הסבת אקדמאים להוראת לשון במכללה האקדמית אחוה

שירות אישי - צור קשר
הסבת אקדמאים להוראת לשון במכללה האקדמית אחוה

הסבת אקדמאים להוראת לשון במכללה האקדמית אחוה


תחום הוראת הלשון העברית הוא ענף הוראה רחב. משום הלשון היא כלי בסיסי המשמש אותנו לא רק בשיעורי הלשון אלא גם בתחומים אחרים בחיינו, קרנו של המקצוע עולה לאורך השנים.

 

בתלמידים בישראל מחויבים ללמוד מקצוע זה היות והוא נכלל בין מקצועות החובה הנדרשים לקבלת תעודת בגרות. משום כך קיימת דרישה מרובה למורים למקצוע זה לבתי הספר העל יסודיים. לשון היא ענך שניתן לעסוק בו גם מעבר להוראה במערכת החינוך.

 

אקדמאים שמתעניינים בהתפתחותה של השפה, המבנה, הדקדוק ואוצר המילים שלה, ורוצים לפתוח את עולם הידע העשיר של העברית בפני תלמידים בגילאי יסודי עד תיכון, יכולים להשתתף בלימודי הסבת אקדמאים, ולהתמחות בהוראת לשון.


בין מוסדות הלימוד שבהם מוצע מסלול הסבת אקדמאים להוראה בהתמחות זו, ניתן למנות את המכללה האקדמית אחוה.


תכנית הלימודים


במהלך הלימודים במסלול הסטודנטים נחשפים לכלל דרישות משרד החינוך לפי תכנית הלימודים, לרבות דרישות בבחינת הבגרות בלשון, תוך שהם מקבלים ליווי תומך ואישי מצוות המדריכות הפדגוגיות של מוסד הלימוד, שהן בעלות ניסיון רב בתחום. סגל החוג ללשון מורכב מחוקרים בשלל תחומי מחקר ומרצים מנוסים בשדה החינוכי.

 

מתכונת הלימודים

 

משך הלימודים שנתיים, שיעורים מתקיימים ביומיים בשבוע. כמו כן מתקיימים בתכנית זו מספר קורסים הנלמדים באופן מקוון. ייתכנו שינויים לפי אילוצי המערכת, לרבות דרישה ללימודים בסמסטר קיץ.

 

סטודנטים עם רקע דיסציפלינרי מתאים יכולים לקבל פטור בכפוף לקורסים חופפים, הפטור ניתן על ידי ראש החוג לאחר ההרשמה ללימודים. יש לציין כי פתיחת התכנית מותנית במספר נרשמים.

 

נושאי הלימוד

 

בין הנושאים הנכללים בתכנית זו:

 

  • דקדוק והבעה בעל פה
  • אוריינות כתיבה - הבעה בכתב
  • אוריינות קריאה - הבנת הנקרא
  • ועוד

 

על מוסד הלימודים


במכללה האקדמית אחוה, שנמצאת בין אזור הנגב לבין אזור המרכז, ניתן להשתתף בלימודים אקדמיים במגוון תחומים.


מסלולי הלימוד השונים מוצעים בשלושת בתי הספר שבמכללה: בית הספר לחינוך, בית הספר לתארים מתקדמים ובית הספר למדעים. מעבר לכך, מתקיימים לימודי מכינה, לימודי תעודת הוראה וכן מגוון הכשרות והשתלמויות.


לימודי תעודת הוראה נערכים כחלק מהתכניות להסבת אקדמאים במכללה, כאשר הסטודנטים יכולים לבחור בהסבת אקדמאים להוראת ספרות, מדעי הטבע, מתמטיקה, חינוך מיוחד, אנגלית, ועוד.


מעבר לכך, מוצעות במכללה גם תכניות M.Teach, במסגרתן לומדים לתואר שני בנוסף לתעודת הוראה.

 


תנאי קבלה


כדי להשתתף בתכנית לימודים זו, על המועמדים להחזיק בתואר אקדמי ממוסד להשכלה גבוהה ישראלי המוכר על ידי המל"ג. הציון הממוצע הנדרש מהמועמדים הוא 75 ומעלה, ונוסף לכך הם נדרשים להחזיק ברמת פטור באנגלית שנדרשת לסיום התואר הראשון.


מי שממוצע התואר שלהם הוא פחות מ – 75, יכולים לבקש שמועמדותם תישקל על ידי ועדת חריגים בבית הספר לחינוך במכללה.


תעודה


מי שמסיימים בהצלחה את לימודיהם, ועומדים בדרישות האקדמיות, זכאים לתעודת הוראה בלשון עברית מטעם המכללה האקדמית אחוה.


על מנת לקבל רישיון לעיסוק בהוראה, יש להשלים בהצלחה סטאז' שאורכו שנה, ולעמוד בקריטריונים שאותם קובע משרד החינוך. מומלץ לוודא את התנאים מול משרד החינוך.

 

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית אחוה