לימודי הוראת ספרות במכללה האקדמית אחוה

שירות אישי - צור קשר
לימודי הוראת ספרות במכללה האקדמית אחוה

לימודי הוראת ספרות B.Ed. במכללה האקדמית אחוה


מחנכים לאהבת המילה הכתובה


הספרות היוותה מאז ומתמיד חלק בלתי נפרד מהתרבות שלנו. היא משקפת תהליכים חברתיים והיסטוריים ואפשר ללמוד דרכה גם על נפש האדם ועולמו הפנימי. ילדים נחשפים לספרות כבר מגיל צעיר ומתחילים ללמוד את המקצוע בבית הספר היסודי. לנגד טענות שעולות כי הדור הצעיר מתרחק מעולם הסיפורת, באים מורים ואנשי חינוך ומבקשים להטמיע את אהבת הקריאה בילדים ובבני הנוער.


במכללה האקדמית אחוה מציעים מסלול הוראת ספרות, שמכשיר מורים להוראת התחום בבתי ספר יסודיים ותיכוניים. במהלך הלימודים, הסטודנטים מעמיקים את ההבנה שלהם בחקר הספרות והשירה על סוגיהם השונים וגם רוכשים כלים חשובים להוראת המקצוע בכיתות הלימוד.

 


תכנית הלימודים


הסטודנטים במסלול זה מתוודעים למגוון ז'אנרים וסגנונות בספרות ובשירה בישראל ובעולם. הם בוחנים מושגים מרכזיים בפואטיקה ובניתוח יצירות וגם דנים בנקודות ההשקה בין הספרות לסוגי מדיה אחרים כמו למשל תיאטרון וקולנוע. בהמשך, הם לומדים איך אפשר ללמד את המקצוע בכיתות הלימוד באופן עשיר וחווייתי לתלמידים, ומתמקדים בין היתר גם בספרות ילדים ונוער ובקלאסיקות שנכתבו לאורך השנים.


מתכונת הלימוד


כחלק מלימודי החינוך במכללת אחוה, לימודי הוראת ספרות נמשכים כארבע שנים. השיעורים מתקיימים בארבעה או בחמישה ימים מלאים, משעות הבוקר עד הערב. הסטודנטים משתתפים בקורסי חובה ובחירה, בסמינריונים וגם בהתנסות מעשית בהוראה בה הם מתרגלים עבודה מול תלמידים בכיתות. בשנה הרביעית מתקיים סטאז' מעשי בבתי ספר.


הסטודנטים להוראת ספרות יכולים ללמוד במסלול חינוך לגיל הרך, חינוך יסודי, חינוך על יסודי וחינוך מיוחד. במרבית המסלולים, הם צריכים לשלב גם לימודים לתעודת הוראה במקצוע נוסף: הוראת לשון עברית, הוראת היסטוריה או מנהל מערכות חינוך.


נושאי הלימוד

 

 • סוגי הסיפור הקצר
 • ספרות ילדים
 • חברה ורגש בספרות
 • ספרות עממית
 • לבוש בעולם הספרות
 • קומדיה וטרגדיה
 • מבוא לדרמה קלאסית
 • ז'אנרים סיפוריים
 • מושגים בחקר הספרות
 • פרשנות של שירה    
 • הומור וסאטירה בספרות    
 • ועוד


סגל הוראה


בין המרצים במסלול הוראת ספרות במכללה נמנים: דוקטור לספרות שמתמחה בספרות ובעיתונאות היידית והציונית; מרצה וחוקרת בעלת תואר דוקטור שמתמקדת במחקריה בספרות ילדים ובספרות עברית; דוקטור שבוחנת במחקריה את הקשרים שבין ספרות לפוליטיקה; ועוד.


על מוסד הלימוד


במכללה האקדמית אחוה אפשר ללמוד במגוון מסלולים לתואר ראשון ושני. בנוסף למקצועות החינוך וההוראה, מתקיימות גם תכניות בתחומי המדעים, הפסיכולוגיה והמחשבים. בוגרי לימודי החינוך יכולים להמשיך גם לתואר שני בחינוך, כמו למשל תואר שני בניהול מערכות חינוך או תואר שני בהוראת תרבות ישראל. במכללת אחוה מציעים מלגות לסטודנטים שמתמודדים עם נזקקות כלכלית או שמצטיינים בלימודיהם.

 

 • חולמים גם על תחום הכתיבה? מתעניינים בפרוזה ובמחזות? קראו על לימודי כתיבה


תנאי קבלה


כדי להתקבל ללימודי הוראת ספרות במכללת אחוה, המועמדים צריכים להיות בעלי ציון התאמה (ממוצע ציוני פסיכומטרי ובגרויות) של 535 ומעלה. ישנה אפשרות להתקבל גם ללא ציון פסיכומטרי, על סמך ממוצע הבגרויות בלבד. במסלול גיל הרך ויסודי דרוש ממוצע של 92 ומעלה ובמסלול על יסודי ממוצע של 95 לפחות. המכללה מאפשרת גם למועמדים שאינם עומדים ברף הדרישות להשתתף במכינה קדם אקדמית לחינוך כדי לשפר את סיכויי הקבלה שלהם.


תעודה


משתתפים שמסיימים בהצלחה את הלימודים ועומדים בכל חובותיהם זכאים לקבל תואר ראשון בחינוך B.Ed., תעודת הוראת ספרות ותעודת הוראה במקצוע נוסף, שמוענקים מטעם המכללה האקדמית אחוה.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית אחוה