לימודי הוראת ספרות לעל יסודי במכללה האקדמית אחוה

שירות אישי - צור קשר
לימודי הוראת ספרות לעל יסודי במכללה האקדמית אחוה

לימודי הוראת ספרות לבית הספר העל יסודי במכללה האקדמית אחוה


לאהוב ולהכיר ספרות


ספרים וסיפורים מלווים אותנו מראשית חיינו ועם השנים מקבלים תפקיד חשוב בעולמנו. בגיל ההתבגרות, בו נערים ונערות מגבשים תפיסות עולם ומאמצים ערכים, הספרות יכולה לסייע להם להיחשף לאירועים משמעותיים, להכיר השקפות עולם שונות משלהם ולבחון אידיאולוגיות וגישות. במערכת החינוך העל יסודית שואפים להכשיר מורים איכותיים לספרות, שיכולים לסייע להכיר לבני נוער את נכסי צאן הברזל של הספרות הישראלית והעולמית ולהטמיע בהם את אהבת המילה הכתובה.


במכללה האקדמית אחוה אפשר ללמוד בתכנית לימודי הוראת ספרות לבתי ספר על יסודיים. מסלול התמחות זה מכשיר מורים להוראת הספרות לכיתות ז' עד י' ובמקביל מעניק להם שלל כלים לניתוח עולם הספרות ולהרחבת הידע הספרותי שלהם.

 


תכנית הלימודים


הלימודים מאפשרים לסטודנטים להכיר מגוון של יצירות ספרותיות וכך לרכוש כלים להרחבת הידע הספרותי שלהם, תוך הדגמת מושגים ועקרונות מרכזיים מן הפואטיקה הספרותית. לאורך התכנית הם דנים בהרחבה בספרות עם ישראל ובספרות העולם, מתוודעים למושגי יסוד שמקובלים במחקר הספרותי ושמים דגש על כלים לניתוח עצמאי של יצירות ספרות. במקביל, הם רוכשים מיומנויות דידקטיות להוראת הספרות בבתי ספר על יסודיים, כשהם מכירים כותבים למבוגרים ולילדים ובוחנים זרמים וז'אנרים שונים.


מתכונת הלימוד


לימודי הוראת ספרות נלמדים במסלול דו חוגי במסגרת לימודי חינוך על יסודי, יש לשלב אותם עם לימודי הוראת לשון עברית. משך הלימודים הוא כארבע שנים והשיעורים מתקיימים בארבעה או בחמישה ימים במהלך השבוע.


לאורך לימודיהם, הסטודנטים משלבים התנסות מעשית בהוראה שמאפשרת להיחשף לעקרונות ההוראה הנלמדים במהלך התואר. בשנת הלימודים הרביעית מתקיים סטאז' מעשי במערכת החינוך, במהלכו משתלבים בלימוד ספרות בבתי ספר על יסודיים ומתרגלים בפועל את כישורי ההוראה.


נושאי הלימוד


בין הנושאים שנלמדים במסגרת התכנית אפשר למנות גם:

 

  • מבוא לרומן
  • זרמים בביקורת ספרות
  • משפחה בראי ספרות הילדים
  • מאפיינים בלשון כותבים למבוגרים ולילדים    
  • ועוד


על מוסד הלימוד


המכללה מציעה גם תכניות לימודים נוספות להוראה בעל יסודי, בהן לימודי הוראת לשון עברית והיסטוריה ותכניות חד חוגיות ללימודי הוראת מתמטיקה וללימודי הוראת המדעים. נוסף על כך אפשר לבחור בלימודי חינוך מיוחד, לימודי הוראת אנגלית, לימודי חינוך לגיל הרך ותכנית מצטיינים ללימודי הוראה. מוסד הלימודים מציע גם מסלולים לתואר שני בחינוך, תכניות הסבת אקדמאים להוראה והשתלמויות ותכניות לימודי תעודה למורים שמעוניינים לקדם עצמם מבחינה מקצועית.


תנאי קבלה


כדי להתקבל למסלול יש צורך בציון התאמה (ממוצע הפסיכומטרי והבגרויות) של 535 לפחות וזכאות לתעודת בגרות מלאה. מי שמעוניינים להתקבל ללא פסיכומטרי, על סמך הבגרות בלבד, נדרשים להציג ממוצע בגרות של לפחות 92 ובגרות באנגלית ברמת 4 יחידות לכל הפחות. מי שלא עומדים ברף הקבלה הנדרש יכולים להשתתף במכינה ייעודית לחינוך שמתקיימת במכללה וכך לשפר את סיכויי הקבלה שלהם ללימודים.


תעודה


הסטודנטים אשר עומדים בהצלחה בכל החובות במהלך הלימודים מקבלים תואר ראשון בחינוך B.Ed., תעודת הוראת ספרות ותעודת הוראת לשון המוענקים מטעם המכללה האקדמית אחוה. את רישיון ההוראה מטעם משרד החינוך מקבלים לאחר השלמת הסטאז' ועמידה בדרישות נוספות של המשרד.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית אחוה