממלאים את מצוות "והגדת לבנך".

תואר ראשון המשלב את תולדות עם ישראל עם חינוך והוראה הוא למעשה התמצית של רוח היהדות. הלומדים תואר זה מקבלים את ההכשרה לחנך וללמד את מגוון הילדים בחברה הישראלית ולהקנות להם את הערכים החברתיים העולים מן הכתבים היהודיים ומן ההיסטוריה שלהם ושל האנשים שכתבו אותם.

 

תכנית לימודים

 

תכנית "רוח הכרמל" באוניברסיטת חיפה היא תכנית מצטיינים לתואר ראשון דו חוגי המשלב בין לימודי למידה, הוראה והדרכה לבין לימודי תולדות עם ישראל ולימודי מקרא. התכנית מכשירה מורים וחוקרים בתחום מדעי היהדות ברמה אקדמית ומקנה להם את הכלים להנחיל את הידע שלהם לדורות הבאים דרך קבלת תעודת הוראה.

 

תכנית הלימודים מקנה לסטודנטים את הכלים הנדרשים להוראה ולחינוך של תלמידי בית הספר ואת היכולות לזהות תלמידים מתקשים ולסייע להם ותלמידים מחוננים ומצטיינים לטפח את הכישורים ואת היכולות שלהם. כמו כן, הם לומדים על ההיבטים השונים של ההיסטוריה של עם ישראל, אם בחוג ללימודי מקרא, שם הם מתעמקים בכתבי המקרא ובגורמים החברתיים והסביבתיים שהשפיעו עליו, ואם בחוג לתולדות ישראל, שם עם לומדים על התפתחות התרבות העברית בארץ ישראל ובניכר.

 

 

מתכונת הלימוד

 

משך הלימודים הוא שלוש שנים ושנה נוספת להשלמת ההכשרה המעשית. הלימודים מתקיימים פעמיים או שלוש בשבוע, לפי בניית המערכת של כל סטודנט וסטודנט. מתכונת הלימוד כוללת שיעורי חובה בחינוך, שיעורי חובה בהתמחות המקצועית, שיעורי בחירה בכל אחד מן החוגים וסמסטר אחד שבו הלימודים מתקיימים בארצות הברית. סטודנטים שמתקבלים לתכנית מצטיינים זו זכאים לקבל מלגות מטעם מוסד הלימוד, גובה המלגה כ - 100,000 שקלים.

 

נושאי הלימוד

 

 • היסטוריוגרפיה מקראית
 • נוסח המקרא במגילות קומראן
 • המקרא על רקע המזרח הקדום
 • מהפכות חברתיות בימי הביניים
 • מקומות קדושים בספרות המקרא
 • המודרניזציה של החברה היהודית    
 • ספר שופטים
 • עברית מקראית
 • עיונים בספר יחזקאל
 • מקורות חוץ מקראיים
 • מבוא לספרות המקרא    
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

אוניברסיטת חיפה היא מוסד אקדמי המקדם מחקר והוראה. האוניברסיטה מציעה מסלולים בין־תחומיים ובין־לאומיים ושיתופי פעולה עם אוניברסיטאות רבות ברחבי העולם. באוניברסיטה אפשר ללמוד לתואר ראשון ולתארים מתקדמים בכל אחת מן הפקולטות שיש בה, ובהן הפקולטה למדעי הרוח, הפקולטה למדעי החברה, הפקולטה למדעי הטבע והפקולטה למשפטים. בין התארים שהאוניברסיטה מציעה הם לימודי היסטוריה, לימודי ספרות עברית והשוואתית, לימודי שפה וספרות ערבית ולימודי תרבות הקולנוע.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים לתכנית "רוח הכרמל" צריכים להיות בעלי בגרות מלאה וציון בפסיכומטרי, ציון הסכם הנדרש הוא 650 ומעלה, על המועמדים לעבור ראיון אישי. יישקלו מועמדים שברשותם רקע בפעילות חברתית וחינוכית, בעלת זיקה לתכני הלימוד בתכנית.

 

תעודה

 

הסטודנטים שמסיימים את כל דרישות התכנית, לרבות ההכשרה המעשית, מקבלים תואר B.A בהוראה, תואר ראשון BA בתולדות ישראל או במקרא ותעודת הוראה מטעם אוניברסיטת חיפה.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי התכנית יכולים להמשיך ללמוד לתארים מתקדמים והם משתלבים במוסדות החינוך הפורמאליים והבלתי פורמאליים כמורים, כמחנכים וכרכזי תחומים.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה