הסבת אקדמאים להוראת ספרות לחינוך על יסודי במכללה האקדמית אחוה

שירות אישי - צור קשר
הסבת אקדמאים להוראת ספרות לחינוך על יסודי במכללה האקדמית אחוה

הסבת אקדמאים להוראת ספרות לחינוך העל יסודי בשנה אחת במכללה האקדמית אחוה


במכללה האקדמית אחוה מתקיימת תכנית הסבת אקדמאים להוראת ספרות לבתי ספר על יסודיים. מסלול מרוכז זה מאפשר השתלבות במערכת החינוך תוך פרק זמן של שנה. התכנית מתאימה לבעלי תואר אקדמי, ממגוון של תחומים, שברצונם לעבור שינוי בקריירה ולהשתלב בחטיבות ביניים ובתי ספר תיכוניים כמורים לספרות.


בתכנית להסבת אקדמאים להוראת ספרות הסטודנטים רוכשים את הידע והכלים הנחוצים להוראת התחום. תחום הספרות נלמד כיום בחטיבות ותיכונים ונכלל במקצועות החובה, כיום ישנו מחסור במורים במקצוע והדרישה למורים אלה הולכת וגדלה. בוגרי המסלול יכולים לסייע להתמודד עם המחסור במורים לספרות ולהשתלב במשרה מלאה במערכת החינוך בתפקידים משמעותיים ומלאי שליחות.


תכנית הלימודים


סטודנטים במסלול להסבת אקדמאים מכירים לעומק את ספרות העולם ואת זו של עם ישראל. הם מתוודעים למושגי יסוד מקובלים בחקר הענף וסוקרים יצירות מגוונות ומרכזיות לאורך הדורות. דרך החשיפה לאותן יצירות וליוצרים שמאחוריהן הם בוחנים מושגים ועקרונות מרכזיים בתחום הפואטיקה. נרכשות גם מיומנויות לניתוח עצמאי של יצירות, שיכולים לסייע להבנתן ולהעברתן לתלמידים.


נוסף על כך, הסטודנטים רוכשים ידע דידקטי בתחום הוראת הספרות. הם לומדים כיצד להעביר את תכנית הלימודים של משרד החינוך באופן משמעותי וחוויתי בכיתות, תוך שימת דגש על צורכיהם של לומדים בגיל בית הספר העל יסודי.

 

מתכונת הלימוד


זהו מסלול לימודים מרוכז שבו מתאפשרת השתלבות במערכת ההוראה תוך שנה אחת. לימודים נערכים במהלך יומיים בשבוע. תכנית זו מתאפיינת בגמישות ומשולבים בה תכנים עיוניים ופרקטיים, וכן קורסים המתקיימים במתכונת מקוונת. המסלול מועבר במתכונת המשלבת שימוש בטלפונים חכמים, למידה משולבת בימולציות, פרויקטים חברתיים ודרכים מיוחדות להיבחנות. כמו כן, הם לוקחים חלק בעבודה מעשית במערכת החינוך במסגרתה הם יכולים לתרגל בפועל מיומנויות וכלים הנלמדים במהלך הכשרתם.

 

מלגות


במשרד החינוך מציעים למשתתפים בתכנית להסבת אקדמאים להוראה הלוואות מותנות בגובה 5,800 שקלים. כדי לקבלן יש צורך לעמוד במספר תנאים, יש צורך ללמוד מקצועות מועדפים הנקבעים על ידי משרד החינוך לשנה אחת בלבד, וכן יש להציג ממוצע ציונים של לפחות 80 בתואר. נדרש היקף לימודים של לפחות 15 ש"ש בשנה שבה ניתנת ההלוואה. כמו כן, הלוואה זו מחייבת שנת עבודה במערכת החינוך בהיקף של שליש משרה. הקריטריונים לקבלת הטבה זו מתעדכנים מדי שנה על ידי משרד החינוך.

 

על מוסד הלימוד


במכללה מתקיימים מסלולים רבים נוספים להכשרת אקדמאים להוראה, בהם גם מסלולים מרוכזים בשנה אחת, כגון תכנית תעודת הוראה באנגלית במסלול רב גילי, תכנית תעודת הוראה לגיל הרך, תעודת הוראה בלשון עברית לבית הספר היסודי ועוד. קיימות גם תכניות הסבה שאורכן כשנתיים כגון תעודת הוראה במדעים, תעודת הוראה מתמטיקה, תעודת הוראה לחינוך המיוחד ועוד.


במוסד הלימוד ניתן למצוא מגוון רחב של תכניות נוספות בתחום החינוך, לרבות תואר ראשון ושני, קורסים לתעודה לאנשי הוראה וכן אפשרויות להרחבת הסמכה למורים המעוניינים ללמד תחומי דעת נוספים. כמו כן, במכללה נערכות תכניות לימודים בענפים שונים במדעי החברה ובמדעים.

 

תנאי קבלה

 

מועמדים המעוניינים להתקבל לתכנית זו נדרשים להיות בוגרי תואר ראשון המוכר על ידי המל"ג בממוצע ציונים של לפחות 75. בוגרי לימודים במקצועות המדעים המדויקים לתואר B.Sc. יכולים להתקבל על סמך ממוצע ציונים של 70 ומעלה. כמו כן, יש צורך ברמת פטור אקדמי בשפה האנגלית מן התואר הראשון.


במקרים מסוימים יכולים בוגרי תואר המוכר על ידי מל"ג בממוצע הנמוך מן הנדרש להגיש מועמדות, בקשותיהם נידונות בוועדת החריגים של בית הספר לחינוך במכללה, וקבלתם נתונה לשיקוליה של וועדת החריגים.

 

תעודה


משתתפים המשלימים בהצלחה את התכנית זכאים לקבל תעודת הוראת ספרות לבית הספר העל יסודי. יש לציין כי לקבל את רישיון ההוראה יש צורך להשלים את הסטאז' בחינוך ולעמוד בכל דרישות משרד החינוך.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית אחוה